ספר חדש של ד"ר חיים שיין: באר שחת

באר שחת הוא מסע אינטלקטואלי והיסטורי אל עולמה של החברה היהודית המסורתית להבנת הסיבות לזלזול בטוהר המידות בחברה של ימינו.

ערוץ 7 , כ"ו בשבט תשע"ח

ד"ר חיים שיין
ד"ר חיים שיין
צילום: ערוץ 7

השחיתות במדינת ישראל מדאיגה ומטרידה. כמעט מדי יום האזרחים נחשפים לגילויים חמורים של שחיתות במוסדות השלטון: בממשלה, בכנסת, במשטרה וברשויות המקומיות.

הדברים הגיעו לידי כך שהשיח הרווח בישראל הוא על תרבות של שחיתות שהיא מעין גזירה משמים שאין מה לעשות נגדה. האומנם?

באר שחת, ספרו של הד"ר הרב חיים שיין, הוא מסע אינטלקטואלי והיסטורי אל עולמה של החברה היהודית המסורתית, שדרכו נעשה ניסיון להבנת הסיבות לזלזול בטוהר המידות בחברה הישראלית של ימינו.

הספר מתחקה אחר אורחות חייה של הקהילה היהודית, מתעמק בכתביה ההלכתיים וההגותיים ומחלץ מהם תובנות חדשות ומפתיעות בנוגע לצרכיה הקיומיים שדחקו בה להקל ביחס לשוחד של שליטים ואנשי דת בעלי השפעה, בעיקר באירופה.

בהוצאת הספרים מציינים כי "חשיבותו של הספר באה לידי ביטוי בהיותו מדריך רעיוני וחינוכי למלחמה בשחיתות ולעקירתה מהתרבות העכשווית. הספר משרטט חזון ציוני חיוני הדורש לשים קץ לגילויי ההבנה והסובלנות לפגיעה בטוהר המידות, כדי לכונן כאן חברת מופת".

ד"ר חיים שיין, רב, עורך דין ומרצה לפילוסופיה של המשפט. הוא נכה צה"ל ממלחמת יום כיפור, מלחמה שבה גילה את הסכנות המשחרות לפתחה של החברה הישראלית עקב זחיחות דעת, כשל מנהיגותי ואובדן ערכים.

בין ספריו: "מדינת היהודים שלב הסיכומים – הרב עובדיה יוסף והנשיא אהרן ברק", "פילוסופיה של המשפט – עיון ישראלי", "אדם חברה ומשפט בהגותו של רבי עובדיה ספורנו", "אור חדש" – עיונים בהלכה ובפרשיות השבוע (שני כרכים), "ולא נעזבנה" – איסור הירידה מארץ ישראל בספרות ההלכה ו"על הצדק במשפט".