תערוכה: עולמות רכים

התערוכה בנושא רכות בעולם האמנות, מזמינה את המבקרים לגעת ביצירות, למשש ולמעוך אותן.

קובי פינקלר , ג' באדר תשע"ח

תערוכת רכות
תערוכת רכות
צילום: דינה שנהב

תערוכה אינטראקטיבית חדשה ופעילה לכל המשפחה, בה מוצגות עבודות אמנות בעלות מאפיינים הקשורים ברכות כמו גמישות, משחקיות וחמקמקות, נפתחת השבוע במוזיאון תל אביב לאמנות.

אקדים ואומר, שהיופי בתערוכה הוא בכך שזו חוויה חושית ייחודית של אינטראקציה עם עבודות אמנות, הבאה לידי מימוש בזכות מעורבות הקהל בהן ותגובתו אליהן.

היצירות בתערוכה הן בעלות אופי שונה מהמקובל, הן מזמנות מעורבות והתנסות ממשית. בשונה מכל התערוכות, כאן, ניתן לגעת בעבודות, למעוך, לחבר, למלא, לשקוע, להתמזג ולחוש את החומרים הרכים בידיים ובגוף, לשחק ולהתנסות בפעילויות יצירתיות מגוונות.

אוצרת התערוכה שרה ריימן שור מסבירה שרכות היא תכונה של חומר, חי או דומם, שיכולה לתאר גם סגנון התנהגות וראיית עולם בשל תכונות כמו דינמיות ויכולת השתנות "השימוש בחומר רך לפיסול הוא חידוש של המאה ה-20. לאורך שנים רבות שימשו את תחום הפיסול חומרים קשים כמו אבן, ברונזה ועץ, ואילו הבדים השונים שימשו למלאכות היום-יום שנעשתה בעיקר על ידי נשים (ביגוד, כיסוי, מחסה וכו'), ולכן כתוצאה מתפישות מיושנות נחשבו לפחותי ערך. עם התפתחותן של גישות חדשות, חומרים שנחשבו נחותים זכו להערכה מחודשת, ומתוקף כך תחום הפיסול אימץ חומרים שאינם מסורתיים, ואמנים החלו לייצר דימויים תלת ממדיים גם מחומרים רכים".

התערוכה במוזיאון תל אביב לאמנות, שדרות שאול המלך 27, תל אביב.