נתניהו מדבר מגרונו של טראמפ

השמועות על "עסקת המאה" האמריקנית, שתסיג את ישראל מ-90 אחוזים משטחי יו"ש, עושות רושם שהתוכנית לא נולדה במוחו של נשיא ארה"ב. דעה

בועז העצני , ל' בשבט תשע"ח

בועז העצני
בועז העצני
צילום: קדמיאלה העצני

המשימה העומדת בפני ישראל בסוריה מורכבת ביותר, בייחוד לאחר כניסת רוסיה לתמונה.

בניגוד לעבר, הרוסים לא הגיעו לסייע לאויבינו נגדנו, אלא לצורך שימור השקעה של עשרות שנים בבניית בסיסם הבודד במזרח התיכון. ההשקעה הזאת עמדה לרדת לטמיון נוכח תבוסת אסד ושותפיו האירנים מול הסונים, ובואם העניק לקואליציה השיעית המקרטעת מטרייה אווירית קריטית, בעוד שהאירנים תורמים חיילי יבשה כבשר תותחים, ואסד הרופף מעניק לגיטימציה. הישגיהם האחרונים השלו אותם שהניצחון בידיהם והם החלו להפנות משאבים ואיומים נגדנו, עד להתגרות של השבת האחרונה, שהובילה לתגובה ישראלית חסרת תקדים בפגיעה במטרות אירניות חשובות בסוריה ופגיעה אנושה במערכת הנ"מ הסורית. בשום שלב לא הייתה מעורבות צבאית רוסית, למרות המכות הכואבות שספגו שותפיה. מערכת יחסים עדינה כזו בין ישראל לרוסיה, תיאום הדוק בין צה"ל לצבא הרוסי והסכמה כללית על קווים אדומים, אינה דבר מובן מאליו, וייחודה בולט יותר על רקע העובדה שבמקביל יש לישראל יחסים מעולים עם ארצות הברית, כאשר היחסים ההדדיים בין המעצמות מתוחים. ההישג הנדיר הזה נזקף לחלוטין לזכותו של נתניהו.

ובינתיים ביו"ש, מנהל נתניהו מדיניות בעייתית ביותר. כל תלונותיו נגד ההסתה ומימון הטרור של הרש"פ נותרות בגדר מלל בלבד, כאילו היה טוקבקיסט ולא ראש ממשלה ישראלי שמסוגל לחנוק בקלות את הרשות העוינת, המסיתה והמושחתת הזאת. אך במקום לחנוק את האויב, הוא חונק דווקא את ההתיישבות היהודית בטבעת של הקפאה הולכת ומתהדקת. הקפאת תכנון לחיסול העתיד, הקפאת בנייה בהווה, הקפאת פיתוח כבישים ותשתיות, אפס עשייה כלפי האפליה המשפטית שהותירה את האזרחים הישראליים ביו"ש אחרונים תחת שלטון כיבוש צבאי, לאחר שהערבים נתונים מזה 23 שנה תחת שלטון אוטונומי משלהם. גם ירושלים שמעבר לקו הירוק מוקפאת מרגע שהגיע לשלטון.

מכאן ברור לחלוטין שנתניהו רוצה להשאיר אופציה לנסיגה חלקית מהשטח והוא מנסה ליצור הקפאת מצב המונעת את ההתפתחות היהודית. הדבר משתלב עם השמועות המדאיגות בנוגע ל"עסקת המאה" שהנשיא טראמפ עומד לפרסם, שקוויה הכלליים כוללים נסיגה ישראלית מ‑90 אחוזים מהשטח, אולי בלי אחיזה ערבית ריבונית בירושלים. נוכח בורותו ואף אדישותו של טראמפ לנעשה באזורנו, יש מקום לחשוד שהרעיונות הללו מקורם אצל נתניהו, וייתכן אפילו שנתניהו מנסה לשווק לנו תוכנית שלעולם הימין לא היה מקבל, במסווה של תוכנית אמריקנית.

מן הראוי ששותפיו של נתניהו יבהירו לו שלא תהיה שום תמיכה והסכמה לתוכנית כזאת, בלי קשר לשאלה מאין הגיעה. עם כל הכבוד לכישרונו המדיני, זהו הקו האדום.