לוין: ההסתמכות על עדות לפיד - חמורה

שר התיירות רואה בעצם פתיחתה של חקירה פלילית על סוגיות אתיות שגיאה חמורה המתעצמת עם ההסתמכות על עדותו של בעל עניין כיאיר לפיד.

שמעון כהן , כ"ט בשבט תשע"ח

 השר לוין
השר לוין
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90טוען....

שר התיירות יריב לוין מתייחס בחומרה לאופן בו התנהלה חקירת פרשות 1000 ו-2000 ובראיון ליומן ערוץ 7 הוא מטיל צל כבד על עצם הנחיצות בפתיחת החקירה ועל ההיסמכות של ההמלצות על עדותו של חבר הכנסת יאיר לפיד.

"התחושה לא נעימה ולא רק בגלל עצם המצב אלא בגלל האופן שבה הדברים נעשים. מציאות שבה יאיר לפיד, שמבקש להחליף את ראש הממשלה ונכשל פעמיים וצפוי להיכשל בפעם השלישית, מצא לו דרך קלה לבצע את הדבר הזה על ידי שהוא מוסר עדות שמטרתה להוציא את ראש הממשלה מבית ראש הממשלה ומהמסלול שהוא נמצא בו היום. אני סבור שאלו דברים מדאיגים מאוד וחסרי תקדים ואני מאוד מקווה שהשכל הישר יגבר והטעויות הקשות הללו לא יחזרו על עצמם".

בדבריו דוחה השר לוין את טענות לפיד ולפיהם בסך הכול ענה לשאלות החוקרים, ואפילו לא ידע מה תכלית השאלה שנשאל אלא רק הציג את האמת העובדתית היסטורית כפי שהיא. "קשה לקבל את האמירות האלה, אבל בוודאי שאי אפשר לבסס המלצות משטרה חמורות כל כך נגד ראש ממשלה על אמירות של עד שיש לו נגיעה אישית ישירה ויש לו אינטרס אישי עליון בתוצאות ההמלצות האלה".

עוד מוסיף לוין ומציין כי התחושה החזקה היא שדין אחד נעשה לראש הממשלה ודין אחר לאחרים, "קשה להבין איך לפיד, חבר קרוב של מילצ'ן ושיש ביניהם קשרים לאוורך שנים, כיצד הוא שמודה שהוא שוחח לא נחקר באזהרה. קשה להבין איך דווקא אלה שהגישו את הצעת חוק 'ישראל היום' אין כנגדם שום המלצות, בעוד ראש הממשלה שפעל למנוע את העברת החוק הזה נגדו יש המלצות. אלו דברים שמעוררים תחושה לא נוחה".

על הטענות לפיהן מדובר בלא יותר מאשר פוטש פוליטי שמאלי נגד ראש הממשלה, אומר שר התיירות: "התשובה יותר נוקבת. מצד אחד השמאל והאופוזיציה סימנו את הדבר כדרך היחידה להגיע לשלטון ומפעילים לחצים בלתי פוסקים ובלתי חוקיים על רשויות אכיפת החוק כדי להגיע לתוצאה שאין לה דבר עם חקר האמת אלא רק עם השאיפות הפוליטיות שלהם. זה דבר מאוד חמור. כאשר מתבססים על עדותם של אנשים כאלה זה דבר בעייתי ביותר".

לכך הוא מוסיף ואומר: "הייתה בעיה קשה גם בכך שחלק מהגורמים המעורבים בחקירה חשים שראש הממשלה פועל נגדם עד כדי דברים אבסורדיים כמו שליחת מעקבים נגדם. כולנו בני אדם ואנשים מונעים מתחושות סובייקטיביות ומהשקפת עולם, והדבר הזה משפיע".

"גם טבעי שכאשר נוצרת אוירה ציבורית שבה המשטרה נחשבת כמצליחה לא אם הגיעה לחקר האמת, אלא אם הצליחה לגבש המלצות והצליחה להביא לכתב אישום נגד אדם, זה דבר פסול מיסודו כי הוא מאלץ את החוקרים להגיע לתוצאות בכוח כמעט, כי אם אין המלצות המשטרה תספוג התקפות בוודאי מצד אנשי השמאל שיטענו שהיא טייחה ולא פעלה ברצינות. כאשר יוצרים נורמה פסולה שבה יש לחץ של ההמון שרוצה לראות המלצות או שהדבר ייחשב לכישלון של המשטרה ולא דורשים את בירוו האמת, גם זה תרם תרומה מכרעת לסוגיית ההמלצות".

