"להסיר כל סימן שאלה מההתיישבות"

השר לשעבר גדעון סער דיבר על חשיבות החלת הריבונות ביהודה ושומרון. "זו מחויבות שלנו כלפי אזרחי המדינה".

יוני קמפינסקי , כ"ח בשבט תשע"ח

גדעון סער בכנס ירושלים
גדעון סער בכנס ירושלים
צילום: ישראל ברדוגו

השר לשעבר, גדעון סער, קורא בכנס ירושלים ה-15 של עיתון 'בשבע' להחיל את החוק הישראלי על יהודה ושומרון בקעת הירדן.

"החלת החוק הישראלי אחרי חמישים שנה היא בראש ובראשונה – נורמליזציה של החיים הישראלים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. זוהי המחויבות שלנו כלפי אזרחינו והיא מתבקשת מכוח הגינות בסיסית כלפיהם וכלפי משפחותיהם", אמר סער.

הוא ציין כי "מהלך זה גם יבהיר, כי ההתיישבות היהודית ביהודה, שומרון ובקעת הירדן תמיד תהיה חלק ממדינת ישראל. תפקיד דורנו הוא להסיר כל סימן שאלה מעל עתיד ההתיישבות. מה שמפריע לסיכויי השלום היא אותה שנאה חיה, המטופחת בכוונת מכוון על ידי שכנינו, שהתפרצות ברברית נוספת שלה ראינו אתמול בג'נין".

השר לשעבר הבהיר כי אין שום רצון להחיל את הריבונות הישראלית על שטחי הרשות הפלסטינית. "אין כל כוונה לספח פלסטינים לשטח ישראל. לכן, התעמולה המכוונת לפיה מהלך זה מקדם את תפיסת המדינה הדו-לאומית, היא שקרית".

סער התייחס להכחשה האמריקנית על תיאום עם ישראל בנושא הריבונות. "בשדה המדיני צריך להיות מציאותיים. לא צריכה להיות לנו ציפיה לתמיכה אמריקנית במהלך זה. ארה"ב גם לא תמכה בהחלת הריבונות על ירושלים או רמת-הגולן. עם זאת, יש סימנים לכך שתפיסת השלום של הממשל הנוכחי אינה כרוכה בעקירת ישובים יהודים".

הוא הוסיף כי "אם לא נציג תפיסה ברורה לגבי מה שאנחנו רוצים – אנו עלולים להישאב במהירות מחדש למתווה אוסלו ולסכנות הכרוכות בהקמת מדינה פלסטינית בלב ארצנו".

השר לשעבר חושב שישראל צריכה להתנהל בצורה מחושבת מאוד מול ממשל טראמפ. "אל לנו להפתיע אותם. עלינו להציג להם את מניעינו ותפיסתנו. אבל אין אנו צריכים, כאמור, לצפות להסכמתם או תמיכתם הפומבית. ישראל היא מדינה ריבונית והיא תעצב את עתידה במו ידיה".

"בישובים שלנו ביו"ש קם כבר דור שלישי. המתיישבים סללו את הדרך, קבעו בשטח עובדות ציניות. תור המדינאים הגיע לקבוע עובדות מדיניות", סיכם סער.