תהלוכה מרגשת ברחובות בני ברק

דיירי "עלה", ילדים ומתבגרים עם מוגבלות שכלים, חגגו את פורים בשירה ובריקודים. ''לתת להם הרגשה שהם כמו כל אחד אחר".

בן שאול , י' באדר תשע"ח

פורים בעלה
פורים בעלה
צילום: דוברות

רחובות העיר בני ברק לא היו פקוקים כך כבר זמן רב, אך הפעם לא בשל עומסי תנועה אלא בזכות מסיבת פורים שמחה וחגיגית במיוחד של דיירי "עלה", ילדים ומתבגרים עם מוגבלות שכלית התפתחותית ומורכבויות רפואיות נלוות, המתגוררים במרכז "עלה" בבני ברק.

בני משפחה, שכנים ואורחים רבים חגגו יחד עם דיירי "עלה" ויצאו יחד איתם לרחוב העיר, שנסגר ע"י המשטרה שאפשרה לתזמורת ומאות צעירים וצעירות להצטרף לחוגגים בשירה ומעגלי ריקודים.

דיירי "עלה" יצאו מחופשים כמיטב מסורת החג, ויחד עם כיסאות הגלגלים הסתובבו ורקדו עם כולם. בנות השירות הלאומי קישטו את הרחובות בסרטים צבעוניים, בלונים ושלטים. זאת לצד פינת אוכל, גלידה, ממתקים, פינת איפור ושלל פעילויות חג פורים.

בסיום האירוע, התאספו כל המשתתפים והפריחו את הבלונים אל השמים תוך שהם מביעים משאלות אישיות ומשאלה אחת גדולה משותפת לכולם: שדיירי "עלה" יזכו לחגוג כמו כולם, כמו אנשים בריאים, ושיזכו לרפואה שלמה.

אחת האמהות שהצטרפה עם ילדיה סיפרה בדמעות כיצד היא מודה בכל יום לקב"ה שכל הילדים שלה נולדו בריאים ושהיא אינה צריכה להתמודד עם האתגרים המלווים במשפחה שיש בה אדם עם מוגבלות.

"אין לי ספק שהחברה שלנו מתייחסת אליהם בצורה שונה והגיע הזמן לשנות זאת. אין שום הבדל בינם לבינינו. מגיע להם בדיוק כמו ואת מה שמגיע לנו. אנחנו חייבים לעשות הכול בשביל לתת להם הרגשה שהם כמו כל אחד אחר", אמרה.

משה, ילד צעיר תושב השכונה, סיפר כי הוא מתגורר באזור וכי בכל יום לפני בית הספר הוא מגיע להגיד בוקר טוב לילדים והוא רואה כיצד הם מחייכים אליו: "חשוב לי לפתוח כל יום בחיוך לילדים ובבוקר טוב. אני עושה מצווה בכל בוקר ואני מתפלל שה' יעזור להם כמו שאני חושב עליהם תמיד".

יוסי ליפשיץ, מנהל 'בית יהלום' במרכז "עלה" בבני ברק, הוסיף "אנחנו מתייחסים לדיירים שלנו כשווים בחברה. אם חוגגים את חנוכה גם הם חוגגים, אם חוגגים את פורים גם הם חוגגים, וכך כל חג או אירוע אחר, בהתאם לרמה ולהבנה הקוגניטיבית של כל דייר. מעבר לטיפול המתמשך והמסור של כל אנשי צוות עלה בדיירים, אנו רואים את תפקידנו בנתינת הטון לשינוי האופן בו מתייחסים אליהם ומקבלים אותם כחלק מהחברה".