כך מסכמים 70 שנות כדורסל ישראלי

עד כמה אנחנו מכירים את ההיסטוריה של הענף? לרגל חגיגות ה-70 למדינה איגוד הכדורסל מסכם שבעה עשורי פעילות בתערוכה חגיגית.

ניצן קידר , כ"ו בשבט תשע"ח

משחק בין נבחרות ישראל וברית המועצות ב-1953
משחק בין נבחרות ישראל וברית המועצות ב-1953
צילום: באדיבות איגוד הכדורסל

איגוד הכדורסל מסכם שבעה עשורים של כדורסל ישראלי בתערוכה ייחודית וחגיגית המוצגת החל מהיום (ראשון) בהיכל מנורה-מבטחים ביד אליהו.

בתערוכה אותה אוצר שופט העבר מנשה הרמן, יוצגו מאות צילומים, חלקם נדירים ביותר, מימי הקמת המדינה ועד היום. לצד שמות גדולים כמו טל ברודי, רלף קליין ומיקי ברקוביץ', אפשר יהיה להיחשף גם לפנים פחות מוכרות וסיפורים מרתקים, כמו הפעם ההיא ששחקני הפועל תל אביב עלו למשחק עם מדים של הפועל חולון.

"התערוכה הזו היא המורשת של כולנו", מתגאה מנשה הרמן, שופט עבר, אוצר התערוכה והאיש שאוסף ומתעד את ההיסטוריה של הכדורסל הישראלי באיגוד הכדורסל. "לכדורסל הישראלי יש היסטוריה מפוארת משנות ה-50 והוא הביא כבוד רב למדינה לאורך השנים. תערוכה זו היא רק חלק קטן מהאוסף האדיר של מוצגים, מכל שנות קיום איגוד הכדורסל, שנמצאים במוזיאון שלנו באיגוד. על מנת להגיע לאלפי התמונות הנדירות והמופלאות האלו, שהן מכלול כל ההיסטוריה של הכדורסל בישראל, ביצעתי לאורך השנים, משנות ה-90, עבודת בילוש אמתית".

הוא מספר כי "האוסף הגיע מכל העוסקים בכדורסל בישראל ונאסף מבתים של כוכבי העבר ושחקני נבחרות ישראל שאינם כבר איתנו, למשל אברהם שניאור ז"ל, תנחום (תני) כהן מינץ ז"ל, רלף קליין ז"ל, מאמן הנבחרת אברהם חמו, צבי לובצקי, עמירם שפירא (שהיה מנהל נבחרות ישראל במשך 22 שנה), יהושוע רוזין ז"ל".

לדבריו, "ממשפחות אלו אספתי מתוך האלבומים את המיטב ובמיוחד תמונות באיכות גבוהה משנות ה-50. אני בטוח שכל מי שיגיע לתערוכה ייזכר, יתרגש וגם יגלה הרבה פנים חדשות וסיפורים היסטוריים לא מוכרים של שחקניות ושחקנים בכל מרחב הקשת: כדורסל על כסאות גלגלים, נבחרות נערות, ילדים ונוער, נבחרת העתודה גברים ונשים וקבוצות שבהן זרעו את המורשת של הכדורסל בארץ ישראל. כולם מוזמנים ובמיוחד הצעירים וילדי בתי ספר, על מנת להכיר וללמוד את ההיסטוריה של הכדורסל הישראלי".

עמירם הלוי, יו"ר איגוד הכדורסל הוסיף כי "הכדורסל שלנו עשה דרך ארוכה מהימים של מגרשי החול בחוף תל אביב , מגרשי הכורכר בקיבוצים ברחבי המדינה ועד לאירוח אליפות אירופה. כל מי שיגיע לתערוכה יוכל למצוא, לצד השמות הגדולים והפרצופים המוכרים, גם עשרות סיפורים חדשים ואירועים נשכחים".

התערוכה תוצג בהיכל לאורך כל השבוע הקרוב - בו יתקיימו משחקי חצאי הגמר וגמר גביע המדינה בכדורסל ותהיה פתוחה לקהל באופן חופשי


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il