פרשנות
אלשיך לא עצר באדום

המלצות המשטרה כותבות את סיפור נתניהו מחדש. עבור המפכ"ל נתניהו עבריין. בעיני נתניהו, אלשיך פוליטיקאי קטן. מנדלבליט יידרש להחליט

חיים לב , כ"ט בשבט תשע"ח

שני אישים שני סיפורים. נתניהו ואלשיך
שני אישים שני סיפורים. נתניהו ואלשיך
צילום: באסאל עוו'ידאת, פלאש 90

שנה שבנימין נתניהו מנסה להגחיך את החשדות נגדו. אלו סיגרים, שמפניות, כמה תכשיטים, קצת מיני מתיקה ופירות מגדים. מה אתם עושים עסק. צחקנו בשעתו מהתקציב המיוחד לגלידת הפיסטוק למעון ראש הממשלה, למה שלא נצחק קצת גם על חפיסות הסיגרים.

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך הכניס אותנו לפרופורציות אחרות. הוא הציג בפנינו תוויות הכסף. לכל סיגר תג מחיר. כל בקבוק שמפניה ורודה תומחר. אמש הוא הטיל את הפצצה. טפטפת התענוגות שפקדה את מעון ראש הממשלה בשנים הללו נאמדת במיליון שקל. ותודו, זה כבר סיפור אחר.

אלו אינם רק משחקי מילים. אלו משחקי מילים שמשכתבים את הסיפור מחדש. כל צד והנרטיב שלו. אם לשפוט על פי הסיפור שמספר מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך יש לנו ראש ממשלה עבריין. ועם כל הכבוד לממשלת הימין הנכבדת, עם כל הרצון העז לשמר את היציבות השלטונית, לא ניתן לעמוד מנגד מול מספרים כאלה, מול התנהלות דוגמת זו שהופגנה במעשיו של ראש הממשלה, על פי גרסת המשטרה.

אפשר להסכים איתו. אפשר לחלוק עליו. אבל קשה להתנתק מהרושם שהוא מנסה לחרוג מסמכויותיו ולהכתיב כאן מדיניות. בסופו של יום המשטרה היא רק חלק מזרועות הרשות המבצעת: היא לא אמורה לעצב מדיניות. קל וחומר כשמדובר בתיק חקירה של ראש ממשלה שכלל לא אמור לעלות על שולחן ההכרעה במגרש שלה.

אלשיך לא עצר באדום. המשטרה בתקופתו הדליפה חומרי חקירה, העצימה את הלהבות בתקשורת, תדרכה כתבים מעבר למקובל לאורך כל השנה האחרונה, ואף שכרה שירותי פרסום בדמות אחד מאנשי יחסי הציבור המפורסמים והיקרים בארץ.

הראיון שהעניק לאילנה דיין בחדשות 2 ובו האשים 'גורמים רבי כח' בניסיון לאגור חומרים מפלילים על חוקריו של נתניהו היה המקל האחרון. זו לא התנהלות ראויה לרשות האכיפה.

התנהלות דומה לא ראינו בקרב הצמרת הצה"לית במשבר אלאור עזריה. צה"ל הולקה. שופטי בית הדין הצבאי הועלו אל עמוד הקלון. הנהגת המדינה הימנית ברובה, מתחה ביקורת על ההליך השיפוטי. משה יעלון כשר ביטחון, מצא עצמו מגן לבדו על יוקרתו של צה"ל.

למרות זאת הוא לא העלה על דעתו בשום שלב לשכור יחצ"נים שישפרו את מעמדו הציבורי של צה"ל. לא אז, לא לאחר מלחמות ישראל בסופן יצאה המדינה חבולה בשן ועין. אלשיך בחר לנהוג אחרת. מכאן הביקורת הגדולה.

כעת עובר כדור השלג למגרשו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. על רקע המלצת המשטרה הכל כך מחמירה כל החלטה שיקבל תזכה למשמעות אדירה על הנוף המקומי. אם יסיר את רישומי השוחד משני התיקים תהיה זו רעידת אדמה משפטית. אם יקיימם תירשם טלטלה פוליטית שתגרור אותנו לבחירות מוקדמות. מנדלבליט לא ימהר להחליט. נתניהו ייהנה קמעה מהרגע. רק מהרגע.