תיקון מדפסות: תקלה בטונר

המדפסת היא היום אחד המכשירים שאנחנו לא יכולים בלעדיו.

ריץ' מדיה , כ"ח בשבט תשע"ח

מדפסת
מדפסת
צילום: יח"צ

היא משמשת אותנו להדפסת מסמכים שונים בעבודה ובבית, וקשה לנו לחשוב איך היינו מסתדרים בעבר בלעדיהן. מכיוון שיש לנו תלות די גדולה במכשירים אלה, ומכיוון שמכשירים חשמליים מתאפיינים בתקלות מפעם לפעם, החלטנו להתמקד הפעם בתקלות שמתרחשות באופן תדיר ומביאות לפנייה לשירותי תיקון מדפסות. אנחנו מדברים על תקלות בטונר – תקלות המתרחשות בכל סוגי המדפסות, ולא משנה אם יש ברשותכם מדפסת סמסונג, מדפסת זירוקס, מדפסת ברדר או מדפסת HP. במאמר זה נסביר בדיוק מהו הטונר ומהו תפקידו, ונתייחס לתקלות אופייניות. את חלקן, אגב, תוכלו לפתור בעצמכן בקלות. אבל נתחיל בהתחלה.

מהו טונר?

טונר הוא דיו אשר הומר לצורה אבקתית, המתאים למדפסות לייזר ולמדפסות הזרקת דיו. כאשר מדפיסים באמצעות מדפסת עם טונר, המדפסת שולחת זרמים חשמליים בהתאם לצורה המודפסת, וכאשר הנייר עובר לפני התוף של הטונר – הטונר שולח אל הנייר את מידת האבקה הרצויה. הטונר, בשונה מראשי הדיו המוכרים לנו והמשמשים ברוב המדפסות הביתיות, מאפשר הדפסה חסכונית ביותר ולכן מתאים להדפסה בכמויות גדולות. רכישת טונרים של חברות מוכרות תבטיח לכם הדפסה איכותית יותר, אולם חשוב לציין כי היום יש גם טונר למדפסת לייזר שמיוצרות על ידי חברות אחרות ומספקים הדפסה באיכות גבוהה מאוד.

האם תקלה בטונר מצריכה הזמנת שירותי תיקון מדפסות?

ובכן, התשובה תלויה מאוד בסוג התקלה. התקלות הנפוצות הקשורות לטונר במדפסות לייזר הן:

הטונר לא נכנס למקומו – במקרה בו אתם מנסים להכניס את הטונר למקום המיועד לו במדפסת והוא לא נכנס, בצעו את הצעדים הבאים:

  • בדקו אם הטונר שרכשתם אכן מתאים לדגם המסוים של המדפסת שלכם – לפעמים רוכשים בטעות טונר שמתאים לדגם אחר.
  • בדקו שאתם מכניסים טונר שחור למקום של הטונר השחור ולא למקום של הטונר הצבעוני.
  • בדקו שאין על הטונר עצמו מכסה פלסטיק ו/או סרט שניתן למשיכה. אם יש – הסירו אותם.

אם לא הצלחתם להכניס את הטונר למדפסת למרות ביצוע כל השלבים הללו – כדאי שתפנו לשירותי תיקון מדפסות לייזר אפילו טלפונית – יכול להיות שהם יוכלו פשוט לתת לכם הדרכה ולהגיד לכם בדיוק מה אתם צריכים לעשות.

המדפסת משמיעה רעשי הדפסה, אולם הדף יוצא לבן או שההדפסה מאוד דהויה – במקרה כזה כדאי לבצע את הצעדים הבאים:

  • לבדוק אם הורדתם את סרט ההדבקה הנמצא על גבי הטונר. אם לא – הסירו אותו וזה כנראה יפתור את הבעיה.
  • להדפיס כמות גדולה של דפים – לפעמים לוקח למדפסת זמן עד שהיא מאזנת את כמות הטונר שצריך לצאת בכל הדפסה.
  • לנער את הטונר – ניעור קל יכול לגרום לאבקה להשתגר אל הדף בכמות גדולה יותר וכך להכהות את התמונה המודפסת.

אם כל אלה לא עזרו ומדובר בטונר חדש – יש לפנות לשירותי תיקון מדפסות. אם מדובר בטונר שכבר עשיתם בו שימוש של מספר חודשים – סביר להניח שהפתרון הוא פשוט לבצע החלפת טונר למדפסת שלכם.

הופעת פסים לבנים על גבי התמונה המודפסת או הדפסה בשחור לבן כשאתם מנסים להדפיס תמונה צבעונית.

תקלות אלה נובעות בדרך כלל לא מתקלה בטונר אלא מהגדרות הדפסה לא נכונות. היכנסו להגדרות ההדפסה, ודאו כי המדפסת מכוונת להדפיס בצבע ובאיכות גבוהה. לאחר מכן נסו להדפיס דף ניסיון מתוך תוכנת ניהול המדפסת ובדקו אם הוא יוצא תקין. אם גם לאחר שווידאתם שדף הניסיון יוצא תקין התמונה מודפסת כמו קודם – פנו לשירותי תיקון מדפסות מקצועיים.

חשוב מאוד לציין, כי אם אתם מזמינים שירותי תיקון מדפסת, חשוב שתוודאו כי הטכנאי מתמחה בתיקון מדפסות מהסוג שיש לכם. כך למשל, אם יש לכם מדפסת משולבת של HP, למשל, הזמינו רק טכנאי המתמחה בתחום של תיקון מדפסת משולבת. בהצלחה!