'דרך חיים' מאחורי הקמפיין שעורר סערה

קמפיין הודעות פיקטיבי קרא למעסיקים שלא לפטר עובדים המסכנים את חייהם. "מתנגדים להתנהלות השערורייתית של נציבות שוויון הזדמנויות"

ערוץ 7 , כ"ח בשבט תשע"ח

המודעה שעוררה סערה
המודעה שעוררה סערה
צילום: דרך חיים

בשבועות האחרונים נתלו בירושלים עשרות מודעות הקוראות לבעלי עסקים שלא לפטר עובדים על רקע חשש ביטחוני. הבוקר (שלישי) מתברר כי תנועת "דרך חיים" היא זו שעומדת מאחורי הקמפיין.

במודעות שנתלו ברחבי הבירה נכתב: "בעל עסק, יש לך עובד שמביע שמחה על רצח יהודים? אתה לא בטוח לגבי כוונותיו? אי אפשר לפטר אותו באופן חוקי, זוהי גזענות. אתה חייב להעסיק עובד גם אם הוא מסכן את חייך. זקוק לסיוע רפואי בנושא? פנה לבית החולים הקרוב לביתך". על המודעות היתה חתומה, כביכול, נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה.

היוזמה של 'דרך חיים' לקמפיין הגיעה בעקבות עתירה לבג"ץ שהגישה התנועה נגד נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה.

הרקע לעתירה הוא מסמך שכתבה התנועה בגל הפיגועים בשנת 2015. המסמך עסק באפשרות החוקית לפטר עובד שמביע שמחה על רצח יהודים ושהמעסיק חושש להמשיך את העסקתו.

נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה אסרה את פרסומו של המסמך בטענה כי יש בו "עידוד לאפליה על רקע לאומני".

באותו גל פיגועים, רצח עובד של חברת "בזק" את הרב ישעיהו קרישבסקי הי"ד בפיגוע דקירה ודריסה בירושלים, והתברר כי שנה קודם לכן שיבח בפני התקשורת את בני דודיו שביצעו את הפיגוע בהר-נוף, דבר שהוכיח את הסכנה הנשקפת ממצב העסקתו של עובד כזה.

בעקבות כך החליטה התנועה לעתור לבג"ץ נגד נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה, בטענה כי אין פסול במסמך וכי אין לנציבות הסמכות להורות לתנועה שלא לפרסמו. במסגרת העתירה הוחלט בתנועה לפתוח בקמפיין עם המודעות המביעות, לדבריהם, את האבסורד שבהחלטת הנציבות, היוצרת מצב של העדפת שוויון על חשבון בטחון חייהם של האזרחים.

"פתחנו בימים האחרונים בקמפיין כנגד ההתנהלות השערורייתית של נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה", מסר אורי קירשנבום, חבר הנהלה בתנועת 'דרך חיים', "נציבות השוויון מבקשת להלך אימים על מעסיקים ובכך למעשה פוגעת בזכות היסודית של אדם להגן על חייו ולהרחיק ממנו גורמים שמסכנים אותו ומהלכים עליו אימים. בשם דביקות קיצונית ב'דת השוויון' הנציבות רוצה למנוע ממעסיקים לפטר עובדים שלהם שהיו רוצים לראות אותם נשחטים בפיגוע. זה אבסורד ובשום אופן אסור לתת לזה לעבור בשקט".