מאובזר או ביזאר?

כבר 140 שנה שהמכונית הפרטית מלווה אותנו עם אביזרים שונים ומשונים. סקירה על ההיסטוריה של אביזרי הרכב

זאב נחמנזון , ד' באדר תשע"ח

מאובזר או ביזאר?
מאובזר או ביזאר?
Pixabay

קצת קשה להאמין, אבל המכונית הפרטית מלווה אותנו כבר כמעט 140 שנה בהן עברה גלגולים שונים, התפתחויות ושינויים עד שהפכה למכונית אותה אנו פוגשים יום יום בחניית הבית.

בתחילת הדרך, המטרה היחידה שעמדה בפני הממציא קארל בנץ היתה לפתח כלי רכב ממונע שנוסע באופן עצמאי. לעומת זאת כיום, יצרניות הרכב כבר לוטשות עיניהן אל הטכנולוגיה הבאה – הרכבים אוטונומיים. המשותף לכל שנות חייה של המכונית הפרטית מאז ועד היום הוא ההתייחסות אליה כסמל סטטוס ומוצר אופנה, לא פחות מהיותה כלי תחבורה ועבודה. מה שהוביל להמצאות עיצוב של הרכב ושל אביזריו השונים. בנוסף, עם השנים ככל שעוד ועוד רכבים עלו על הכביש ויכולות הנסיעה שלהם השתפרו – עלתה גם הסכנה בכבישים, מה שהוביל לפיתוח של אביזרים וטכנולוגיות בטיחות שמטרתן לשמור על חיי הנהג, על היושבים ברכב ועל הסביבה.

עד לפני כמה שנים אביזרי הרכב והפיצ'רים השונים נחשבו למותרות המייקרות את עסקת רכישת הרכב, שהייתה קשה לקונה הממוצע גם כך. כיום עם האפשרות של מימון לרכב ופריסות התשלומים השונות מתאפשרת לרוכשים להתאים בעת הקנייה את האבזור והתוספות לרכב חלומותיהם.

מאובזר או סתם מוזר?

חלק מהם מאביזרי הרכב השונים לאורך ההיסטוריה מלווים אותנו עד היום אבל רובם הגורף ירד לטמיון, וכפי שתכף תגלו – אולי טוב שכך.

 • צמיגים זוהרים – חברת הצמיגים המוכרת Goodyear פיתחה בתחילת שנות הששים צמיגים מוארים, המשלבים גומי ונורות ליבון. הרעיון היה ליצור משהו שהוא יפה ושונה בנוף, אך גם בטיחותי – מי לא יראה ארבעה גלגלים מתקרבים אליו בחושך ויישמר מהם. העתיד של הרעיון הזה, לעומת זאת, לא היה זוהר במיוחד. מסתבר ששילוב של גומי, זכוכית ואש לא ממש תרם במישור הבטיחותי.
 • מכונית תלת אופן – כנראה שארבעה גלגלים זה פינוק שלא כולם יכולים להרשות לעצמם, כך שבשנות ה-70 החליטה החברה הבריטית רליאנט רובין לייצר מכונית ב-3 גלגלים. ההמצאה הזו לא נחלה הצלחה רבה, אך עוד ניתן למצוא רכבים שכאלו ובעיקר בהודו, להשכרה או בשירותי המוניות.
 • פעמוני אזהרה – בשנות השלושים, מהירות הנסיעה של הרכבים היתה דומה למהירות שבה אתם נוהגים לחפש חניה במרכז תל אביב. הוסיפו לכך את העובדה שבאותה תקופה לא הייתה מניעה לשתות אלכוהול ולנהוג במקביל. לא מעט נהגים נרדמו, לא מעט אנשים נפגעו. ואז עלה רעיון פשוט – פעמונים המחוברים בכבל נמתח לבגדי הנהג. נהג שסנטרו היה נשמט זכה לצלצולי פעמונים העורכים לו השכמה מכובדת על מנת להחזיר את מבטו לכביש.
 • כפפות זוהרות בחושך – בניגוד לצמיגים הזוהרים, מאחורי הכפפות עמד רעיון נכון יותר. עד שנות השישים לרוב המכוניות לא היו אמצעי איתות ברכב ואנשים היו מאותתים באמצעות הידיים. הכפפה הזוהרת נתנה פתרון לנהיגה בטוחה יותר גם בלילה.
 • בר אלכוהול בתא כפפות – בשנות החמישים כנראה שעוד לא לקחו ברצינות את כל הקונספט הזה של זהירות בדרכים, בתא הכפפות מימין לנהג חיכה בר אלכוהול מושקע עם מקום לסיגריות וציוד איפור, מעניין מה משטרת התנועה תגיד על זה?

1957 Cadillac Eldorado

מה שטוב להיום

האביזרים שאנו משתמשים בהם כיום נראים לנו כמובן מאליו לא פעם, אך מדובר במצילי חיים של ממש, וחלקם אף מתבססים על הרעיונות הביזאריים שבהם עשו שימוש בעבר.

 • כרית האוויר – על אף שהומצאה כמעט 30 שנה קודם לכן, רק בשנות ה-80 המצאת כרית האוויר הבשילה לשילובה בציי הרכב של החברות המסחריות ומאז ועד היום היא מגנה עלינו יחד עם חגורת הבטיחות במקרים של תאונה.
 • Isofix האבזור הזה זוכה למעט מאד אזכור והתייחסות מצד רוב הנהגים, אך כמעט כולם משתמשים בו וחבים לו המון. האיזופיקס הוא התקן העולמי שאחראי לעגינת מושב הילד לספסל הרכב. נקודות העגינה שנקבעו על פי התקן הזה מבטיחות את ההגנה המירבית לילד. התקן בארץ כיום מחייב איזופיקס ברכב, אך כדאי וחשוב להכיר את הפיצ'ר וערכו העצום.
 • חיישני רוורס – האביזר הזה מגיע היום כמעט בכל רכב כסטנדרט, אך עדיין יש מספר רכבים שחסרים בחיישנים החיוניים הללו. חיישני הרוורס מודדים את הנסיעה שלנו אחורנית ובאמצעות התרעה קולית מתגברת שומרים שלא נפגע בפגוש של רכב אחר, מפגע או חלילה אדם הנמצא מאחורי הרכב.
 • מערכות התרעה היקפיות – לא מעט חברות טכנולוגיות (וחלקן אף כחול לבן) מפתחות מערכות חכמות הדואגות להתריע על כל סכנה מתקרבת בכביש – סטייה מנתיב, מנגנוני קרבה וסכנות התנגשות ועוד פתרונות רבים למצבים השונים בכביש. כיום התקן אינו מחייב מערכות שכאלו אך המדינה תומכת וממליצה להתקינן ואף מעניקה הטבות באגרת הרישוי לרכב שתותקן בו מערכת שכזו. (Shutterstock)

  עשרות שנים של פיתוח וחדשנות הולידו מגוון עצום של אביזרים מפנקים, בטיחותיים, אופנתיים או שימושיים, וכן – חלקם אף קצת ביזארים במבט לאחור. אך אולי בעוד כמה שנים מהיום נסתכל בעצמו אחורנית על גלגל ההגה ודוושת הגז ונראה אותם כביזאריים, שהרי, כל המכוניות כבר נוסעות מעצמן.