על כל אלה מוסיף השר לוין ומטיל ספק עקרוני על עצם פתיחתה של החקירה: "אני חושב שמלכתחילה נעשתה שגיאה בעצם פתיחת החקירות. אלו סוגיות שנמצאות במישור הציבורי או האתי ולא במישור הפלילי. המחשבה שכל דבר הוא פלילי גם לא נכונה וגם מביאה לשיתוק מוחלט של המערכות. מי שבשלטון מקדם מערכות ויש לו יכולת לקדם דברים שהוא מאמין בהם. בין זה לבין דברים פליליים יש פער גדול מאוד. לפוליטיקאים פונים אנשים והתאגדויות וכל אחד עם רעיונותיו ובקשותיו, ומדובר באנשי ציבור שצריכים להיות קשובים לציבור. אסור לנו להגיע למצב שבו הדרך הבטוחה להתנהל במרחב הציבורי תהיה דרך של אי עשייה ושיתוק. אני חושש שלאירוע הנוכחי תהיינה השלכות קשות".

בעקבות דבריו אלה התבקש השר לוין להשיב גם לשאלה הערכית-אתית שבהתנהלות ראש הממשלה מול ידידו, ארנון מילצ'ן, ומתנותיו. על כך הוא אומר: "אני רואה מקרוב את העבודה של ראש הממשלה בתנאים לא אנושיים, הוא נדרש לקבל החלטות מסביב לשעון, כל צעד שלו מצולם וכל דבר שהוא עושה הופך לאירוע. זה לא אדם מהישוב שאם היה לו שבוע קשה יכול לצאת לשתות קפה עם רעייתו מול הים. התנאים והמגבלות שהוא פועל הם באמת קשים, ולכן לא נכון לשפוט אותו לחומרה כזו, ומעבר לזה אומר שאנשים עושים טעויות. גם זה יכול לקרות, אבל אין כאן ממד פלילי אלא שאלה ציבורית אתית. בסוף כל אזרח ישקול את הדברים לפני שמגיע לקלפי. יש מי שיגיד שהוא לא רוצה ראש ממשלה שקיבל סיגרים וזה לגיטימי, אבל רוב הציבור לא סבור שזו סיבה לא לתמוך בו להובלת המדינה".

בדבריו שב השר לוין ומדגיש את הבעייתיות בעדותו של חבר הכנסת יאיר לפיד. "יש כאן שאלה עמוקה מאוד. עדות של בעל עניין מובהק כל כך היא מאוד בעייתית,. כאשר מדובר בעדות שמכוחה רוצים להביא להחלפת השלטון הדבר חמור מאוד וזה דבר שלא יעשה וגם לפיד צריך להבין את הדבר הזה. חבל שהרצון האובססיבי של ראשי האופוזיציה, לפיד וגבאי, להוציא את נתניהו ממשרד ראש הממשלה בכל דרך אחרי שהבינו שבקלפי זה לא יצליח, זה גורם נזק גדול מאוד".

בהקשר זה מוצא השר לוין לנכון לחוות את דעתו להתפטרותו של חבר הכנסת יעקב פרי, איש מפלגתו של לפיד, בעקבות החשדות לשיבוש קורותיו בתקופת שירותו הצבאי. גם כאן סבור לוין שלא זו הדרך להביא לפיטוריו של אדם. "התבטאתי במספר מקומות בצער גדול על ההתפטרות של ח"כ יעקב פרי, מי שתרם תרומה אדירה למדינה למרות שעמדותיו רחוקות משלי. אנחנו מתווכחים ויכוחים קשים ואני חושב שאוי לנו אם מפלגתו תקבל רוב, אבל במדינה דמוקרטית ההכרעה צריכה להיות בקלפי והשיטה שבה שולפים דברים מלפני עשרות שנים ומכתימים קריירה ועשייה מפוארת של אדם שבא ממקום של תרומה למדינה היא לא במקומה. הצטערתי על החלטתו להתפטר".

"אנחנו מצירים על מראה המערכת הפוליטית שלנו ועל הקושי להכניס צעירים למערכת הזו. כל התהליכים הללו מבריחים מהמערכת הזו כוחות טובים שאומרים לכל מי שיש לו אלטרנטיבה תעסוקתית אחרת למה לו להיכנס לצרה הזו. זה דבר שהוא נורא ואיום לכל מי שעתיד המדינה חשוב לו".

לקראת תום הדברים תהינו באוזני השר לוין כיצד קרה ששני תיקי חקירה שונים כל כך מתנקזים להודעה פומבית אחת של המשטרה. לוין אינו רואה בסוגיה בעיה של ממש ולטעמו "זה עניין טכני שיש בו הגיון. החקירות הללו התמשכו הרבה זמן על עניינים שהם מורכבים, ובעניין הזה טוב נעשה שהדברים מסתיימים בתהליך אחד ולא נפרסים לפרוסות ובכל פעם עוד אירוע חדש".