אלקין בכנס ירושלים:
"מצווה לחטוף ביקורת על החלת ריבונות"

השר להגנת הסביבה משוכנע שישראל חייבת לפעול רק לפי האינטרסים שלה. "עלינו להחיל ריבונות גם אם העולם יתנגד ואפילו אם ארה"ב תתנגד".

עדו בן פורת , כ"ח בשבט תשע"ח

זאב אלקין
זאב אלקין
צילום: ישראל ברדוגו

השר להגנת הסביבה זאב אלקין (הליכוד) משוכנע כי ראש הממשלה נתניהו כן שוחח על החלת הריבונות עם האמריקנים, בניגוד לדברים שנשמעו אמש מהבית הלבן.

בכנס ירושלים ה-15 שנערך היום (שלישי) אמר אלקין כי ''מתוך מה שאני יודע ומעריך סביר להניח שהיה גורם אמריקאי כזה או אחר שעודכן בעניין הזה. אבל לדעתי כל השיח בעניין הזה אינו נכון. השאלה צריכה להיות היא האם החלת הריבונות על שטחי ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון תועיל למדינת ישראל או לא.

''השאלה השנייה היא האם עלינו לעשות זאת גם נגד עמדת הקהילה הבינלאומית ואפילו נגד העמדה האמריקאית. לשתי השאלות הללו התשובה שלי היא חד-משמעית: כן", הכריז אלקין.

השר נשאל בין היתר האם על ישראל לנקוט בצעד כזה גם בניגוד לעמדתו של נשיא ארצות הברית, טראמפ, וענה "לא אמרתי את זה, אבל ישראל תמיד צריכה לעשות את מה שטוב עבור מדינת ישראל ותושביה".

אלקין אף התייחס לטענה לפיה ראש הממשלה מבקש למנוע מישראל לאבד את אהדת הממשל ואת השינוי שחל בעמדת הקהילה הבינלאומית כלפי הפלסטינים. "לא שמעתי את ראש הממשלה אומר את זה. אבל בכל מקרה כבר שמעתי וקראתי המון דברים במיוחד על ההתנהלות של ראש הממשלה מול הממשל האמריקאי ובינתיים כל הפרשנים אכלו את הכובע ונתניהו הוכיח את עצמו שוב ושוב".

אלקין חזר שוב ושוב על הערכתו גם אחרי ההבהרה של הבית הלבן, סביר להניח כי היו מי שעודכנו אודות התקדמות החקיקה בעניין החלת הריבונות, גם אם הדברים לא נעשו באופן רשמי.

לשאלה האם ישראל "חוגגת" יותר מדי את השינוי בעמדת הממשל האמריקאי, אמר השר לענייני ירושלים "אני לא רואה פה חגיגות אלא צורך לנצל את השינוי הזה לטובת עם ישראל וארץ ישראל. מה שצריך להנחות אותנו הוא לא האינטרסים של הממשל ואפילו לא של הנשיא טראמפ, אלא האינטרס של תושבי ישראל שהם אלה שבחרו אותנו".

השר אלקין הבהיר כי למרות מעמדה האסטרטגי של הברית עם ארצות הברית, על ישראל להחיל את הריבונות על יהודה ושומרון ולפחות על ההתיישבות היהודית באזורים אלה, גם אם תידרש לשלם מחיר מסוים בשל כך. "זה לגיטימי שהאינטרסים שלנו ושל האמריקאים שונה. אנו טועים לעיתים ומתבלבלים. הדבר החשוב ביותר הוא האינטרס של ישראל".

על תוכנית השלום של טראמפ והסירוב הפלסטיני לנהל משא ומתן מדיני אמר השר אלקין כי "בינתיים הפלסטינים מתנהגים כדרכם בברוטליות וחוצפה ואומרים לאמריקאים שהם בכלל לא מוכנים להיפגש עמם. אני חוזר ואומר שהדבר הכי חשוב הוא לשמור על האינטרסים שלנו, של מדינת ישראל".

לדברי אלקין, העיסוק של ראש הממשלה בחקירות אינו מפריע לתפקודו. "נתניהו מתפקד בצורה רגילה לחלוטין בסוגיות המורכבות האלו. זה לא אומר שהוא לא בשר ודם ושזה לא מפריע לו. אבל הוא פיתח לאורך השנים את היכולת להניח את הדברים המעיקים הללו בצד ולהתמקד בדברים החשובים ואי אפשר לראות עליו בעת הדיונים את ההשלכות של החקירות".

ומה יקרה עם יוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה באשמת שוחד? אלקין מזכיר כי "החוק אומר דבר מאוד ברור - רק במקרה של הרשעה סופית על ראש הממשלה להתפטר. אני לא דובר של ראש הממשלה אבל החוק הזה מאוד הגיוני, כי התפטרות ראש הממשלה היא הפיכה שלטונית וברור שהיא צריכה להיעשות רק באמצעות החוק.

"לגבי המלצות המשטרה, צריך לזכור כי כמחצית מהמלצות המשטרה נדחות בדרך כלל על ידי הפרקליטות. אני גאה במדינה הזו בה גם שרים, ראש ממשלה ונשיא, יכולים להיות מזומנים לחקירה ונדרשים לענות על תשובות. אני גדלתי במדינה אחרת. אבל במדינה דמוקרטית אמיתית עומדת לאדם חזקת החפות ואנשים שאין להם דרך אחרת להפיל את ראש הממשלה, לא יכולים לעוות את החוק ולהשתמש בדרך הזו".