איך נאספים מי גשמים בישראל?

במרוצת השנים צפן שאלות רבות בנוגע לאיכות המים הזורמים בצינורות,איך אלו משפיעים על המים שאנחנו שותים ומה מבדיל בין מים למים?

שלי טל , כ"ט בשבט תשע"ח

התפלת מים
התפלת מים
שאטרסטוק

במרוצת השנים צפן שאלות והשערות רבות בנוגע לאיכות המים הזורמים בצינורות, השפעת גובה פני הכנרת עליהם, ואף על התפלת מים – אבל איך אלו משפיעים על למים שאנחנו שותים ומה מבדיל בין מים למים? אלו כבר שאלות מורכבות יותר. באנו לעשות קצת סדר

שלי טל

כל מה שרציתם לדעת על מים בישראל ואיך הגשמים קשורים לזה?

לפני שהייתה טלוויזיה אנשים הסתכלו על הנוף, או על אנשים אחרים. באותה הדרך, לפני שהיו ברזים אנשים הלכו לבאר. כמו שהאנשים היום יודעים שהטלוויזיה כוללת תמונות זזות וקולות אבל רובם לא יודעים להסביר איך בדיוק מופיעות התמונות או מופקים הצלילים במסך הטלוויזיה, כך גם רובנו לא יודעים להסביר בדיוק איך מגיעים מים אל הברז, שלא נדבר על מהיכן מגיעים מי בר המים, שהופך נפוץ יותר ויותר במחוזותינו ומה ההבדל בין השניים?

אקוויפרים ובני אדם

אקוויפר הוא מאגר מים תת קרקעי טבעי. מאגר כזה נוצר כאשר שכבות סלע מונחות זו מעל זו, בתחתית ובדפנות המאגר ישנו סלע שלא מאפשר למים לחלחל מטה או החוצה, במרכז ישנו סלע נקבובי בו נקווים המים ומעליו שכבת גרגרי סלע המשמשת מסנן חכם וטבעי למים.

כאשר בונים עיר מעל אקוויפר, כבישי האספלט מכסים את המקומות בהם בעבר איפשרה האדמה למי הגשמים לחלחל. אך כביש האספלט אינו חדיר מים ובבוא הגשמים הוא נוטה להצפות, הפתרון האורגני לכך היה בניית חורי ניקוד מלאכותיים. מי הגשמים נעים לאורך האספלט עד לפתחי הניקוז, דרכם מגיעים חלקם לאקוויפר – אך עם כל הלכלוך והזיהום שצברו בדרך.

לא רק הכבישים מפריעים לסדר הטבעי – זיהום אוויר, זיהום ממפעלים וחומרי ריסוס משדות חקלאיים – כל אלו גורמים לאיבוד מי גשמים או זיהומם. שאיבת יתר מהאקוויפר גורמת גם היא לבעיות: תת הלחץ הנוצר באקוויפרים הקרובים לים מביא לחדירת מי ים והמלחת מי האקוויפר.

אקוויפרים בישראל

בישראל קיימים ארבעה אקוויפרים. הגדול והבעייתי מכולם הוא אקוויפר מישור החוף – רובו מכוסה באזורים עירוניים המביאים לזיהום ניכר של המים. בנוסף הקרבה לים, בשילוב עם שאיבת היתר, מביאה להמלחתו. כיוון שהוא נמצא קרוב יחסית לפני השטח רמת הסינון הטבעי שהמים עוברים עד שהם מגיעים לאקוויפר נמוכה.

האקוויפר השני בגודלו בארץ הוא אקוויפר ההר. מלבדם יש את אקוויפר הגליל המערבי ואקוויפר החרמון. הכנרת היא מאגר מים מתוקים הגדול בארץ. מלבד האקוויפרים, גם היא משמשת כמקור למי שתיה.

מי ים והתפלה

מים מתוקים הולכים והופכים להיות בעיה בעולם כולו. שאיבת היתר מהאקוויפרים, זיהום האויר והמים על ידי מפעלים ושדות הביאה לצורך ביצירת מי שתייה ממקורות נוספים. חשבו רגע על מי ים – הם מים שאחוז המלחים בהם גבוה ולכן הם אינם מתאימים לשתייה. מה יקרה אם תיקחו מי ים, תרתיחו אותם עד שיהפכו לאדים ואז תשימו צינור קר נטוי הפונה למיכל אחר מעל האדים? המים מתעבים על הצינור וזורמים אל המיכל השני. המלחים? אלו עדיין לא הפכו לאדים ולכן נשארו במיכל הראשון. פעולה זו נקראת התפלה – פעולה של הפרדת המלחים מהמים. כך "מכשירים" את מי הים לשתייה.

אז זהו? שואבים או מתפילים ומזרימים לברזים?

לא. בגלל בעיות זיהום מעבירים את המים פעולות השבחה נוספות לפני שהם מגיעים לברזים. המים עוברים סינון פיזיקאלי שפותר אותם מחלקיקים כמו חול שהצטברו במים. לעתים קרובות המים עוברים סינונים נוספים כמו באמצעות פחם פעיל, שמסנן מחומרים אורגניים, או מנורת UV שהורגת את החיידקים. השבחה נוספת דווקא באה להוסיף מלחים וחומרים אחרים למים, דוגמת פלואור.

ומה לגבי מים מינרליים? מסוננים? מזוקקים?

מים מינרליים מגיעים ממעיינות טבעיים. חלקם עוברים ניקוי והשבחה וחלקם לא. הסיבה לטעם השונה של מים מינרלים שונים הוא השוני בהרכב המלחים המצוי במים אלו.

מים מסוננים הם מים שניתן היום למצוא בהרבה מתקנים של בר מים. הם שאובים מהמים שמגיעים בברזים ועוברים סינון נוסף שתפקידו להשביח את המים ולפתור אותם מזיהום, לכלוך וחיידקים שהצטברו במסעם הארוך של המים לאורך הצינורות השונים שבדרך. בר מים יכול גם לשמש לחימום מי השתייה במידה מספיקה כדי לפתור את המים מחיידקים ומזיקים חיים אחרים שעלולים להימצא בהם. בניגוד לברי מים מבוססי מיכל מים מינרליים, לברי מים שמקבלים את אספקת המים שלהם מברזים אין בעיה של מים עומדים שעלולים לעודד היווצרות מושבות חדשות של חיידקים בבקבוקים הפתוחים.

מים מזוקקים הם מים שאין בהם מלחים כלל. מים כאלו אינם מתאימים לשתייה, אלא בעיקר למכונות ולרכבים.

שימושים במי גשמים

ישנן כיום מערכות שדואגות לאגור מי גשמים שהצטברו על גגות, למשל, למכלים. מים אלו אינם מתאימים כמי שתייה בגלל זיהום האוויר, אולם הם מתאימים בהחלט לשימוש בהדחת אסלות, כביסה או למטרות השקיה.

אם נסכם: מים נשאבים מאקוויפרים ומהכנרת ומותפלים ממי הים. הם עוברים סינון, ניקוי והשבחה ומוזרמים לברזים. בר מים מעניק למי השתיה סינון נוסף, במטרה לפטור אותם ממזיקים שיתכן ונסחפו איתם מרשת הצינורות הענפה בהם עברו המים בדרך לברז. מים הם אכן נוזל החיים, ואקוויפרים הם צורה עתיקה לניקוי וסינון מי גשמים, שיטה אותה רק כעת למדה הטכנולוגיה לחקות. אז שתו לרוויה.