ראש מטה חיל האוויר:
התקיפה הנרחבת מאז מבצע שלום הגליל

תא"ל תומר בר מתייחס לאירוע בצפון, "פגענו משמעותית במערך ההגנה האווירית של סוריה. המל"ט האיראני שהה בישראל כדקה וחצי בטרם הופל".

עוזי ברוך , כ"ה בשבט תשע"ח

התייעצות ביטחונית בקרייה
התייעצות ביטחונית בקרייה
צילום: אריאל חרמוניטוען....

תושבי רמת הגולן התעוררו לאזעקות לפנות בוקר (שבת) בעקבות חדירת מל"ט איראני, שיצא לשטח ישראל מהעיר תדמור שבסוריה.

המל"ט הופל ובתגובה כוחותינו תקפו מטרות בסוריה. טילי נ"מ רוסיים הופעלו על ידי צבא סוריה לעבר מטוס "סופה" וצה"ל אישר שאלה גרמו לנפילתו. שני הטייסים נטשו את המטוס בזמן אך נפצעו.

מתחקיר צה"ל עולה כי סמוך לשעה ארבע לפנות בוקר זיהה חיל האויר מטוס אירני ללא טיייס שחדר לשטח ישראל ושהה בו דקה וחצי. מסוקי קרב של חיל האויר תקפו את המל"ט והפילו אותו.

בתגובה לחדירת המל"ט האירני שיצא מעומק סוריה, יצאו ארבעה מטוסי F16I לתקיפת קרון הבקרה האירני בעומק סוריה. במהלך התקיפה שוגרו לעבר המטוסים עשרות טילי נ"מ אחד מהם פגע במטוס והביא לנטישת המטוס בידי הטייסים כאשר היו כבר בשטח ישראל. טייס אחד נפצע באורח קשה וחברו נפצע באורח קל.

בתגובה להפלת המטוס יצא חיל האויר למבצע רחב היקף נגד מטרות איראניות בשטח סוריה ובמהלכו הושמדו לפחות ארבעה אתרים ועוד מתקנים כשכל העת נורו לעבר המטוסים טילי נ"מ דבר שהפעיל את מערכות התרעת צבע אדום בגבול הצפוני. בשעות האחרונות שקט באזור וצמרת מערכת הביטחון עוקבת מקרוב אחר האירועים.

ראש מטה חיל האוויר, תא"ל תומר בר, הגיב אחר הצהריים (שבת) לאירועים, "המל"ט האיראני היה מדגם מתקדם", סיפר בר. "הוא שהה במרחב הישראלי כדקה וחצי. הטייסים לא דיווחו שנפגעו אלא עשו נוהל נטישה, מאז 1983 לא נפגע לנו מטוס מאש אויב".

"זו חוצפה מצד הסורים לשגר לעברנו טילים ולכן פעלנו באופן נרחב ומקיף. תגובת צה"ל מהווה פגיעה משמעותית במערך ההגנה של חיל האוויר הסורי. פגענו במרכז הפעלת האש שלהם, מערכי תקשורת והאזנה איראנים".

על נטישת המטוס, "הטייסים בדיוק תקפו את קרון הבקרה שהפעיל את המל"ט האיראני. אנחנו בוחנים ממה הטייסים נפגעו, מהטיל עצמו או מהנטישה. לא ברור האם הטיל פגע במטוס אך אנו מעריכים שכן. הירי היה סורי ולא אף גורם אחר".

"הטייסים לא דיווחו שנפגעו אלא עשו נוהל נטישה. חילוצם היה מהיר ואנחנו מתחקרים מה קרה שם. נבדוק גם כיצד פעלו כל מערכות ההגנה שעל המטוס".