הוקפאה משלחת של השירות הלאומי לפולין

שר החקלאות אורי אריאל החליט בעקבות התבטאויות ראש הממשלה הפולני, להקפיא את המשלחת הראשונה מסוגה שהיתה אמורה לצאת למדינה בקרוב.

ניצן קידר , ג' באדר תשע"ח

אורי אריאל
אורי אריאל
צילום: יחיאל גורפיין/TPS

שר החקלאות, אורי אריאל, החליט לעצור משלחת לפולין של מתנדבי השירות הלאומי-אזרחי.

בתגובה לדברי ראש ממשלת פולין בועידת מינכן, הורה השר בצאת השבת להקפיא את המשלחת עד להודעה חדשה.

מדובר בצעד ראשון כנגד התבטאות ראש ממשלת פולין, במישור המשלחות לפולין ולאחר ששר החינוך, נפתלי בנט, החליט שלא לעצור את המשלחות לפולין.

השר אריאל אחראי על מערך השירות הלאומי-אזרחי, שאמור היה להוציא משלחת ראשונה אי פעם לפולין בחודש הבא, לקראת חג הפסח.

נזכיר כי ראש הממשלה הפולני, מתאוש מורבייצקי, אמר במהלך הועידה בתשובה לשאלת העיתונאי רונן ברגמן, "היו גם פושעים יהודים בשואה ואין הבדל בין הפושעים הפולנים בשואה לפושעים היהודים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב בצורה מתונה לדברי מורבייצקי. "דבריו מקוממים - יש פה בעיה של חוסר הבנה של ההיסטוריה וחוסר רגישות לטרגדיה של עמנו. אני מתכוון לדבר איתו בהקדם".

בצהריים (ראשון) רוססו כתובות נאצה וצלבי קרס על לוח מודעות ועל שער הכניסה לשגרירות פולין ברחוב סוטין בתל אביב.

המשטרה פתחה בחקירה והחלה באיסוף עדויות על מנת לאתר את האחראים למעשה.

הכתובות וצלבי הקרס רוססו על רקע אמירתו של ראש הממשלה פולין אמש, ולפיה "אין הבדל בין הפושעים הפולנים בשואה לפושעים היהודים".

דוברת ממשלת פולין ניסתה הבוקר לתקן את הרושם שהותירו דבריו הקשים של ראש הממשלה הפולני, מתאוש מורבייצקי, ואמרה כי "ראש הממשלה לא ניסה כלל להטיל דופי כלשהו במאורעות השואה או לחילופין להטיל אשמה כלשהי על הקרבנות היהודים שנרצחו על ידי הגרמנים".

הא הסבירה עוד כי ראש הממשלה מתנגד להכחשת שואה ולאנטישמיות. "פולין מכבדת את הרגישות של העם היהודי ורוצה להמשיך את הדיאלוג הקיים איתו ועם מדינת ישראל". לדבריה, "אי אפשר להטיל את האשמה על עם שהיה משועבד תחת כיבוש (הפולנים)". היא ציינה עוד כי לפני מלחמת העולם השנייה חיו יהודים במדינה במשך 800 שנים.