175 אנשים הורחקו בגין אלימות בספורט

אחרי עוד הרחקה של אוהדים, מפרסמת היחידה המשטרתית החדשה למניעת אלימות בספורט את המספרים. מתוך 213 תיקים שנפתחו הורחקו 175 אנשים

נרי וייס , כ"ו בשבט תשע"ח

אוהדים מובלים לדיון (ארכיון)
אוהדים מובלים לדיון (ארכיון)
צילום: פלאש 90

שווה את הכסף? לא בטוח בכלל. 27 מליוני שקלים הושקעו ביחידה המשטרתית החדשה למניעת אלימות בספורט, ובינתיים זו בעיקר עובדת בתקשורת ופחות במגרשי הספורט.

אחרי עוד "הצלחה" של היחידה המשטרתית שהוקמה על ידי משרד התרבות והספורט והמשרד לביטחון פנים, מפרסמת זו את המספרים מאחורי ההצלחות המזעריות שלהם בכל הקשור למניעת ואכיפת האלימות בספורט.

כמעט חודש עבר מאז משחק הכדורסל בין הפועל חולון להפועל ירושלים שהתקיים במסגרת ליגת ווינר סל בהיכל הפיס ארנה שבבירה.

בסיום המשחק שנגמר עם סל ניצחון דרמטי בשניות הסיום בתוצאה 86:88 לזכות המארחים הירושלמים, מנעו שוטרי ומאבטחי המשחק את יציאתם של האוהדים האורחים מחולון עם שריקת הסיום אל מחוץ לאולם, זאת בכדי שלא לאפשר עימות בין שני מחנות האוהדים, דבר שהוביל לתגרה קשה בין האוהדים האורחים לשוטרי משטרת ירושלים.

העימות המשיך גם הרבה לאחר המשחק, כשגם מחוץ להיכל, בחניה התפתחה תגרה בין מספר אוהדים לשוטרים, במהלכה טענו האוהדים הוציא אחד המאבטחים לכאורה מרכבו כלי תקיפה בהם אף סכין, ורק התערבות של חבריו מנעה ממנו לבצע את תקיפתו.

אוהדי חולון טענו אז כי הסיבות לתחילת העימות החלו הרבה לפני שריקת הסיום, כשהשוטרים שנכחו במשחק התנהגו כלפיהם בצורה עויינת לכל אורך המשחק, ובסיום שלושה מהם התנפלו על האוהדים והחלו להכות אותם ללא כל סיבה נראית לעין.

במשטרה כמובן הכחישו בתוקף את העובדה כי מאבטח אחד שלף לכאורה סכין במהלך העימותים עם אוהדי חולון וכי זה שלף רק אלה ובשום פנים ואופן לא סכין. יש לציין כי לאחר האירוע שלושה מהאוהדים של חולון עוכבו, נעצרו ונלקחו לתחנת מוריה.

חודש אחרי והיום התגאו ביחידה המשטרתית למניעת אלימות בספורט כי הצליחו "בתום מאמצים מודיעיניים נרחבים תוך שיתוף פעולה בין תחנות המשטרה, שהביאו לאיתור זהותם של החשודים והבאתם לחקירה בתחנת מוריה בחשד לתקיפת שוטר והתנהגות פרועה במקום ציבורי" - אוהדים שזהותם כבר הייתה ידועה מאחר שאלה נעצרו בסיום המשחק.

מצפיה בסרטוני האבטחה גם כן אפשר בקלות היה לזהות את האוהדים המתפרעים, אך ליחידה החדשה שהוקמה במיליוני שקלים לקח חודש ימים לעשות זאת.

היום (ראשון) נעתר בית המשפט לבקשת המשטרה והרחיק ממשחקי הכדורסל שניים מהאוהדים "שהתפרעו ותקפו שוטרים במהלך המשחק", לדברי המשטרה.

עוד עולה מהנתונים אותם מפרסמים היום בעקבות עוד הצלחה מזערית ביחידה המשטרתית למניעת אלימות בספורט כי 175 אוהדים הורחקו בשנת 2017 בגין אלימות בספורט, מתוך 215 תיקים שנפתחו. בבית"ר ירושלים, מכבי חיפה ומכבי ת"א טוענים כבר זמן רב שהמספרים צריכים להיות גבוהים הרבה יותר אך ביחידה החדשה לא מוכנים לעזור במיגור האלימות ובאכיפה ולא עושים שימוש בסרטוני האבטחה ובמידע אותו הם מביאים להם. וזה רק בענף הכדורגל.

עוד נכתב בהודעת היחידה המשטרתית החדשה היום כי " שני המורחקים היום מצטרפים אל 42 הרחקות אוהדים נוספות שנעשו עד כה ע"י משטרת ירושלים מתחילת העונה הנוכחית במגוון אירועי ספורט", וכי "החקירה נמשכת, ובכוונת המשטרה להביא את החשודים לדין בגין העבירות הפליליות עליהן נחקרו".

לסיום אמרו במשטרה כי "משטרת ישראל פועלת כל העת תוך שימת דגש למניעת אלימות בספורט, ועושה כן ע"י הצבתם של שוטרים גלויים וסמויים במשחקים המתקיימים במגוון ענפי הספורט, וזאת במטרה לאתר ולמנוע כל אלימות, הן מילולית והן פיזית, על מנת לאפשר קיומם של המשחקים ולפעול בנחישות כנגד מי מהגורמים המנסים לשבש את מהלכו ו/או קיומו התקין של המשחק".


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il