"אין אג'נדה אנטי הלכתית בצבא"

הרב אוהד טהרלב חושש שכנס תלמידי ההסדר ישמש להתנגחות ברבנות הצבאית. "קריאה לא לשמוע לרבנות הצבאית תהיה טעות חמורה מאוד"

שמעון כהן , ג' באדר תשע"ח

שני מסלולים. הרב טהרלב
שני מסלולים. הרב טהרלב
צילום: בית הלל

בישיבת ההסדר בשדרות מתקיים היום (ראשון) כנס תלמידי ישיבות הסדר וממנו צפויה לעלות מחאה על מעמדה המוגבל של הרבנות הצבאית וקריאה לתלמידי הישיבות לקחת אחריות על עולמם הרוחני במהלך השירות בצה"ל.

בארגון רבני בית הלל רואים בקיומו של הכנס סכנה להיווצרות צבא נוסף בישראל, צבא בו חיילים נשמעים לרבנים במקום לרבנות הצבאית.

ביומן ערוץ 7 התייחס הרב אוהד טהרלב, איש ארגון 'בית הלל' לכנס ולחשש המדובר. "אנחנו עדים לתופעה רחבה שלא התחילה היום. לצערי הרב, קבוצת רבנים מתנגחת הרבה מאוד עם הצבא. זה נאמר גם לגבי פקודת השירות המשותף שישבנו על כך עם הרמטכ"ל וישבו שם נציגים מההסדר והמכינות והגענו לסיכום שהוא הרע במיעוטו", אומר הרב טהרלב המגדיר את קיומו של הכנס כ"יציאה נגד הרבנות הצבאית", זאת במידה ואכן הפרסומים על תוכנו אכן נכונים.

על הרבנות הצבאית אומר הרב טהרלב כי "כראש מדרשת לינדנבאום, אני עובד כבר עשרים שנה עם הרבנות הצבאית, ואני יכול לומר שהיא אולי הטובה ביותר שהייתה לנו עד היום. אני רואה את הפעילות שלהם. אני מבקר ב-19 בסיסים בכל שבועיים ולהגיד שידם רפה זה עוול נורא. בנוסף, יש מושג שנקרא מרא דאתרא, וזהו הרב הצבאי. זה לא כמו בעבר שהיו רבנים שלא היו אוהדים את הציונות הדתית".

"מדובר ברבנים מבשרה של הציונות הדתית , עושים מלאכתם נאמנה ומשתדלים לתת שירות לכל חיילי צבא ההגנה לישראל. בוודאי שכל אדם צריך לקחת אחריות על עולמו הרוחני בכל מקום אבל צריך לזכור שהרבנות היא הכתובת והיא שאכפת לה ועושה דברים. זו אמירה שתפגע בבחורים בישיבות ברבנים וברבנות הצבאית", מוסיף הרב.

באשר לטענות שמגיעות שוב ושוב גם מכיוונם של מי שהיו עד לא מכבר רבנים צבאיים ומספרים על הגבלת כוחם שלהם והגבלת כוחה של הרבנות הצבאית כולה, אומר הרב טהרלב, "תמיד יש מה לשפר ולעשות עוד, אבל כשלמשל אני רואה את הרב של בסיס נבטים של חיל האוויר, מה שהוא מצליח לעשות אלו דברים שלא היו בעבר, ואני מסיר את הכובע ואני שומע את זה מתלמידותיי וגם מבחורים שהיו שם. תמיד יש מה לעשות והמערכת גדולה ומלאה בצרכים, ויש פיקוח נפש של רבים וקורים דברים וצריך לתת מענה, אבל לצאת בקריאה נגד ולקרוא לרבנים לא לשמוע להם, אם זה אכן מה שיקרה, זו טעות גדולה".

על דבריו אלה נשאל הרב טהרלב אם הוא אכן סבור שבכנס המדובר יעלה קול הקורא לא לשמוע בקולם של רבני הרבנות הצבאית, והוא משיב: "אני לא יודע. אני אומר שאם יש פגיעה כזו זה חמור מאוד, אבל אני מקווה שלא תהיה קריאה כזו. אני רוצה לחזק את הרב אייל קרים ואת רבני הרבנות הצבאית. הבן שלי הי"ד, שהיה בחטיבת גולני, סיפר לי על הרב הנפלא שיש שם, רב שהמח"ט מתייעץ אתו.

