תיאטרון רמת גן מעורר סערה

בשבוע הבא תועלה ההצגה "רעולים" המספרת על שלושה פלסטינים שנטלו חלק באלימות נגד ישראל במהלך האינתיפאדה הראשונה.

ערוץ 20 , כ"ט בשבט תשע"ח

מחבלים פלסטינים
מחבלים פלסטינים
צילום: רויטרס

הצגה פרו-פלסטינית במימון משרד התרבות. תיאטרון "הספרייה" של בית הספר למשחק 'בית צבי' ברמת גן יעלה החודש את ההצגה "רעולים", כך מדווח ערוץ 20.

המחזה אותו כתב המחזאי אילן חצור ועלה לראשונה ב-1990, ומאז על על במות רבות בארץ ובעולם, עוסק לפי דבריו של חצור שפורסמו באתר "סל תרבות הארצי" של משרד החינוך ב"מאבק שלהם (הפלסטינים) לעצמאות.

הקונפליקטים והדילמות שלהם הדהדו והזכירו את המיתוסים שאנחנו גדלנו עליהם, על המאבק שלנו לעצמאות".

"באותה מידה הם היו יכולים להשתייך לכל עם אחר בסיטואציה של כיבוש ומאבק לעצמאות. הם היו יכולים להיות אירים או שחורים בדרום אפריקה בתקופת האפרטהייד או אפילו חברי המחתרות בתקופת המנדט", הוסיף המחזאי.

המחזה מציג את סיפורם של שלושה אחים פלסטינים חלד, נעים ודאוד. חלד ונעים חברים במה שמכונה במחזה "ועדת ההלם המקומית", ואילו דאוד הינו משתף פעולה עם השב"כ.

לפי אתר העירייה עוסקת ההצגה המתרחשת במהלך האינתיפאדה הראשונה ב"שלושה אחים פלסטינים חצויים בין נאמנות משפחתית ובין חובה אידיאולוגית מוסרית". עוד נכתב באתר כי "… חושפים האחים את המציאות המורכבת והבלתי-אפשרית בה הם חיים – מציאות של מאבק והישרדות אותו מכתיב הסכסוך הישראלי-פלסטיני".

בדיווח נאמר כי המחזה מאיר באור אישי-אנושי את הקונפליקט המתמשך בין הצדדים על פיסת האדמה הקטנה עליה חיים שני העמים".

לפי אתר עיריית רמת-גן התיאטרון "נתמך באופן שוטף" על ידי העירייה. כמו כן משנת 2002 התיאטרון זוכה למימון מכספי משלם המסים באמצעות משרד התרבות. בדיקת ערוץ 20 העלתה כי בין השנים 2007 – 2018 העביר משרד התרבות לתאטרון הספרייה כ-5.2 מיליון שקלים.

במענה לשאלה אם העירייה מתייצבת מאחורי כל הצגה שעולה בתאטרון נאמר לערוץ 20 כי "מבדיקה שערכנו מול הנהלת התיאטרון עולה כי לא רק שההצגה אינה עוסקת במחבלים, היא למעשה עוסקת (בין היתר) בעניין פלסטינים המשתפים פעולה עם כוחות הביטחון של ישראל, כשעיקר ההתמקדות בכלל נעה סביב יחסים בין אחים".

בעירייה הדגישו כי למרות שמדובר בתיאטרון הממומן על ידי כספי העירייה הנגבים במשלמי הארנונה, "אין זה מתפקידה של עיריית רמת-גן להתערב בתכנים האמנותיים המועברים בהצגות של תיאטרון בית צבי". בתיאטרון "הספרייה" לא היו מעוניינים להגיב לדברים מעבר לתגובה שמסרה העירייה.

ממשרד החינוך נמסר כי "המחזה לא נמצא בסל", "ככל הנראה המחזה יצא אוטומטית מהסל", הסבירו במשרד החינוך, "וזאת לאחר שלא היה ביקוש".

ממשרד התרבות שכאמור מממן את תיאטרון "הספרייה" במיליוני שקלים לא הגיבו לפנייה.