"קרה לי נס שנשארתי בחיים"

חץ פלדה נדיר באורך 60 ס"מ חדר את פניו של נתנאל וכמעט הרג אותו. בניתוח חירום בבית החולים כרמל שלף הרופא את החץ והציל את חייו.

רעות הדר , כ"ח בשבט תשע"ח

צילום הסיטי של נתנאל לפני הוצאת החץ
צילום הסיטי של נתנאל לפני הוצאת החץ
צילום: דוברות בית החולים כרמל

נתנאל בן ה-28 תושב הצפון, נסע עם רכבו באזור צומת חורב, ולא שיער שדקות אחר כך ייקלע לאירוע המסעיר בחייו.

חץ פלדה המשמש לצייד כרישים ובעלי חיים גדולים נורה אליו מטווח קצר ישר לכיוון ראשו, חדר את פניו, והיה עלול לגרום למותו.

נתנאל, שהצליח להתאושש בקור רוח, החזיק את החץ שהיה תקוע בפניו, ורץ במהירות תוך קור רוח מדהים היישר לידיו של האח מאליק רוחנא בחדר המיון של ביה"ח כרמל.

רוחנא, עם ותק של 35 שנה כאח אחראי בחדר המיון, לא זוכר מקרה כזה. "פתאום אני רואה בחור צעיר רץ לעברי כשהוא ומחזיק חץ ענק שתקוע לו בפנים, חשבתי שאנחנו בסרט וזה לא אמיתי", מספר מאליק. "הרגשתי איך כל הפה שלי מתמלא בגושי דם גדולים ואני נחנק", סיפר נתנאל.

נתנאל לאחר הניתוח עם ד"ר מויאגר
צילום: דוברות בית החולים כרמל

האח מאליק, זיהה כי מדובר בחץ מאוד מסוכן והכניס את נתנאל במהירות לתוך חדר ההלם במיון תוך שהוא מזעיק את כל הצוות המקצועי. מנהל יחידת פה ולסת של בית החולים כרמל, ד"ר גוסטבו מואיגר, שהגיע מיד למקום ביקש להרדים את נתנאל ושלח אותו לביצוע בדיקות מקיפות בהרדמה.

צילומי הסיטי תלת מימד הדהימו את ד"ר מואיגר והצוות. "ראינו את חץ הפלדה בגודל 60 ס"מ ועובי של 7 מ"מ, חודר מלחי ימין עובר את הפה והלסת התחתונה ויוצא החוצה. זה היה פשוט נס איך החץ לא פגע במוח, בעיניים או באיברים קריטיים הנמצאים בראש", סיפר ד"ר מויאגר.

בתחקיר שעשה ד"ר מויאגר כדי להוציא את החץ, התברר כי חץ הפלדה מורכב משני חלקים מחוברים בהברגה צמודה. החלק העליו משמש לחדירת החץ לגוף אולם החלק הקדמי אמור להיפתח בתוך גוף החיה אותה צדים, כשהוא נפתח עם חצים קטנים וחדים בצורת פטריה שננעצת ותופסת את החיה.

"אם פטריית החיצים היתה נפתחת חלילה, היא היתה קורעת לנתנאל את כל אברי הפנים וכלי הדם הגדולים של הצוואר", הסביר ד"ר מויאגר. "במקרה כזה זה עניין של דקות ספורות עד שהוא היה מדמם למוות".

בניתוח חירום תפס ד"ר מואיגר את פטריית החצים שלא תיפתח ובאמצעות ציוד כירורגי עדין ומדוייק הוא שלף את חץ הפלדה החוצה.

" בניתוח ביצענו שחזור מדוייק של כל רצפת הלסת התחתונה תוך שאנו מקפידים לשמור לנתנאל על היכולות לאכול, לשתות ולדבר", הסביר ד"ר מויאגר.

לאחר ניתוח החירום שערך 3 שעות הועבר נתנאל לחדר ההתאוששות. בתום התאוששות של מספר שעות הוא נבדק שוב ע"י צוות מומחי בית החולים והועלה להמשך טיפול במחלקת א.א.ג של בית החולים.

לאחר שורת בדיקות מקיפות שערך לו ד"ר מויאגר וצוות המחלקה הוגש לנתנאל מעדן גבינה כדי לבדוק האם יכולות האכילה והשתיה שלו ניצלו מחץ הפלדה. נתנאל אחז בקופסת הגבינה בעדינות תוך שכולם בוחנים אותו ומחכים, אכל קצת גבינה, שתה מעט תה חם כשכולם סביבו מתרגשים ומוחאים לו כפיים.

" אני חושב שקרה לי נס ואלוהים אוהב אותי והשאיר אותי בחיים", סיפר בהתרגשות נתנאל. "אין לי מילים להודות לכל צוות הנהדר כאן בכרמל, הם פשוט הצילו לי את החיים ועל כך אני אודה להם כל חיי".