פרגולות, פינות קטנות של גן עדן

פרגולה נועדה לספק הצללה. יש לה מבנה פתוח ובעבר בנו אותה על מנת שצמחים מטפסים יוכלו לצמוח עליה וכך יספקו צל.

, א' באדר תשע"ח

פרגולות
פרגולות
צילום: יח"צ

יש עדויות לפרגולות הראשונות כבר במצרים העתיקה ומאוחר יותר אנחנו רואים פרגולות בתחילת תקופת הרנסנס – בגני הרנסנס ומשם התפשטו הפרגולות לשאר מדינות אירופה.

הפרגולה הפכה מהר מאוד להצלחה, ובעיקר במדינות חמות כמו שלנו. במדינות הים התיכון הפרגולה שימשה תכופות תשתית לכרמים ולעתים גם תשתית להסתעפויותיו של צמח הקיסוס. במדינות קרות הפרגולה הייתה קצת פחות אטרקטיבית ופחות פופולרית, אך היו להן שנים רבות של הצלחה למשל בבריטניה של תחילת המאה ה-20, אז הן בעיקר עיטרו חצרותיהן של טירות מפוארות.

אז איפה תרצו את הפרגולה שלכם?

רגע לפני שמזמינים פרגולה, בואו נדבר על שאלה מקדימה: היכן אתם רוצים את הפרגולה שלכם. זה הזמן שבו אתם צריכים להתבונן היטב על הגינה שלכם, על המרפסת או על הגג - לבחון את הנוף שלכם ולראות מה הם הצרכים הייחודיים שלכם.

אם למשל אתם רוצים ליצור לעצמכם אזור אינטימי בחוץ, כזה שנפרד מן הבית, אז פרגולה בהחלט יכולה להיות רעיון מצוין עבורכם. אולם, יש לבדוק קודם שהקרקע שעליה אתם רוצים לבנות את פיסת הגן עדן שלכם, קרי: הפרגולה המבודדת, היא שטח מיושר ולבדוק גם שעומד לרשותכם מספיק שטח. השטח המיושר יכול להיות גם על טרסות, אך גם הוא בסופו של דבר צריך להיות מיושר.

פתרון אפשרי למי שאינו יכול ליישר שטח אך עדיין מעוניין בפרגולה הוא פרגולות תלויות. כלומר פרגולות שאין להן רגליים על הקרקע. במקרים כאלו של פרגולות תלויות - רק מקבעים אותן לקיר.

כפי שאמרנו פרגולות מספקות בראש ובראשונה צל. על כן, אם אין לכם הרבה צל בגינה, במרפסת או על הגג, אתם בהחלט יכולים להפיק תועלת מפרגולה. אם קרני השמש חודרות גם לתוך הבית, אז ייתכן והפתרון עבורכם הוא פרגולה צמודה לבית. פרגולה כזו יכולה לספק צל לא רק כאשר אתם יוצאים החוצה – לגג, למרפסת או לגינה - כי אם גם לפנים הבית.

ומה בנוגע לעיצוב? ניתן היום למצוא בנקל פרגולות בעיצובים שונים ומגוונים, כך שהפרגולה שצמודה לבית, מבחוץ, תתכתב גם עם העיצוב שבתוך הבית וגם עם הנוף שבחוץ. וזכרו זאת, לפרגולות יש אפקט עיצובי רב השפעה.

אם אתם רוצים פרגולה צמודה לבית ודווקא כן אוהבים את קרני השמש שנכנסות הביתה, אז אולי פרגולה נאספת מבד היא הפתרון עבורכם. הפרגולה הנאספת מבד כשמה כן היא: ההצללה שלה נוצרת מיריעת בד מסיבית שמסוככת, ונאספת - כי הבד גמיש וניתן להזיז אותו כאוות נפשנו. אם ברצוננו ליהנות מצל ביום שמש חם, נוכל לפרוס את יריעת הבד. אך אם אנחנו רוצים שקרני השמש יחדרו אל הבית, נלחץ על כפתור והבד ייאסף, יתכווץ ויאפשר לשמש להיכנס.

פרגולות אלומיניום, הבחירה האולטימטיבית של אדריכלים ומעצבים