ספר חדש: עת חדשה

שלוש מאות שנים אחרי תקופת הרמח"ל ורדיפתו, מגיע ספר חדש "העת החדשה" ומספר את סיפורה של התקופה וגירוש יהודי פראג.

קובי פינקלר , כ"ו בשבט תשע"ח

עת חדשה
עת חדשה
צילום: מרכז זלמן שזר

עת החדשה
מרכז זלמן שזר
300 שנה אחרי תקופת הרמח"ל ורדיפתו, מגיע ספר חדש "העת החדשה" ומספר את סיפורה של התקופה

מה עבר על היהודים לפני שלוש מאות שנה? מי היו מנהיגיהם? מה היו מנהגיהם? למה רדפו אחרי הרמח"ל שכבר בגיל עשרים הפך לרב קהילה ולמה גורשו יהודי פראג, בסיפור כמעט עלום שלא מרבים לדבר עליו.

המאה הי"ח, הפותחת את העידן המודרני של היהודים, מסחררת בדמויותיה ובאירועיה. התקופה, שעמדה בסימן התעצמות האוטונומיה של הפרט,(כולל המהפיכה הצרפתית והמהפיכה התעשייתית) התאפיינה בסתירות ובניגודים. מן הצד האחד נרקמו חזונות מרהיבים על עולם מתוקן ומואר של תבונה והומניזם, ומן העבר האחר צבעו חשדנות ושמרנות את המציאות בצבעים קודרים.

תנועות של התחדשות דתית, כדוגמת החסידות והעל שם טוב, פרצו לעולם, וקריאות לנאורות ולהרחבת גבולות הידע ערערו מוסכמות רבות.

הספר המרתק עת חדשה, יהודים באירופה, בא לשרטט את מלוא פניה של התקופה. הספר, מקיף את מחציתה הראשונה של המאה הי"ח, באמצעות תיאור כרונולוגי של אירועים וסיפורי חיים. מתוך האזנה רגישה לקולות המחאה ולשאיפות לתיקון עולם ולהשגת אושר ליחיד ולכלל, מציג הספר עת חדשה את הביוגרפיה המפותלת של מאה שנים מנקודת מבטם של יהודי אירופה.

עמודי הספר מגוללים את סיפוריהם של מנהיגים ורבנים, מקובלים ומשכילים, משרתות, קבצנים והרפתקנים. יומנה של גליקל בת לייב, רדיפתו של הרמח"ל, פרשת "היהודי זיס", מחשבי קץ והעולים לארץ ישראל, עלילות הדם בפולין וגירוש יהודי פראג – כל אלה נארגים ביד אמן ויוצרים את סיפורה של תקופה.

מחברו של הספר, שמואל פיינר הוא פרופסור להיסטוריה יהודית של העת החדשה באוניברסיטת בר-אילן ועומד בראש מכון ליאו בק בירושלים. ריקמת הספר, נעה בין תיאורים, עובדות, השערות (לא בטוח שכולם יחתמו על כל המידע, שכן להיסטוריה פנים רבות) והרבה תוכן חדשני שספק אם מי שהוא ומתי שהוא הביאו לאויר העולם.

594 עמודים בהוצאת מרכז זלמן שזר.