השר כץ בכנס ירושלים:
''בואו ניפרד לחלוטין מתושבי עזה''

שר התחבורה והמודיעין קרא לחזק את ההתיישבות ביו"ש ובירושלים, סיפר על פעולותיו לפיתוח התשתיות והציג את תוכניתו להתנתקות מהרצועה.

יוני קמפינסקי , כ"ח בשבט תשע"ח

ישראל כץ
ישראל כץ
צילום: ישראל ברדוגו

שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ (הליכוד) נאם הערב (שלישי) בכנס ירושלים ה-15, הציג את תפיסתו המדינית בכל הנוגע להתיישבות ביהודה ושומרון ובירושלים, וקרא לקדם את תוכנית להיפרדות מרצועת עזה.

"לצד שמירה על ביטחון מדינת ישראל מול איראן ומול איומים מצפון ומדרום יש לנצל את התנאים האזוריים והעולמיים, כדי לקדם את 'היוזמה הישראלית', במסגרתה, קידום חוק ירושלים רבתי'', אמר.

לדברי השר כץ, ״זהו חוק היסטורי ובעיקר ציוני שמרחיב את גבולות ירושלים ומחזק בה את הרוב היהודי ע"י צירוף גוש עציון, מעלה אדומים, אפרת, ביתר עילית וגבעת זאב אשר ל׳מטרופולין ירושלים רבתי׳, תוך שמירת עצמאותם המוניציפלית״.

השר כץ הדגיש כי ״זה הזמן לחזק את ריבונותנו בירושלים מול גלי השנאה והניסיון לערער על זיקתנו לעיר ולמקומות הקדושים. בנוסף עלינו לחזק את הבנייה ביהודה ושמרון, בנייה חופשית בתחום השיפוט של הישובים, עם המבט לריבונות בעתיד.

״הבטחתי שבמסגרת תכנית החומש תהיה התפתחות משמעותית בתשתיות הכבישים והתחבורה הציבורית ברחבי יו"ש והנה אני מקיים. סללנו כביש עוקף המתחבר לכביש 55, ומקשר את הישובים הסמוכים לכפר סבא והרצליה ואנחנו ממשיכים בימים אלה בקידום כבישים עוקפים נוספים ביו״ש, מחזקים את ההתיישבות ואת ביטחון התושבים״.

בנוסף, אמר שר התחבורה, ישראל צריכה להיפטר מהאחריות על עזה, ''יוזמת האי-פרדות שאני מקדם תקופה ארוכה תביא לבידול בין עזה ליהודה ושומרון, תצמצם את היקף הבעיה ותפטור את ישראל מהאחריות האבסורדית על עזה. ישראל תעסוק בהרתעה ומניעה בלבד.

''פחות שני מיליון פלשתינים של עזה- זהו הישג גדול מנקודת מבט לאומית. זו הזדמנות היסטורית לנצל את הקרע בין חמאס לפתח לפני שיהיה מאוחר''.

בסיום דבריו התייחס השר כץ לכישלון הגירוש מגוש קטיף, "כל הרעיון היה להתנתק מהרצועה שהייתה אמורה לעבור לאחריות המצרים. מה קרה בסופו של דבר? המון שעות מוקדשות בממשלה לעיסוק ברצועת עזה. אז אני רוצה לחזור על ההצעה שלי – תנו להם נמל תעופה במים. בואו נקים אי מלאכותי מול חופי עזה וכך נשתחרר מכל העומס האזרחי שהיום נופל על אחריותנו.

''נישאר אחראיים רק על ההיבט הביטחוני", הסביר כץ, ''בואו ניפרד לחלוטין מתושבי עזה. כל שאר הפתרונות משאירים אותנו מחוברים, צעד כזה עשוי לנתק אותם מאיתנו לחלוטין".