אמסלם נגד לפיד: "שטינקר קטן"

שר התיירות יריב לוין: בושה וחרפה שהעד המרכזי נגד ראש הממשלה נתניהו הוא הפוליטיקאי יאיר לפיד שמנסה כבר שנים להחליף אותו בתפקיד.

חזקי ברוך , כ"ח בשבט תשע"ח | עודכן: 23:05

דודי אמסלם
דודי אמסלם
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שר התיירות יריב לוין (הליכוד) הגיב הערב (שלישי) להמלצת המשטרה להעמיד לדין את ראש הממשלה נתניהו.

״הערב נחשף המהלך הבזוי לביצוע הפיכה שלטונית נגד רצון הבוחר. בושה וחרפה שהעד המרכזי נגד ראש הממשלה נתניהו הוא הפוליטיקאי יאיר לפיד שמנסה כבר שנים להחליף אותו בתפקיד", אמר לוין.

''לפיד שהפסיד פעמיים בבחירות מנסה לכבוש את השלטון על ידי עדות חסרת מהימנות. אין ספק שהאמת תצא לאור והממשלה תמשיך להוביל את ישראל בדרך שלנו, ובהנהגתו הבוטחת של ראש הממשלה נתניהו״.

יו"ר הקואליציה ח''כ דודי אמסלם (הליכוד) אמר כי "אין שום דבר חדש, המטרה סומנה כבר לפני שנתיים. נורו עשרות חיצים לעבר המטרה בתקווה שאחד מהם יגיע ליעד ולאחר שהפכו כל אבן, בכל פינה בעולם - המשטרה עשתה הכל כדי להשיג את המטרה.

''על פי הבנתי, מדובר בהליך לא לגיטימי שמסכן כל מדינה דמוקרטית בעולם. שלטון מחליפים במדינה דמוקרטית בקלפי ולא באמצעות הצבא או המשטרה''.

ח"כ אמסלם סיפר כי ''במהלך הדיונים בוועדת הפנים על חוק ההמלצות, עלה הנתון המדהים שקרוב ל-80 אחוז מהמלצות המשטרה נדחות על ידי הפרקליטות. אני מקווה שהם ישקלו את הראיות בכובד ראש, לי ולחלק גדול מאוד מאזרחי המדינה שאינם מגיעים לרוטשילד, ברור מה אמורה להיות ההחלטה.

''באף מדינה דמוקרטית בעולם לא היו מעזים ולא מעלים על דעתם בשום אופן לזמן ראש ממשלה מכהן ולחקור אותו האם הוא קיבל בקבוקי יין, שוקלדים או סיגרים מחבר שלו. עד אנה נבוא?", תהה יו"ר הקואליציה.

בנאום במליאת הכנסת תקף אמסלם את ח''כ ‎יאיר לפיד, לאחר שהתברר כי לפיד הוא עד מפתח בחקירת תיק 1000.

"היית מתאגרף, היית יונית לוי, היית שחקן קולנוע. בילית בבתי קפה בתל אביב כשכולנו רצנו בג'בלאות וגדלנו בעיירות פיתוח, והערכים של יש עתיד זה להיות כתב בעיתון המחנה? חוצפה ועזות מצח", תקף ח''כ אמסלם וכינה את לפיד "שטינקר קטן''.

שר התקשורת איוב קרא צייץ בטוויטר ''אני מאמין בחפותו ומחזק את ידיו של ראש הממשלה שלנו- בנימין נתניהו. אני סמוך ובטוח שהאמת תצא לאור ונתניהו יזכה לסיים כרה"מ גם את הקדנציה הזו, וגם את זו שאחריה.

''נתניהו נבחר ע"י העם ברוב עצום - והוא ממשיך וימשיך, עם הממשלה הלאומית בראשותו, להנהיג ולהבטיח את עתידה של מדינת ישראל", הוסיף קרא.

ח"כ איתן ברושי מהמחנה הציוני אמר כי "יום שבו המשטרה ממליצה להגיש שני כתבי אישום בגין שוחד כנגד ראש ממשלה מכהן הוא יום עצוב ומביך למדינת ישראל, לאזרחיה ולכל מי שמודאג מדמותה וחוסנה של החברה ומדינה.

''על ראש הממשלה, ממשלתו והקואליציה כולה לעשות חשבון נפש עמוק ולבחון כיצד ממשיכים כעת.
ישראל זקוקה למנהיגות אחראית וישרה שדואגת באמת למדינה ולא לכיסאה. אנו נמצאים בתקופה מורכבת ויש חשיבות רבה למנהיגות יציבה ושקולה. אני סמוך ובטוח שהיועץ המשפטי לממשלה יעשה את עבודתו נאמנה וללא משוא פנים", הוסיף.

ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) תקף כי "ביבי הוא כמו החלילן מהמלין. הוא מחלל את מנגינת השחיתות וההסתה והקואליציה הולכת אחריו מכושפת ממנעמי השלטון. היום אנחנו חוזים פעם נוספת בשתיקת הכבשים של קואליציית הליצנים.

''קואליציה שמורכבת מחבורה עלובה וצבועה שאיבדה את רסיסי היושרה שעוד היו לה ושכעת מעוניינת רק בדבר אחד, בהישרדות! ההיסטוריה תשפוט את השתיקה הזו. גם הבוחרים", הוסיף.

שרת התרבות והספורט מירי רגב (הליכוד) אמרה בתגובה להמלצות המשטרה, "אני לא מופתעת, אני לא מתרגשת מהמלצות המשטרה שהיו ידועות מראש ושכידוע אין להם כל תוקף משפטי.

''החידוש היחידי הערב – הוא חשיפת פניו האמיתיות של יאיר לפיד - פוליטיקאי כושל שהעדיף להצטרף למניפי הגיליוטינה ברוטשילד ולנסות להפיל את נתניהו ואת הליכוד בדרכים לא דמוקרטיות. פרסום זהותו כעד המרכזי הוא המסמר האחרון בארון הפוליטי שלו".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הזכיר כי "לראש הממשלה עומדת חזקת החפות, המלצות המשטרה מבחינת החוק, אינן מעלות ואינן מורידות, ובמיוחד לאור האירועים האחרונים שהיו במשטרה, וכל עוד לא יוחלט אחרת בקרב הגורמים המוסמכים בעניין, ראש הממשלה רשאי להמשיך בתפקידו, זה החוק. וכך אנו מתייחסים לעניין, ואני מקווה שהוא ייצא נקי וחף מפשע".

שר המדע אופיר אקוניס (הליכוד) הגיב בדף הפייסבוק ''ישראל היא מדינת חוק. במדינת חוק, ראש ממשלה לא מורשע על בסיס המלצות המשטרה ולא באולפני הטלוויזיה.

''אני מאמין לדברי ראש הממשלה בנושאים שאליהם הוא נדרש", הוסיף אקוניס. ''אני אומר לכם גם הערב: את ראש הממשלה בוחרים אזרחי ישראל, רק בבחירות חופשיות ודמוקרטיות''.

השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי (הליכוד) אמר כי ''ראש הממשלה היטיב להבהיר כי לא נפל כל רבב במעשיו. אני מכיר את בנימין נתניהו עשרות שנים ומאמין ביושרו ובחפותו. כהונתי כשר המשפטים לימדה אותי כי התביעה הכללית פועלת באופן מקצועי וענייני. יש לאפשר לה וליועץ המשפטי לממשלה להגיע לממצאים ללא לחצים פסולים, הפגנות מתריסות, גיליוטינות בכיכרות ושלטי נאצה.

''תנועת הליכוד תמשיך לתת אמון בראש הממשלה, ולסייע בידו להנהיג את המדינה", הבהיר השר.

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) הגיב על המלצות המשטרה ואמר כי ''על אף ההמלצות הקשות, אי אפשר להתעלם כי החקירה התנהלה על רקע רדיפה פוליטית ואישית, החקירה זוהמה לכל אורכה ולכן צריך להתייחס אליה בפרופורציות האמיתיות".

השר להגנת הסביבה זאב אלקין (הליכוד) אמר כי ''פסטיבל תקשורת מתוזמן היטב סביב פרסום המלצות המשטרה בפריים טיים הוא ניסיון מצער להפעיל לחץ לא לגיטימי על המערכת הציבורית והפוליטית, להפיל ממשלת ימין בניגוד מוחלט להוראות החוק. במדינה דמוקרטית מתוקנת עומדת לכל אזרח חזקת החפות גם אם הוא ראש הממשלה.

''צר לי לאכזב את כל חורשי רעתו של ראש הממשלה נתניהו שהתייאשו מלהחליפו בקלפי ותולים את יהבם בפסטיבל שמתקיים הערב. אין לי ספק שהליכוד והקואליציה יעמדו איתן כנגד ניסיונות אלה ובנימין נתניהו ימשיך להוביל את מדינת ישראל עוד שנים רבות", הדגיש אלקין.

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל (הליכוד), הגיבה להמלצת המשטרה להעמיד לדין את ראש הממשלה נתניהו.

''מהכרותי את נתניהו מעל 20 שנה ואת פעילותו למען המדינה, אני מאמינה ביושרו ובחפותו. מרגע שהחקירה הסתיימה יש לאפשר ליועץ המשפטי לממשלה לעשות עבודתו ללא הפעלת לחצים", אמרה גמליאל.

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר ‏''תם עידן נתניהו. בקלפיות או בחקירות. ראש הממשלה ושלוחיו פגעו במשטרה ובמוסדות שלטון החוק כפי שאף נחקר לא עשה - כולל ניסיונות להגביל את החוקרים ולפגוע באמון הציבור בחוקרים.

