ארה"ב: חוק סיוע לבתי כנסת שנפגעו

נשיא ארה"ב חתם על חוק מיוחד המסייע לבתי כנסת ולקהילות יהודיות לקבל עזרה ממשלתית במקרים של אסונות טבע כסופות הוריקן ורעידות אדמה

חיים לב , כ"ט בשבט תשע"ח

הוריקן אירמה
הוריקן אירמה
צילום: רויטרס

לאחר פעילות רבה שנמשכה חודשים ארוכים, חתם נשיא ארה"ב על חוק מיוחד המסייע לבתי כנסת ולקהילות יהודיות לקבל עזרה ממשלתית במקרים של אסונות טבע כמו סופות הוריקן ורעידות אדמה.

הצעת חוק זו הועלתה על סדר היום בקונגרס בעקבות סדרת סופות ההוריקן שפקדה את מדינות טקסס, פלורידה ופורטו ריקו. במהלך סופות אלה נפגעו בין השאר גם בתי כנסת רבים ולהבדיל גם כנסיות נוצריות והם טענו שלא מקצים להם כספי סיוע ממשלתיים לשיקום הנזקים משום שעל פי החוק אסור לרשויות לתמוך באופן ישיר במוסדות דת.

החוק החדש קובע שבמקרה של אסון טבע יכולים מוסדות הדת לקבל תמיכה וסיוע ממשלתיים משום שהכספים מיועדים רק כדי לעזור להם לחדש את המבנה ולכך אין קשר עם הדת.

על פי דברי ההסבר שנלוו לנספחים בחוק החדש "מניעת סיוע כספי בעקבות אסונות טבע לבתי תפילה על־ידי הסוכנות הפדרלית עד (FEMA) לניהול מצבי חירום כה, בעוד מוסדות כמו גני־חיות וארגונים אחרים ללא כוונות רווח מקבלים סיוע כזה – היתה ביטוי בוטה של אי־שוויון וביזיון.

בתי־כנסת ומסגדים אחרים מעניקים שירותים חיוניים לחברי הקהילות שלהם, לפני, במהלך ואחרי אסונות טבע. והם השותפים העיקריים במתן חיזוק רוחני ורגשי המסייע לאנשים שחייהם נפגעו קשות, לעבור את הזמנים הקשים ביותר. בתי תפילה ראויים לקבל סיוע להשתקם – ועדיף כמה שיותר מהר – והדבר ייטיב עם כולם".

אגודת ישראל באמריקה בירכה את הנשיא דונלד טראמפ על תמיכתו בחוק זה של מתן סיוע כספי פדראלי לבתי תפילה שנפגעו קשות בסופות הוריקן ובאסונות טבע אחרים.

יצוין כי רק בשבוע שעבר התפרסם כי בית כנסת ביוסטון שבטקסס עומד לפני הריסה לאחר שנפגע קשות בשטפונות ואין אפשרות לשקמו.