דויד גרוסמן - חתן פרס ישראל לספרות

יו"ר הבית היהודי ושר החינוך הודיע על זכייתו של הסופר דויד גרוסמן בפרס ישראל לספרות.

עוזי ברוך , כ"ז בשבט תשע"ח

דויד גרוסמן
דויד גרוסמן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שר החינוך, נפתלי בנט, הודיע היום (ב') על זכייתו של חתן פרס ישראל בתחום ספרות ושירה עברית, הסופר דויד גרוסמן וברך אותו על זכייתו.

"התרגשתי מאד לבשר זה עתה לדוד גרוסמן על זכייתו בפרס ישראל לספרות בשנתה ה-70 של מדינת ישראל. גרוסמן הוא אחד הקולות המרגשים, העמוקים והמשפיעים בספרות הישראלית.

בחכמת לב עמוקה, ברגישות אנושית ובלשון ייחודית הוא הפך ליוצר בעל שם בינלאומי. זכינו שהוא משלנו. אכן, מישהו לרוץ איתו", אמר בנט.

ועדת הפרס התכנסה בראשותו של יו"ר הוועדה - פרופ' אבנר הולצמן כשלצדו חברי הוועדה - פרופ' עמינדב דיקמן, פרופ' יהודה פרידלנדר והסופרת יהודית קציר.

בנימוקי ועדת הפרס צוין, "מאז תחילת שנות השמונים של המאה העשרים, כבש דויד גרוסמן את מקומו במרכזה של התרבות הישראלית והוא אחד הקולות העמוקים, המרגשים והמשפיעים בספרותנו.

ברומנים, בסיפורים, במסות, בכתיבתו התיעודית, ביצירתו הענפה לילדים העמיד שורה של יצירות מופת המצטיינות בכח דמיון עשיר, בחכמת לב עמוקה, ברגישות אנושית, בעמדה מוסרית נוקבת ובלשון ייחודית ורבת הדהודים.

תרגומי ספריו לעשרות שפות הפכו אותו לאחד הסופרים הישראלים הנודעים, המוערכים והאהובים בעולם. על כל אלה, מצאנו את דויד גרוסמן ראוי לפרס ישראל לספרות לשנת תשע"ח".

בנו הצעיר אורי, חייל סדיר בחיל השריון, נהרג במלחמת לבנון השנייה. על פעולתו במלחמה טרם נהרג כחלק מ"כוח בניה", קיבל בנו לאחר מותו צל"ש אלוף.

בשעות האחרונות של המלחמה נפגע הטנק מטיל נ"ט, שירה החיזבאללה, וכל אנשיו נהרגו: יחד עם אורי נהרגו רס"ן בניה ריין, סמ"ר אדם גורן וסמל אלכס (סשה) בונימוביץ'.

חודשיים לאחר שנהרג בנו תקף גרוסמן את הממשלה וכינה אותה "הנהגה חלולה". הוא תקף את ליברמן, היום שר הביטחון, ואמר כי מינויו אז לשר עניינים אסטרטגיים הוא "לתת לפירומן לעסוק בכיבוי אש".