אני מצדיע לטייס שנפצע

טייס הקרב לשעבר צ'יטה כהן מתפעל מקור הרוח של הטייסים, "יש לנו את חיל האוויר הטוב בעולם".

בני טוקר , כ"ו בשבט תשע"ח

הנשיא עם אחד הטייסים, בבית החולים
הנשיא עם אחד הטייסים, בבית החולים
צילום: לע"מ

חבר הכנסת לשעבר אליעזר צ'יטה כהן, טייס קרב ומפקד בסיס בחיל האוויר בעברו, מתפעל מקור הרוח של הטייסים שלמרות שמטוסם נפצע מעל שמי סוריה הם נטשו אותו רק מעל שמי ישראל.

"זה מזכיר לי את חבר שלי, הטייס אורי שלזינגר שמטוסו נפצע מעל סיני והוא לא יכל לנטוש אבל גרר את המטוס לחולי חלוצה ורק שם התרסק. גם במקרה הזה המטוס נפגע מעל סוריה והם הביאו את המטוס ארצה למרות שהטייס נפצע קשה. אני מצדיע לטייס הפצוע שהוביל את המטוס לשמי ישראל ורק כאן נטש".

לדבריו הפציעה הקשה של הטייס היא ככל הנראה מהפגיעה במטוס ולא ממהלך הנטישה, "במטוסים הישנים של מלחמת העולם השנייה כשהיית נוטש היית צריך לפתוח את התא, לשחרר את הרצועות ולעמוד על הכיסא ורק אז לקפוץ ולפתוח מצנח.

"היום רק מושכים ידית וארבעה פגזים יורים אותך לשלושים מטר ואתה מחוץ למטוס עם מצנח, במהלך הנטישה הפנים מתכסות בכיסוי מגן אבל אם לא שומרים את הידיים והרגליים צמודים לגוף שוברים את הידיים והרגליים אבל לא נפצעים קשה, הוא נפצע קשה מהתפוצצות הטיל סמוך למטוס, אם הטיל היה פוגע במטוס גם לא היה נשאר ממנו זכר".

כהן קובע כי הפלת המטוס לא תשנה את העובדה שיש לנו את חיל האוויר הטוב בעולם, "אומר לך שלמרות ודווקא עקב הפלת המטוס שזה נשמע אולי כתקלה או אולי הפסד ואני רוצה להזכיר לכולם שמאז מלחמת השחרור לאורך שבעים שנה לא היה מטוס אחד שחדר למדינה ולא הופל, זאת אומרת לחיל האוויר הישראלי יש שליטה מוחלטת במשך שבעים שנה על שמי מדינת ישראל.

"בן גוריון המנהיג הדגול פחד פחד מוות מהתקפות חיל האוויר, הוא ראה איך באירופה השמידו את כל הערים ולכן הוא בנה חיל אויר מופלא והוא עסק אישית ברכישת מטוסים וטייסים. אני הייתי טייס קרב כבר במבצע קדש, השמדנו טנקים של מצרים ומנוולים כבר בחצי הדרך לארץ. חיל האוויר הישראלי הוא הטוב בעולם".

צ'יטה מזכיר שחיל האוויר הוא היחיד שהפציץ כורים אטומים וחזר ללא שריטות ארצה, "בזמן ממשלת אולמרט פצפצנו מתקן אטומי בסוריה, המטוסים חזרו בלי פגיעות וכמובן מהפצצת הכור האטומי בבגדד חזרנו בלי שריטה. אז אתמול מטוס שלנו חטף טיל קרוב לידו ואני מניח שעוד נשמע את התחקירים. חיל האוויר לא מסתיר דבר. אני מצדיע לשני הטייסים ומקווה ששניהם יתאוששו ויחזרו לקוקפיט".