ראש המוסד לשעבר:
לנצח במלחמה מבלי לירות כדור אחד

"סייבר הוא הנשק הגרעיני החדש. מדינות לא מוגנות ועומדות בפני כאוס שהוא האיום הגדול ביותר על כל מדינה דמוקרטית", הזהיר תמיר פרדו.

עדו בן פורת , כ"ח בשבט תשע"ח

תמיר פרדו בוועידת השלטון המקומי
תמיר פרדו בוועידת השלטון המקומי
צילום: יח''צ

ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו השתתף היום (שלישי) בכנס החדשנות האורבנית והעיר החכמה Muni Expo שבוועידת מרכז השלטון המקומי וקק"ל, והתייחס לאיום הסייבר בישראל ובעולם. לדבריו:

"צריך להתייחס לסייבר כאל הנשק הגרעיני החדש. יצירת כאוס תהיה הדרך הטובה ביותר לנצח מלחמה בעתיד. במלחמה הבאה האויבים שלנו לא צריכים מטוסים וטילים - הם יכולים לפגוע בנו קשות בתקיפות סייבר שישביתו כאן את כל המערכות", אמר פרדו.

לדבריו, תפקידה של ההנהגה הוא למנוע זאת, ''אבל המנהיגים בדמוקרטיות מנצלים את הסייבר לתועלתם בין היתר על ידי הפצת שקרים ודיסאינפורמציה. הם מאיימים בכך על קיומן של הדמוקרטיות שהם מנהיגים".

פרדו הסביר כי כיום "אין צורך להשתמש בטילים ולהרוס פיזית את רשתות החשמל. באמצעות סייבר אפשר לגרום נזק רב מצד אחד ולחזור לנורמליות בשבריר שנייה מצד שני".

"פצצת האטום פתחה עידן חדש אחרי מלחמת העולם השנייה. 20 שנה אחר כך נפתח עידן הסייבר. זהו עידן זול יותר, לא תראו דם ברחובות אבל אפשר לפגוע בצורה חמורה בחברות, להרוס מדינות ולנצח במלחמה מבלי לירות כדור אחד".

פרדו הדגיש את הבעייתיות במתקפות סייבר, שנעשות מאחורי הקלעים לעומת מלחמה קונבנציונלית. "הייתי בארה"ב בזמן שאובמה עדיין היה הנשיא וביקש שיחקרו מה הרוסים עשו במהלך הבחירות. שאלתי את העמיתים שלי: תחקרו את העניין שנה ותגיעו עם מסקנה. נניח שהרוסים או אחרים ניסו לעשות מניפולציות בבחירות, מה ההשלכות? האם אתם רואים מישהו שיושב היום בבית הלבן אומר: סליחה אני חייב לפרוש, מי רוצה להיות נשיא? כמובן שלא.

''אלו שהצביעו עבור הנשיא שלהם יגידו שזה שקר ולא יאמינו לכך, אלו שהפסידו יגידו הוא צריך לפרוש. תחשבו כמה כסף במלחמה קונבנציונלית צריך לבזבז כדי ליצור כזה בלאגן במדינה. טייסות של F-16, טנקים ועוד לא יביאו לנזק שיכול להיגרם מסייבר.

''אם תהיה בארה"ב מתקפת סייבר על שלוש תחנות גרעיניות לייצור חשמל התוצאה תהיה אפקט צ'רנוביל. כמה זמן ייקח ל – FBI ולכל הארגונים לזהות מי עמד מאחורי זה? זה ייקח יותר משנה ולא בטוח שהם יישארו עם אקדח מעשן בסוף היום. איך ארה"ב תגיב אז?".

"אנחנו נמצאים בעידן שבו אין אפשרות לעצור פריצות באופן מוחלט. אנחנו מתעסקים במשהו שמעולם לא נחקר כראוי. דברתי עם מנכ"ל בנק קטן-בינוני. אנשי ה – IT עושים שם 40,000 שינויים ברשת בשנה. רק לחשוב כמה טעויות נעשות שם, כמה פרצות יש שם שקוראות להאקרים, ממש כמו גן עדן עבורם".

בתשובה לשאלה של יואב לימור שהנחה את הראיון, האם אנחנו מצפים שהערים יהפכו לכאוס, אמר פרדו: "אנחנו לא מבינים עד כמה גדול האיום הזה. אנחנו לא מבינים את ההשלכות. אני חייב להודות שבנקים הם הראשונים לזהות את גדול האיום, והשם השקיעו בזה הון, ועוד ישקיעו המון. אך גם אז לא יוכלו לחסום לגמרי את ההתקפות. בישראל נעשים המון מאמצים למנוע התקפות סייבר, אבל זה לא ספיק".

"כשאנחנו צריכים להגן על גבולות פיזיים, יש משמעות לגדול המדינה והצבא. מתקפות סייבר קורות בכל העולם כל ידי כל גורם, החל מילדים קטנים וצעירים - והם יכולים לעשות כמעט כל מה שרוצים. הם ציידים. ש להם רעב, סבלנות, והם אורבים לטעויות שהארגונים עושים, ועושים כל כך הרבה טעויות".

בהתייחס לחברת הסייבר הפרטית שלו, אמר פרדו "נשיק את החברה הפרטית שלי בחודש הקרוב. אבל צריך להבין שחברות פרטיות לא יוכלו להחליף את הממשלות".