כחלון על התקציב: ''עיוור צבעים''

שר האוצר משה כחלון נאם לקראת ההצבעה על תקציב 2019 בקריאה ראשונה. "תקציב עיוור צבעים שקובע סדר עדיפויות חדש''.

חזקי ברוך , כ"ח בשבט תשע"ח

משה כחלון
משה כחלון
צילום: הלל מאיר/TPS

שר האוצר משה כחלון (כולנו) נאם במליאת הכנסת לקראת ההצבעה בקריאה ראשונה על תקציב המדינה לשנת 2019.

''התקציב שאני מציג לכם היום הוא התקציב החברתי השלישי שאנחנו מביאים במהלך הכנסת הנוכחית. התקציב הזה הוא המשך ישיר למהפכה החברתית שאנחנו מובילים בישראל בשנים האחרונות", אמר כחלון.

לדבריו, ''תקציב 2019 יכול להיות קל, אבל הוא לא יהיה קל, כי אנחנו נוסיף לאיפה שצריך בכדי להמשיך ולצמצם פערים.

''תקציב קל הוא תקציב לא טוב לחלשים ולא טוב לצמצום הפערים החברתיים. יחד עם התקציב הנוכחי נעביר כאן בסך הכל 5 שנות תקציב במהלך קדנציה אחת. זהו הישג חסר תקדים לממשלה, לכנסת ולכלכלה הישראלית. זה מאותת לעולם על יציבות ואיתנות של המשק הישראלי. זה מאותת לשווקים הבינלאומיים שלישראל יש ממשלה יציבה וכלכלה יציבה.

''כבר מהתקציב הראשון, הצבנו לעצמנו את החזון החברתי בראש סדר העדיפויות הלאומי וכגורם המרכזי שקובע את סדר היום הכלכלי. חזון חברתי שוויוני ומוסרי. חזון כלכלי צודק, שקול ואחראי''.

לדבריו כחלון, חזון כלכלי איננו תכנית קצרת מועד לשנתיים-שלוש. ''חזון כלכלי הוא אסטרטגיה הרואה למרחק. לשנים קדימה. החזון שלנו מרכז את מירב תשומת הלב במעמד הביניים והשכבות החלשות . חזון ערכי לפיו הכלכלה חייבת להתמקד בראש ובראשונה באנשים, ברצונות שלהם ובחלומות שלהם ולא רק בכסף ובנתונים שבגיליונות האקסל''.

הוא הבטיח, ''נמשיך להוביל סדר יום כלכלי שמחולל שינוי אמיתי בחיי האזרחים. כך הבטחתי לפעול, כך פעלתי וכך אמשיך לפעול.

''כשר אוצר אני עיוור צבעים. אינני מבדיל בין אוכלוסיות, מגזרים, עדות ומפלגות. לא חששתי לקבל החלטות ולא אחשוש להכריע בכל דבר ועניין שישרת את הציבור ויצמצם פערים חברתיים.

''הבטחנו שנמשיך לתקן עוולות ולהקצות משאבים שיחזקו את החברה הישראלית. הבטחנו ואנחנו מקיימים''.

שר האוצר פירט כי ''גם בתקציב הזה תמצאו תקציבים חסרי תקדים עבור דיור לזוגות הצעירים, עבור יישובי הפריפריה, עבור עיירות הפיתוח, עבור האוכלוסיות המוחלשות, הקשישים, ניצולי השואה, הנכים, הילדים, המשפחות החד-הוריות, החיילות והחיילים שלנו, ותיקים ועולים חדשים.

''המשק הישראלי הוא משק חזק ומצבו טוב – אנו נמצאים בצמיחה היציבה, באבטלה מהנמוכות שהיו כאן בשנים האחרונות, בגירעון נמוך האחראי וביחס החוב-תוצר הנמוך באופן חסר תקדים. אבל כוחו של המשק איננו יש מאין, אלא בזכות האנשים שעומדים מאחורי הכלכלה החזקה.

''אזרחים שומרי חוק, משרתים ועובדים: הזוג הצעיר שיוצא בבוקר לעבודה ומשלם מיסים ומנסה לספק לילדים שלו ביטחון כלכלי, משרתי המילואים והמשפחות הצעירות. אנחנו מחזקים אותם בכל מיני תכניות את מעמד הביניים והשכבות החלשות''.

לדבריו, תכנית "נטו משפחה" היא רק דוגמא אחת למהלך שיזם במסגרת המאבק למען מעמד הביניים. ''היא מורגשת בכל מקום בארץ ובכל כיס. המטרה שלנו היא להמשיך ולעבות את מעמד הביניים על ידי חיזוק השכבות החלשות.

