ר"מ פולין: היו פושעים יהודים בשואה

ראש ממשלת פולין מתאוש מורביצקי השווה בין פולנים שסייעו לנאצים לבין משתפי פעולה יהודיים בתקופת השואה בנאום בוועידת מינכן לביטחון

ניסן צור , ב' באדר תשע"ח

מתאוש מורבייצקי
מתאוש מורבייצקי
צילום: רויטרס

במהלך "וועידת הביטחון" במינכן נשאל ראש ממשלת פולין, מתאוש מורבייצקי, על ידי העיתונאי הישראלי רונן ברגמן על "חוק ההכחשה" האוסר את השימוש בביטוי "מחנות השמדה פולניים".

בתגובה לשאלה האם פולין מתכוונת להעניש את מי שיטיל על הפולנים אשמה בביצוע מעשי הפשע, ענה ראש ממשלת פולין כי "כמובן שלא יהיה על זה עונש. זה לא יהיה פלילי לומר שהיו פושעים פולניים, כמו שהיו פושעים יהודים, כפי שהיו פושעים רוסים ואוקראינים. לא רק פושעים גרמניים", אמר מורבייצקי.

הוא הוסיף כי החוק נועד למנוע את הטלת האשמה על פשעים שביצעו הנאצים בפולין הכבושה במהלך מלחמת העולם השנייה, על ממשלת פולין באותה תקופה. הוא סיפר גם כי בשנה החולפת נאלצו שגרירויות פולין ברחבי העולם להגיב לא פחות מ 260 פעמים לשימוש בביטוי "מחנות ההשמדה הפולניים".

בתגובה להצהרתו של מורבייצקי, קראו חלק מחברי הכנסת בישראל להוריד את רמת היחסים הדיפלומטיים עם פולין ולהחזיר את השגרירה בפולין, אנה אזרי, לישראל.

חבר הכנסת נחמן שי מ"המחנה הציוני" פרסם הודעה בה אמר כי "הגיע הזמן שממשלת ישראל תנקוט צעדים מעשיים ותבהיר לפולין שהחוק וההצהרות החוזרות על הפולנים ושואת יהודי אירופה נמצאים על גבול הכחשת השואה. על ישראל לדרוש שינוי בחוק המעוות הזה, ועד אז להוריד את דרג השגרירות בוורשה.

האינטרסים הפוליטיים היום חשובים, אבל ההיסטוריה היהודית חשובה יותר, אמר שי. גם חבר הכנסת איציק שמולי מ"המחנה הציוני" אמר כי "קרוב לוודאי הצעד הבא של הפרוייקט הפאצטי של מורבייצקי במחיקת הפשעים הפולניים בשואה הוא האשמת היהודים בשואה שלהם עצמם והצגת הנאצים כקורבנות של הנסיבות. הוא יצטרך לתבוע את 6 מיליון הקורבנות והניצולים לפני שזה יקרה".