"פרסום המלצות המשטרה– אינטרס ציבורי"

ראש צוות חקירות במשטרה לשעבר רואה בפרסום המלצות המשטרה אינטרס ציבורי ומשפטי, ודוחה את הניסיון לסתום את פי המשטרה.

שמעון כהן , כ"ח בשבט תשע"ח

לפרסם המלצות
לפרסם המלצות
צילום: יוסי זלינגר, פלאש 90טוען....

עו"ד דוד בן ישי, בעבר ראש צוות חקירות במשטרת ישראל הציג ביומן ערוץ 7 את עמדתם של התומכים בפרסום המלצותיה של המשטרה בתום חקירתה.

"לגבי מסירת ההמלצות של המשטרה בוודאי שיש צורך כזה. בסופו של יום הגוף שמכיר את פרטי החקירה טוב יותר מכולם אלו החוקרים שעסוקים במלאכת איסוף הראיות. בסופו של יום אי אפש לצפות מחוקרים שחקרו את התיק במשך תקופה שלא יגידו את דעתם לגבי מה שקורה בתיק ומה הראיות שיש בו".

לדברים אלה הוא מוסיף וקובע כי מדובר ב"אינטרס של המערכת שיהיו כמה שיותר דעות לקראת ההחלטה אם להגיש כתב אישום, ולכן להשתיק את המשטרה זה לא דבר נכון ואין מקום לומר למשטרה שלא להמליץ אלא אמירה שיכולה לפגוע באיכות עבודתה של המשטרה".

כשנשאל אם הימצאותו של פרקליט מלווה מטעם הפרקליטות אינה מהווה מענה לצורך של הפרקליטות להכיר את כל נבכי התיק והראיות שבו, משיב עו"ד בן ישי ואומר: "זה נכון, אבל לא בכל התיקים יש פרקליט מלווה. הפרקליט המלווה מכיר טוב את התיק, אבל לא מספיק טוב כמו חוקר המשטרה. מעבר לכך יש גם הרבה תיקים ללא פרקליט מלווה והתיק מגיע לפרקליטות או ליחידות התביעות רק בתום החקירה, כשיש המלצות.

''לגבי תיקים שיש בהם פרקליט מלווה, השיח בין הפרקליט לחוקרים חשוב ומאוד חשוב שהפרקליט ישמע מה יש לחוקרים להגיד כי הם שיושבים בתוך חדר החקירה ומכירים את הדקויות של התיק, דקויות שלא בטוח שהפרקליט המלווה מכיר. מעבר לכך לא ניתן ולא מצופה מגוף שחוקר ועוסק במלאכת איסוף הראיות לא להביע את דעתו ואת המלצתו לגבי הראיות שאסף".

עו"ד בן ישי סבור כי המלצות המשטרה לא צריכות רק להינתן אלא גם להתפרסם, והוא מסביר: "בסופו של דבר אזרחי המדינה רוצים להרגיש שהם חיים תחת שלטון חוק השווה בפני כולם. אני סבור שהכלי של פרסום המלצות המשטרה שומר לנו את הזכות ואת הביטחון לדעת שכל אדם אכן שווה בפני החוק וההמלצות ניתנות בהתאם לפרטי החקירה ואין איפה ואיפה, כך שזכות הציבור לדעת, על אחת כמה וכמה כשמדובר באישיות ציבורית. יש כאן ביקורת הוגנות לגבי מה שנעשה בתיקו של כל אדם. לכן יש אינטרס ציבורי לפרסם את המלצות המשטרה, על אחת כמה וכמה כשמדובר באישי ציבור".

על סוגיית השוויון בפני החוק נשאל עו"ד בן ישי אם אין לפרש את הדברים בדיוק בצורה ההפוכה, שהרי המלצות משטרה על אדם מהשורה לא יעניינו איש ולא יעלו ולא יורידו, בעוד המלצות על אישיות ציבורית, ובוודאי על ראש ממשלה, יכולות להוביל להדחת ראש ממשלה, לנבצרותו ואולי אף להפלת ממשלה, בה בשעה שהפרקליטות עשויה לקבוע בשלב מאוחר יותר שהדברים אינם מבשילים לכדי כתב אישום.

"אני חולק על הדברים. בוודאי בסופו של דבר המלצה שניתנת לגבי אזרח פשוט לא תתפרסם, והמלצה לגבי איש ציבור תעשה הד תקשורתי, אבל זה לא אומר שהמלצת משטרת ישראל לא ניתנה ביושרה ובהגינות לגבי תיק החקירה. יישמר אותו איש ציבור וירחיק את עצמו מחשד לעברות פליליות ולא ימצא את עצמו במצב שהוא עומד מול המלצות משטרת ישראל. לא ניתן לסתום את פיה של המשטרה. הגופים הללו צריכים לשמור על החוזקה שלה, לא ניתן לומר למשטרה אל תמליצי".

שבנו ושאלנו לגבי הפער בין המלצה לפרסום. אולי נכון להמליץ אבל לא נכון לפרסם? "אנחנו חיים במדינה דמוקרטית וחלק מעקרונות הדמוקרטיה זו זכות הציבור לדעת במידת מה שניתן לדעת. אני לא סבור שיש בפרסום המלצה סכנה לדמוקרטיה. אמנם יכולה ליפול ממשלה, אבל זה לא אומר שהמלצות לא צריכות להתפרסם, וזה לא אומר שרק בגלל זה לא נפרסם את המלצות המשטרה. יש זכות לציבור לדעת במי הוא בחר ובמי הוא עתיד לבחור".

כאשר שבנו והדגשנו כי גם מדבריו שלו עולה שישנה פגיעה בדמוקרטיה, בעיקר כאשר מדובר בהמלצות על ראש ממשלה, הוא משיב ואומר: "אני מסכים עם הטענה. יש כאן השפעה להמלצות המשטרה על הדמוקרטיה ועל הממשלה. יחד עם זאת ראש הממשלה לא שונה מקודמיו ואנשי ציבור אחרים בעבר שנחקרו וניתנו בעניינם המלצות".

עוד הוא מזכיר כי "בסופו של דבר זו רק המלצה ולא הפלת ממשלה. אמר כבר לא אחת היועץ המשפטי לממשלה שבמסגרת שיקוליו אם להגיש כתב אישום תילקח בחשבון יציבות הממשלה והנזק שייגרם במקרה של כתב אישום, לכן לתלות את כל העניין על המלצות המשטרה זה לא דבר נכון".