''מהלכים נוספים שהובלנו בתקציבים לשנים 2015-2018 ואנחנו ממשיכים ומחזקים בתקציב הנוכחי: תכנית הלאומית ל"חיסכון לכל ילד", הארכת חופשת הלידה, הרפורמה לניוד חשבונות בבנקים והפרדת כרטיסי האשראי, הוזלת מוצרי הביטוח והפנסיה, הגדלת מאגר הדיור הציבורי, השקעה בתשתיות, חיזוק מערכת התחבורה הציבורית, פתיחת השוק לתחרות והקטנת הריכוזיות.

''כל אלה מאבקים שדורשים נחישות, ואני שמח שעמדנו בזה. כל המהלכים הללו מבוצעים לצד תכנית הדגל "מחיר למשתכן" לפתרון בעיית הדיור של הזוגות הצעירים. בעיה שהוזנחה והונצחה לאורך השנים.

''היום, כ- 44 אלף זוגות צעירים כבר אוחזים בזכות לרכישת דירה בישראל בהנחה של מאות אלפי שקלים במסגרת התכנית. הקרקע של המדינה, כפי שהתחייבנו, היא כבר לא משאב שמספסרים בו, הקרקע היא משאב לאומי שצריך להגיע לבעליה האמיתיים -הזוגות הצעירים, בכדי שיוכלו לבנות עליו בית''.

הוא סיפר כי ''תכנית 'נטו הוזלות' היא מהלך בהיקף של 800 מיליון ₪ להפחתת יוקר המחייה, הן עבור הצרכנים והן עבור העסקים הקטנים והבינוניים. זהו תקציב שלישי רצוף של הפחתות מיסים ומכסים.

''זאת, לצד המשך השמירה על תעשייה 'כחול-לבן' באמצעות תכנית 'נטו תעשייה' ששמה דגש על הכשרות מקצועיות ויצירת מקומות תעסוקה. תכנית בהיקף של למעלה ממיליארד ש''ח. מדיניות כלכלית אחראית היא זו שמחלקת את העושר ומקצה את המשאבים בצורה שוויונית המיטיבה עם החברה כולה. חלוקת העושר חשובה לא פחות מיצירתו.

''אני נושא באחריות תקציבית ליציבות הכלכלה והמשק, ופעם נוספת לטיפול באוכלוסיות המוחלשות וצמצום הפערים, וניתן לראות את השינויים בתחומים רבים במדינה''.

''לי חשוב לראות כל ילדה וילד בישראל מקבלים הזדמנות לרכוש את הכלים והבסיס החברתי, הכלכלי והחינוכי ההכרחי כדי להצליח. זהו נושא שמעודד אותנו כאשר הוא קורה, משמח לראות כיצד המדינה נותנת לאותם ילדים הזדמנות, והם לוקחים אותה ומשתלבים במגוון תפקידים בכירים בחברה. זהו יעדנו, לדחוף ולסייע לאותם ילדים שלא נולדו לגב כלכלי חזק.

''נושא צמצום הפערים הוא בראש סדר העדיפות שלנו, אנו מאמינים שחברה חפצת חיים אינה יכולה לחיות עם פערים חברתיים גדולים, ואני שמח שאנו ממשיכים ומצליחים בצמצום הפערים''.

לקראת סיום נאומו אמר כחלון ''אני עומד כאן היום וגאה במהפכה שחוללנו בכלכלה הישראלית ב-3 השנים האחרונות ואנחנו ממשיכים גם בתקציב 2019. היום, יש לי שוב את הכבוד להציג בפניכם תקציב נוסף שכל כולו פירות הצמיחה של כלכלה ישראלית משגשגת וחזקה.

''יחד תיקנו עיוותים בשכר המינימום והבאנו אותו ל-5,300 ₪ אחרי שנים של קיפאון. התקציב שנאשר היום ימשיך בהגשמת החזון החברתי שלנו. חזון של צמיחה, צמצום הפערים החברתיים, הגדלת ההוצאה הציבורית, שמשמעותה יותר כבישים, מחלפים ורכבות, יותר בריאות , תרופות וטכנולוגיות רפואיות, הפחתת מיסים, הגדלת ההוצאה משמעה יותר סייעות בגנים, יותר כיתות בבתי הספר ופחות ילדים בכל כיתה.

''הגדלת ההוצאה הציבורית משמעותה העמקת הטיפול ברווחה, יותר שוטרים ברחובות, יותר אחים ואחיות ויותר עובדים סוציאליים. התקציב הזה הוא תקציב של אזרחי המדינה כולה, לא של מחנה כזה או אחר ולא של קואליציה ואופוזיציה''.

כחלון הדגיש כי ''מדובר בתקציב חברתי, אחראי ומאוזן שמיטיב עם כלל הציבור בישראל. אנחנו ממשיכים הלאה בסיפוק ובגאווה על מה שכבר השגנו במסגרת הממשלה הזו. אני קורא לחברי הכנסת לתמוך בתקציב. תודה רבה לכולם''.