''חובתו של כל איש ציבור הגון, לחזק את המשטרה וגורמי החוק ולפעול לסיום דרכה של הממשלה בראשות נתניהו", הוסיף.

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי (הליכוד) אמרה כי "גם הערב חשוב לזכור את כללי המשחק הדמוקרטי במדינת ישראל. רק ליועץ המשפטי לממשלה הסמכות המשפטית להחליט האם להעמיד לדין ראש ממשלה. כל ניסיון לחרוץ דין בטרם שימוע והחלטת היועמ"ש פוגע ברצון העם''.

סגנית השר הדגישה ''אני מגבה את ראש ממשלת ישראל ומאחלת לו להמשיך לפעול למען טובת המדינה עוד שנים ארוכות''.

יו"ר ועדת הפנים ח"כ יואב קיש (הליכוד) אמר כי ''ראש הממשלה בנאומו הערב פירק את האשמות 'השוחד' כנגדו. המצב ההזוי החדש הוא ש'עד המפתח' נגדו הוא יאיר לפיד - יריב פוליטי עכשווי שמנסה להחליף את רה"מ ומי שכיהן תחתיו כשר אוצר.

''האם חברי האופוזיציה רוצים לחיות במדינה שבה השוטר הוא גם חוקר גם תובע וגם שופט? אני לא. אנחנו חיים במדינה דמוקרטית. מדינה דמוקרטית שבה המלצות המשטרה הן סיכום של פעולות החקירה, אך רק היועץ המשפטי יכול לקבל החלטה בנושא הגשת כתב אישום.

''כך זה פועל במדינת חוק ואם האופוזיציה מעוניינת לזרוק את החוק לפח רק כי זה נוח לה פוליטית - לא נאפשר לה. טוב שנסתיימה לה הסאגה של ההמתנה להמלצות המשטרה שהיו מלוות בהדלפות של הכפשות, שקרים מצד גורמים רבים על חשבון שלטון החוק והצדק הבסיסי בישראל", אמר קיש.

יו"ר מפלגת יש עתיד, ח''כ יאיר לפיד הגיב להמלצת המשטרה להעמיד לדין את נתניהו ולעובדה שלפיד עצמו הוא עד מפתח בתיק 1000.

''בעקבות חקירת תיק 1000 פנתה אלי המשטרה וביקשה ממני למסור עדות על תקופתי במשרד האוצר. כמו כל אזרח שומר חוק במדינת ישראל מסרתי להם עדות קצרה שנגעה לניסיון להרחיב את 'חוק מילצ'ן' ל-20 שנה. אדגיש שלמרות כל הלחצים סירבתי להעביר את החוק", אמר לפיד.

''במקרה זה, כמו במקרים אחרים, 'יש עתיד' הייתה המחסום האחרון בפני השחיתות השלטונית. מול פוליטיקאים שעסוקים רק בעצמם ובטובתם''.

לדברי לפיד, ''גם אם החוק היבש אינו מחייב את ראש הממשלה להתפטר, במדינה מתוקנת אדם שנגדו תלויות האשמות כבדות כל כך, שחלקן הגדול אינו מוכחש, אינו יכול להמשיך לכהן כראש הממשלה המופקד על בטחונם ושלומם של אזרחי ישראל. אין שום דרך לנהל מדינה בזמן שאתה נאבק בחשדות כבדים כל כך''.

שר האנרגיה יובל שטייניץ (הליכוד) מסר ''יש לי אמון מלא ברה"מ, המוביל את מדינת ישראל עם ידיים בטוחות ומנוסות על ההגה בסערות של המזרח התיכון והעולמיות. אני מאמין בחפותו של רה"מ, מקווה ומשוכנע שכמו במקרים אחרים, כולל ראשי ממשלה לשעבר ובכירים, האשמות שהופנו כלפיו, לא יגיעו לכדי כתבי אישום''.

השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן (הליכוד) הזכיר כי ''לראש הממשלה עומדת חזקת החפות ועל כולנו לזכור גם בערב זה, שכאשר מדובר בנבחר ציבור-רק היועץ המשפטי לממשלה מוסמך לקבוע אם אכן ישנן ראיות המצדיקות הגשת כתב אישום.

''ראש הממשלה מוביל את מדינת ישראל בשנים האחרונות באחריות ובמסירות בתקופות קשות ומורכבות ובהתאם להכרעת העם ואני אמשיך לגבות אותו ולתמוך בהנהגתו", הדגיש ארדן.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר כי "‏לכל אדם ובכלל זה לראש הממשלה עומדת חזקת החפות. אני מציע לכולם לא להתלהם, אלא להמתין בסבלנות להכרעת הגורמים המוסמכים, קרי, היועץ המשפטי לממשלה".