כך מסייע צה"ל לטראנסג'נדרים

בצל הסערות האחרונות דנה ועדת חוץ וביטחון ביחסו של צה"ל לטראנסג'נדרים. בקהילת הלהט"ב לא מרוצים מהנעשה בצה"ל.

ערוץ 7 , ה' באדר תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: רויטרס

ועדת החוץ והביטחון דנה היום (שלישי) בפעילות צה"ל לשילוב הקהילה הלהט"בית. את הדיון ניהלו ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) וח"כ שרן השכל (הליכוד).

ח"כ אוחנה פתח את הדיון ואמר, "צה"ל עבר כברת דרך ועושה הרבה עשייה חיובית ונרצה לשמוע את הטוב וגם את הטעון שיפור. היום הזה נערך בצל קרב מאסף של חלק מהרבנים והפוליטיקאים של פעם, שרואים לנגד עיניהם המשתאות את העולם החופשי המתהווה, בו להט"בים יכולים להיות הורים נפלאים לילדים ונשים יכולות להיות טייסות ולוחמות, והסטייה היחידה היא המחשבה שאפשר לעשות זאת. מכינת עלי הוציאה הרבה מאוד אנשים מצוינים, אבל זה למרות ולא בגלל האנשים החשוכים בראש המכינה".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) ציינה בדבריה, "בשלוש השנים האחרונות אנחנו מקיימים דיון בוועדת חוץ וביטחון בנושא הקהילה הגאה בצה"ל, ובעקבות הדיון הראשון, לדעתי, יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים הפכה ליועצת לענייני מגדר (יוהל"ם). עוד רחוק היום שיהיה שוויון בנושאי מגדר, אבל אנחנו גאים בשיפור ולשם כך אנו פה. אנו רואים שיש מאבק של כוחות חושך שרוצים להשיג אותנו לאחור ופשוט נבהלים לנוכח הקידמה והדרך שהצבא בחר ללכת בה".

סא"ל אשרת בכר, סגנית היוהל"ם, אמרה לח"כים "צה"ל חרט על דגלו את כבוד האדם, והדבר בטח נכון לגבי קהילת הלהט"ב. יש מנעד רחב של טיפול ושירות, כי אין מקרה זהה לקודמו. טרנסג'נדרים, אנו יודעים לתת מענה החל מהחיול לאלה אשר נמצאים בתהליך בהיותם מלש"בים, ויודעים גם לתת מענה לאלה שבוחרים לעבור את התהליך בהיותם חיילים".

"אנו יוצרים קשר יזום עם מפקדים שצפויים לקבל חייל טרנסג'נדר ועושים להם הדרכה, וגם מפקדים יוצרים קשר איתנו. בקרקל למשל יש שילוב מדהים של טרנסג'נדר ושם כבר אפילו לא רואים את זה כבר כמשהו מאתגר. מי שמחליט שקשה לו להישאר ביחידה במהלך תהליך שינוי המין, אני מתאמת בעצמי את שינוי היחידה מול מיטב, ותוך שלושה ימים כבר יש שיבוץ ליחידה חדשה", הוסיפה בכר.

אדם שביקש רשות דיבור העיר: "הגעתי למש"קית טרנסג'נדר לקראת הגיוס, ועם כמה שחשוב לי להתגייס ולתרום, הם עדיין מוגבלים בהיענות לבקשה שלי כג'נדר קוויר, למשל לגבי מראה ומדים למי שלא מזדהה כגבר או כאישה. זה לא הולם את הזהות המגדרית שלי לבחור בנראות גברית לגמרי או נשית לגמרי. אני בא ממשפחה דתית ואפילו להסתפר זה כמו לצאת מהארון בפני המשפחה".

סא"ל בכר: "אני מאוד מכבדת את זה אבל הצבא יודע לעבוד לפי פקודות של סדרי הופעה. אפשר להזדהות איך שרוצים, יש פלורליזם רב, אבל בנושא של ניראות תצטרך להיות בחירה, גברית או נשית, מבלי קשר לבחירה בזהות, שאנו כמובן לא מבקשים שתיעשה. אין לזה פתרון בי"ס, בחלק מהמקומות ניתן לתת פטורים נקודתיים, כמו פטור שיער או זקן, אבל לא להכל יש מענה. אי אפשר לבוא בציפייה שזה יהיה אוטומטי".

