תכנית למיפוי ושיקום בתי כנסת באירופה

יוזם התכנית ההיסטוריון סיימון שאמה, מתכנן לשפץ את האתרים העתיקים והמרשימים ביותר באירופה ולהחזיר עטרה ליושנה.

חיים לב , כ"ו בשבט תשע"ח

בית כנסת
בית כנסת
צילום: Thinkstock

תכנית מיפוי שאפתנית של 3,300 בתי כנסת עתיקים ב-48 ערים באירופה יצאה בימים האחרונים לדרך.

ההיסטוריון סיימון שאמה, העומד מאחורי התוכנית, מתכוון לשפץ את האתרים העתיקים והמרשימים ביותר ולהחזיר עטרה ליושנה בערים בהן הקהילות היהודיות קטנות מכדי לתפעל בית כנסת או שפשוט כבר אינן קיימות.

שאמה הוא סופר והיסטוריון יהודי בריטי המתמחה בתולדות האמנות ובהיסטוריה של צרפת ומכהן כפרופסור באוניברסיטת קולומביה בניו יורק.

אחד מאותם בתי כנסת הוקם לפני כ-150 שנה, בעיר מרטיר טידפיל שבדרום וויילס. המבנה המרשים, המעוטר בגילופים מפוארים, עומד כעת מוזנח וריק. ככל הנראה בית כנסת מפואר זה יעבור שיפוץ נרחב בקרוב ויהפוך למרכז תרבות יהודית ומוזיאון, בדומה לבתי כנסת עתיקים רבים ברחבי אירופה, שייבחרו על ידי צוות המשימה לאחר מחקר דקדקני.

שאמה ישיק את התכנית השאפתנית שלו בפרלמנט הבריטי בתמיכתם של למעלה מ-40 גורמים בכירים בהם אמנים ואדריכלים, סופרים וחברי פרלמנט לשעבר, ובשיתוף פעולה עם המרכז לשימור המורשת היהודית של האוניברסיטה העברית בירושלים.

"התכנית עומדת בפני אתגרים רבים, בעיקר במערב אירופה", אמר מייקל מייל, אחד מחברי הוועדה המנהלת את הפרויקט. "הרבה מהמבנים ננטשו בתקופת מלחמת העולם השניה, והקהילות שלהם התפזרו. בשימור המבנים אנחנו משחזרים גם את הסיפורים של הקהילה, ששרדו מאות שנים".

לפני פרוץ מלחמת העולם השניה, היו כ-17 אלף בתי כנסת פעילים ברחבי אירופה. מבין 3,318 בתי כנסת שנותרו עומדים, רק 718 עדיין מתפקדים כמקום תפילה ואחרים ננטשו לחלוטין או הוסבו לשימושים אחרים, דוגמת מחסנים, מפעלים ומסעדות.

ככל הנראה אחד מבתי הכנסת הראשונים שיעברו שיפוץ הוא בית הכנסת הגדול בסלונים, בלארוס, שנבנה לפני כ-380 שנה.

לפני מלחמת העולם השניה. הקהילה היהודית בסלונים מנתה כ-17 אלף בני אדם, אך רק כמאתיים שרדו את השואה. בנין בית הכנסת, שנבנה בסגנון בארוק ומשקיף על השוק העירוני, הושחת ונמצא כעת בסכנת התמוטטות.