"רגישים לזכויות היהודים בפולין"

נשיא פולין שוחח עם רבה הראשי של המדינה שהרגיע אותו ואמר כי ימתן את הצעת החוק הפוגעת השחיטה הכשרה במדינה.

ניצן קידר , כ"ח בשבט תשע"ח

הרב שודריך עם נשיא פולין
הרב שודריך עם נשיא פולין
צילום: ועידת רבני אירופה

נשיא פולין נועד בימים האחרונים עם רבה הראשי של המדינה, חבר הוועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' הרב מיכאל שודריך.

"לפולין יש אינטרס לאומי בדרגת חשיבות עליונה לשמר את הזכויות הדתיות של הקהילה היהודית במדינה", אמר הנשיא הפולני אנדז'יי דודה בשיחה עם הרב, שנסובה סביב הצעת החוק המבקשת להגביל את השחיטה הכשרה במדינה.

הרב שודריך סיפר לנשיא על הצעת חוק קודמת להגבלת השחיטה שאושרה לפני כחמש שנים ובוטלה שנתיים לאחר מכן בעקבות עתירת הקהילה היהודית לביהמ"ש הגבוה לחוקה שקבע כי 'חופש הדת הנו ערך עליון על פי חוקת פולין והוא עומד מעל כל חוק אחר ואינו ניתן להגבלה'.

בתום הפגישה ציין הרב שודריך כי היא היתה מוצלחת והנשיא גילה אכפתיות רבה ותמיכה בעמדת הקהילה היהודית בשמירה על הזכויות הדתיות לשחיטה כשרה.

"עלינו לזכור כי מדובר בהצעת חוק שעדיין לא גובשה שגם לפי כוונותיו של יוזם ההצעה מדובר בהצעה המבקשת להגביל את השחיטה רק לצרכי הקהילה. אני במו"מ עם יוזם ההצעה, קששטוף צבנסקי, שביקש גם היום לשמוע את עמדת הרב הראשי לפולין ולקבל את ניסוח החוק כפי שאנו רואים בכדי שהזכויות שלנו יישמרו", אמר הרב שודריך.

נציין כי כבר לפני כחודשיים העלה הרב שודריך את נושא השחיטה הכשרה בפולין בפני הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' במונקו ואת המו"מ שהוא מנהל מול יוזמי הצעת החוק.

בשבוע שעבר אישר נשיא פולין את הצעת החוק הקובעת עונש מאסר למי שיזכיר את חלקה של המדינה בשואת יהודי אירופה, צעד שספג ביקורת קשה מצד הקהילה היהודית במדינה.