לאחר מכן התבקשה סא"ל בכר להתייחס לנושא ההכשרות לכלל החיילים באשר ליחס לקהילה הגאה ואמרה, "כל חייל וחיילת חייבים לעבור את מערכי השיעור של כבוד האדם וקבלת האחר והשונה, שם יש התיחסות רחבה לקהילה. הצבא אמנם צמצם את כל ההדרכות המתבצעות ע"י גופים חיצוניים, לרבות חושן, אבל זה עדיין מתקיים בדרג פיקודי, מתוך מטרה להחזיר את הסמכות והאחריות על כך למפקדים".

עודד הרוניאן, רכז כוחות ביטחון בארגון חושן, טען מנגד "אנו מבינים את הרצון לצמצם את כל ההסברה החיצונית, אבל הבעיה הלהט"בופובית אינה תלוית דרג. המערך שאשרת ציינה הוא מערך בסיסי מאוד, ולא נותן מספיק כלים או מדבר מספיק על רגישות לקשיים אפשריים של משרת להט"ב בצבא, ולכן בכוונתנו לבקש החרגה מהנחיית אכ"א ואנו מבקשים את תמיכת הוועדה בכך".

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני): "גם חושן לא במצב שיכולים להגיע לכל יחידה בכל זמן נתון. אנחנו לא נתמוך בבקשה שלכם להחריג, כי בתמונה הגדולה ההדרכות החיצוניות הללו גרמו הרבה נזק. יותר מכך, הייתי רוצה שהמפקדים כולם ילמדו להיות היוהל"ם לחיילים והחיילות שלהם. הוועדה צריכה לצאת בקריאה לעשות מאמץ מרוכז לשיפור מערכי ההדרכה, בשיתוף שלכם. היוהל"ם אמרה שהם רואים בכם שותף ולכן אין לכך מניעה".

עופר ארז, מנכ"ל הבית הפתוח ונציג ארגון מעברים, אמר בדיון "כשהתגייסתי קיבלתי סימול נפשי מקב"נים כי לכאורה יהיה לי קושי עם המערכת הצבאית, והצלחתי לבטל אותו וגם לצאת לקורס קצינים. ההתקדמות שקרתה בצבא בשש השנים מאז גיוסי היא אדירה, אבל נשארה נקודה אחת כואבת. צריך לחדד את האמירה – לצבא צריך להיות אכפת אם חייל הוא להט"ב, אבל לא צריך לשנות לו. לצבא חייב שיהיה אכפת מהיחס לחיילים, אם זה הערות ואם זה אי פתרון מדים, הגישה צריכה להשתנות".

דניאל יונס, יו"ר ארגון 'חברותא', תקף את התנהלות ישיבות ההסדר, בטענה שגם הן צריכות להיות כפופות לנורמות הצבאיות, "ישיבות הסדר הן גם סוגיה שצריך להעלות. זו יחידה צבאית וכשראש הישיבה מבהיר להומו שאין לו מקום בישיבה או שולח אותו לטיפול המרה, זה דבר מאוד בעייתי".

אם לחיילת לסבית שהגיעה לדיון אמרה: "בטפסים בלשכת הגיוס נדרשים למלא את שם האב ושם האם, בעוד במשרד הפנים כבר נדרשים למלא את שמות ההורים. שם ההורה אני מבקשת מהוועדה לעקוב אחרי השינוי. בנוסף, אני מבקשת מהוועדה לבחון שוב את ביטול ההכרה במכינות צבאיות אשר תוקפות את הקהילה."

ח"כ השכל סיכמה את הדיון ואמרה, "התרשמנו מהיחס המיוחד של צה"ל לבני הקהילה ושבשנה האחרונה חלה התקדמות לא מבוטלת ועל כך אנו מברכים. אנו מבקשים מצה"ל לפעול לשינוי הטפסים שמבקשים לציין שמות אב ואם במקום שמות הורים. מבקשים לבדוק שוב את מערך ההדרכה לעניין הלהט"ב. נבחן את ההכרה והתקצוב של מכינות צבאיות שתוקפות את הקהילה".