נתניהו לא צריך להתפטר

פרופ' אביעד הכהן מסביר באילו נסיבות נתניהו צריך להתפטר אך משוכנע כי כעת ראש הממשלה יכול להמשיך לכהן בתפקידו.

בני טוקר , ל' בשבט תשע"ח

נתניהו ואלשיך
נתניהו ואלשיך
צילום: באסאל עוו'ידאת, פלאש 90

פרופ' אביעד הכהן, נשיא המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, מגיב בשיחה עם ערוץ 7 להמלצות המשטרה בתיקי נתניהו ומנבא כיצד תתפתח הפרשה בהמשך הדרך.

"מדברים כאילו הכל כבר הוכרע וזה ממש לא ככה. צריך לזכור שאנחנו נמצאים בסופה של חקירה, אחרי החקירה צריכה להיות החלטה של היועץ המשפטי לממשלה והוא ורק הוא, לא ההמלצות של המשטרה ולא פרקליטים בכירים, יקבעו מה יהיה גורל התיק הזה, האם יוגש כתב אישום ואם יוגש אז באילו עבירות.

"לאחר מכן ונקווה שלא נגיע לזה, גם אם יוגש כתב אישום צריך לעבור תהליך ארוך בבית המשפט וזה יכול לקחת כמה שנים", מסביר פרופ' הכהן.

לדבריו, "במישור העובדתי תפקיד המשטרה הוא לאסוף כמה שיותר ראיות רלוונטיות וככל שמדובר בפן המשפטי פה הפרקליטות צריכה להתחיל מנקודת האפס, בלי משוא פנים, בנפש חפצה ובלי דעות קדומות, לבחון את העובדות שהמשטרה הציגה בפניה ובכל מה שקשור למסקנות המשפטיות כאן צריך לעשות שיקול דעת מחדש".

לדבריו מדובר בתיק רגיש ומשמעותי, ושבמקרה של הגשת כתב אישום הממשלה עלולה להתפזר.

פרופ' הכהן מזכיר כי בפרשת האי היווני פרקליטה המדינה עדנה ארבל המליצה על הגשת כתב אישום אך היועמ"ש מני מזוז גנז את התיק, "צריך להיות שיקול דעת מאוד זהיר ומאוד מתון, לא להיות כבולים למסקנות המשפטיות של הפרקליטות".

בנוגע לחובת ההתפטרות של ראש הממשלה הוא אומר כי "צריך להבחין בין החובה המשפטית לחובה האתית או הציבורית. במישור המשפטי החוק מרחיק לכת וקובע שאם אפילו מוגש כתב אישום כל עוד המשפט לא הסתיים בהרשעה שראש הממשלה עבר בעבירה שיש עמה קלון הוא לא חייב להתפטר וזה יכול לקחת שנים ארוכות.

"במישור הערכי, הציבורי, המוסרי ,כאן זו שאלה אחרת לחלוטין. מצד אחד ראש ממשלה שטוען שהוא חף מפשע וגם העובדה שההתפטרות שלו היא התפטרות הממשלה כולה, ויש שאומרים חילופי שלטון ללא בחירות, ומן הצד השני מצב לא ראוי שראש ממשלה שדואג לענייני המדינה ומעל ראשו מרחפת עננה כבדה של אשמות בשוחד שזה לא פשוט וזה גם מסיט אותו מענייני המדינה".

הכהן סבור שנתניהו יכול להמתין להחלטתו של מנדלבליט שתתקבל בעוד חודשים ארוכים, "לדעתי כל עוד לא תהיה החלטה של היועץ המשפטי לממשלה בוודאי שאין חובה שהוא יתפטר, לא רק בגלל שיש לו חזקת החפות אלא גם בגלל שאנחנו אפילו לא יודעים מה יחליט היועץ המשפטי לממשלה.

''ביום שתהיה החלטה של היועץ המשפטי לממשלה אז כמובן המדד יהיה שונה לחלוטין כי ההנחה היא שהיועץ המשפטי לממשלה בודק את הדברים בצורה נכוחה, הוא לא יגיש כתב אישום אם לא יחשוב שיש סכוי סביר להרשעה ואז באמת נגיע למצב שונה לחלוטין.

"המשטרה המליצה על הגשת שני התיקים בעבירות של שוחד, היועץ המשפטי לממשלה יכול להחליט שלא להגיש בכלל כתב אישום או שהוא מגיש בעבירות קלות יותר יחסית כמו מרמה והפרת אמונים ולא בשל שוחד, לכן הכל פתוח".