אשה בעידן המודרני: האשה כחוויה

כרמית פרויס מהמכון לחיי המשפחה בטור רביעי על מקומה של האישה בעידן העכשווי ועל כוח הדיבור הנשי שבונה עולמות.

כרמית פרויס- המכון לחיי המשפחה , כ"ז בשבט תשע"ח

שיחה דיבור פגישה רעיון רעיונות
שיחה דיבור פגישה רעיון רעיונות
Istock

חיי האשה עטופים באוסף של חוויות המבטאות את מהותה כאשה בעלת שליחות אלוקית, כאשת איש, כאם, כחוה.

מה זו חוויה ואיך היא קשורה למהות הנשית שלנו?

חוויה בפרושה המילולי היא "אירוע מרגש, שם פעולה של חוה – התנסה, לקח חלק. חיוה- הביע את דעתו". ואולי בעידן המודרני תוגדר חוויה כ... טיול סביב העולם, הפלגה אל הלא נודע, אטרקציות אקסטרים, חופשה חלומית ...

כדי לעשות סדר בדברים נתחיל מבראשית, בבריאת האדם הקב"ה יוצק חומר ורוח. "ויצר ה' אלוקים את האדם עפר מן האדמה ויפח באפיו נשמת חיים ויהי האדם לנפש חיה " (בראשית ב ז) אונקלוס מתרגם: נפש חיה: "והות (הנשמה) באדם לרוח ממללא". רש"י במקום מפרש: "אף בהמה וחיה נקראו נפש חיה אך זו של אדם שחיה שבכולן שנתוסף בו דעה ודיבור".

לפיכך, האדם מורכב מחומר ורוח ויש בו דעה ודיבור.

בתהליך הנסירה הופרד החומר לגוף זכר וגוף נקבה ובאותו האופן הופרדו כוחות הנפש -הרוח.

שם בגן עדן, האיש מעניק לאשתו שם נוסף המבטא באופן משמעותי את כח החומר ואת כח הרוח הגדולים ביותר של האשה.

"ויקרא האדם שם אשתו חוה כי היא היתה אם כל חי " (בראשית ג כ)

על כח החומר המהותי ביותר של האשה הרי הוא כח ההולדה הרחבנו באשה כאם. עתה נעסוק בכח הרוח המהותי ביותר של האשה הרי הוא כח השיחה.

מסביר בעל הטורים במקום: "חוה -על שם שמחוה וזהו שאמרו עשרה קבין שיחה ירדו לעולם ט' נטלו נשים" (בראשית ג כ)

חוה מלשון חויה, מחווה ומהי חוויתה הגדולה ביותר של האשה? היא השיחה. (אותיות ש...חיה ) כבר משחר ילדותה היא משתמשת בכח השיחה שניחנה בו ליצירת קשר, לחיווי דעתה, להבעת רצון הנשמה בדיבור -לחיות, לחוות ולהעניק מחוות ובהגיעה לחופה וקידושין היא נקנית בפרוטה.

היא נקנית בפרטים, בפירוטים.

מהם הפרטים בחיי הזוגיות?

הפרטים מסמלים את החומר - החוויות ה"גשמיות" והמחוות הקטנות השזורות בחיי הזוגיות, כמו: החבאת פתק בתיק העבודה, סבר פנים יפות במפגש לאחר יום עבודה, השמעת שיר אהוב עם הקדשה לבבית, ריקוד משותף באמצע החיים, טיול רגלי בסביבת הבית, טיול בטבע –בחוף הים, מסרון רק כדי להזכיר שאוהבים, הכנת מאכל אהוב, מגע מלטף, הבעת התעניינות ואכפתיות בדרכים יצירתיות.

חוויות ומחוות זוגיות תוך איסוף רגעים קסומים מהחיים המשותפים, מעצימות את האהבה ומחזקות את הקשר עד שהופך להיות קשר אמיץ. אפילו חוויה לא פשוטה יוצרת קירבה ואינטימיות, שכן ההתמודדות המאתגרת מביאה עמה תחושה אמיתית של שותפות גורל.

מהם הפירוטים בחיי הזוגיות?

הפירוטים מסמלים את הרוח – את אוסף המילים בשיחה זוגית. את האמירה הפשוטה והשיח העמוק. את הדיבור הפתוח המאפשר להביע רגשות כמוסים ומחשבות בהתהוות. השיחה מבטאת את רצון הנשמה –הרוח הממללא, היכולת להביע דעה, להקשיב ולקלוט רעיון של בן הזוג, בפתיחות ובאמיתיות זוהי יכולת המובילה לחיבור בלתי אמצעי. שיחה בריאה ללא שיפוטיות יוצרת בניכם אחדות ואהבה.

כמה זוכה בעל שמקשיב לאשתו קשב רב, כאשר היא מפרטת לפרטי פרטים את כל קורותיה, תחושותיה ומחשבותיה? הוא קונה אותה בזה! ואם הוא משכיל לשתף בפירוט... מעין עולם הבא.

אז למה אני אומרת לך את זה?

כי את נטלת תשעה קבין של שיחה. לכל אחד מכם יש את התכונות שהקב"ה חנן אתכם מעצם היותכם זכר או נקבה וכיון שכח הדיבור ואומנות השיחה באופן מובהק יותר אצלך, את זו שנבחרת להביא אותה לזוגיות.

תשתמשי בתשעת הקבין שברשותך כדי להשביח את הקב שקיבל אישך. (טוב לא בכל התשעה... חלק תשאירי לתפילה, לבנות את עולמם של ילדייך וגם קצת למוכרת, לרופאה, לחברות... הוא יודה לך על זה... רק תביני כמה עולמות את בונה במילים)

שיחה זוגית היא חויה רוחנית!

תנצלי את מתנת השיחה להצמחת הזוגיות שלכם, השתמשי במילים טובות ובדיבור נעים לחוות את דעתך והיי פתוחה להכיל את דעתו של בעלך. השיחה בכוחה לבנות ולתחזק מערכת זוגית והיא מהווה בסיס איתן להצלחת חיי הנישואין.

אם כן, כל ההויה של איש ואשה מבוססת על חומר ורוח, על דעה ודיבור. בכוחך חוה ליצור חוויות ומחוות!

הפרטים והפירוטים בחיי הנישואין הם היוצרים מציאות של שלימות זוגית.