מקורב להרצוג הורשע בקבלת תרומה אסורה

שמעון בטאט, שהיה ראש המטה של הרצוג בפריימריז 2013, הורשע בעבירה על חוק המפלגות במסגרת הסדר טיעון.

ערוץ 7 , ג' באדר תשע"ח

בית משפט
בית משפט
צילום: ISTOCK

בית משפט השלום בתל אביב הרשיע היום (ראשון) את מקורבו של יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, שמעון בטאט בעבירה על חוק המפלגות.

על פי כתב האישום, בו הודה הנאשם במסגרת הסדר טיעון, בחודש אוגוסט 2013 הוכרז על קיומן של בחירות מקדימות במפלגת העבודה שהתקיימו בנובמבר באותה שנה.

הרצוג, שהחליט באותה עת להתמודד על ראשות המפלגה, הקים לצורך כך מטה בחירות ומינה והסמיך את שמעון בטאט לעמוד בראש המטה. במועד ובמקום שאינם ידועים במדויק, נפגש בטאט עם דניאל כהן, שהיה פעיל במפלגת העבודה וביקש לקדם את נצחונו של הרצוג בבחירות המקדימות.

מכתב האישום עולה כי באותו המפגש סיכמו בטאט וכהן, כי כהן יפעל לפרסום קמפיין בעל אופי שלילי נגד חברת הכנסת שלי יחימוביץ', שהתמודדה אף היא לראשות המפלגה, וזאת באמצעות שליחת הודעות טקסט בתפוצה רחבה לחברי המפלגה, אשר יכילו קישורים לכתבות שונות ובהם תכנים פוגעניים לכאורה בקשר ליחימוביץ'.

עוד סוכם כי עבור עריכת הקמפיין השלילי יקבל כהן סכום של 40,000 שקלים אשר ישולם לו על ידי שליח מטעם מטה הבחירות שיגיע אליו בהמשך.

בכתב האישום נרשם כי "בהתאם לסיכום, ב-17.9.13, נפגש רמות עם כהן במשרדו באשדוד. רמות הודיע לכהן כי הוא מגיע אליו בהמשך למפגש האמור של כהן עם בטאט וכי הוא יסדיר את התשלום עבור הקמפיין השלילי. כעבור מספר ימים, שלח רמות לכהן, באמצעות שליח, שיקים של חברה המצויה בבעלותו לטובת כהן, וזאת בתמורה לעריכת הקמפיין השלילי, על אף שמתן תרומה באמצעות תאגיד הינה אסורה על פי דין. כנגד התשלום מסר כהן לרמות חשבוניות עליהן נכתב כי הכספים שולמו בעד "'יעוץ משפטי', למרות שכהן לא נתן ייעוץ משפטי לחברה וזאת על מנת להסתיר את מטרת התשלום. בתמורה לתשלום, ביצע כהן את הקמפיין השלילי במהלך חודש אוקטובר 2013".

על פי הסדר הטיעון, הנאשם הופנה בהסכמה לשירות המבחן. פרקליטיו של בטאט ביקשו כי שירות המבחן יבחן את שאלת אי ההרשעה.

המדינה דורשת כי תהיה בתיק הרשעה ויושת על בטאט עונש מאסר על תנאי, קנס וביצוע עבודות לתועלת הציבור.