״מדובר באנשים דומיננטיים שמתייעצים איתם ויש משקל לאמירות שלהם. צר לי שיש פה ניסיון להיאבק ולהילחם ברשויות הללו. גם בכנס הסיומים בשבוע שעבר נאמרו אמירות שצרמו את האוזן. זה הצבא של כולנו וזו הרבנות הצבאית של כולנו. ביקורת היא דבר חשוב אבל השאלה איך עושים זאת".

על דבריו של הרב פנדל שבישיבתו מתקיים הכנס, ולפיהם אין כל כוונה להתנצח ולהתנגח עם הרבנות הצבאית אלא ללכת יד ביד עם הרבנות הצבאית, אומר הרב טהרלב כי הרב פנדל הוא "תלמיד חכם עצום. בעברנו למדנו יחד בישיבת שעלבים, הוא אדם נפלא שמרביץ תורה ואני מאוד מעריך אותו, אבל הצבע והסגנון. אני מקווה שעובדים בשיתוף פעולה ולוואי ואני טועה אבל אני חושב שהסגנון בוטה וראוי לשנות את המנגינה".

בדבריו דוחה הרב טהרלב את הטענה העולה מכיוונם של רבנים מובילים בציונות הדתית אודות אג'נדה שמובילה את הצבא. לדבריו טענה שכזו היא התנגחות עם הצבא ולטענה אין כל שחר. כשנשאל אם הדברים תקפים גם לנוכח מסמך היועצת לענייני מגדר המבקש לטשטש מגדרים ולהטביע חותם רדיקאלי בתחום המגדר, אומר הרב טהרלב כי כמי שמכיר את היועצת הנוכחית ואת קודמתה, ועם זאת "להגיד שיש אג'נדה מנחה, המרחק הוא רב מאוד".

"כראש מדרשה שתלמידותיו מתגייסות לצבא וכרב ברבני בית הלל אני אומר שקורה משהו בחברה בישראל. דברי הרב קלנר וההתנצלות לטעמי זה ויכוח לגיטימי, אבל יש כאן אי ראיה של המציאות שבה קורים דברים. הצבא משקף את המציאות. הצבא צריך לאפשר לכל חלקי העם לשרת בצבא.

״לפני שבוע הזמינו אותי לוועדת מעמד האישה לדבר על הדרת חיילות מבסיסי חרדים ואמרתי שאם רוצים שהצבא יהיה של כולם גם הבנות צריכות לקחת צעד אחורה. האמירה הזו התקבלה בהבנה רבה. מהיכרות אישית עם ראשי הצבא, אין להם שום אג'נדה. זה דורש מכולנו ללכת צעד אחורה".

"חייל או חיילת לא צריכים לעבור על ההלכה במקום כלשהו בצבא. לא ידרשו מאדם לעבור על הלכה, לא ביחידה מעורבת ולא בנסיעה בשבת. הימים הללו עברו. יש היום מציאות אחרת".

לקראת תום השיחה עמו נשאל הרב טהרלב אם יתכן ובעוד ארגונו, רבני 'בית הלל', מביעים חשש מקיומם של שני צבאות, האחד ששומע לרבני הישיבות והאחר לרבני הרבנות הצבאית, כבר כעת קיימת מציאות של שני פלגים ושני זרמים בציונות הדתית ובישיבות ההסדר.

"לצערי אנחנו כבר בשני זרמים", משיב הרב טהרלב. "אין ציונות דתית אחת. יש שני זרמים והמרחק רב מאוד והוא הולך ומתרחק בנוגע להרבה סוגיות בחברה הישראלית, וחבל כי יש בנו הרבה יותר מהמחבר מאשר המפריד, אבל אמירות שיוצאות מובילות לכך. עד היום הצבא היה המקום היחיד שמעבר לוויכוחים ולפוליטיקות, אבל לצערי הדברים חודרים גם לציבור שלנו ונוגעים בהיכל הקודש הזה, ובסופו של דבר זה יביא למציאות של אנשים שלא ירצו להתגייס".