מי טרור
יותר מ-6 מיליון קוב מים נגנבים ביו"ש

הערבים ממשיכים לגנוב מים, והיהודים ביו"ש כבר התייאשו מלהתלונן. ח"כ יוגב: מעולם זה לא היה קורה אם יהודים היו מנתקים מים לערבים.

עדו בן פורת , ה' באדר תשע"ח

יוגב בסיור בברדלה שבבקעת הירדן
יוגב בסיור בברדלה שבבקעת הירדן
צילום: דוברות

ועדת המשנה לענייני יו"ש בראשות חבר הכנסת מוטי יוגב (הבית היהודי), דנה בנושא מצב משק המים וגניבות המים ביהודה ושומרון.

במהלך הדיון, חשף נציג המנהל האזרחי כי בכל שנה גונבים הערבים למעלה מ-6 מיליון קוב מים בשטחי יהודה ושומרון.

"בעיות הקיץ הן חריפות, ובמקומות רבים, כמו בבקעת הירדן, בקדומים ובעוד מקומות, תושבים שתו מים ממכליות, שקיות ובקבוקים", סיפר יוגב. ''מלבד בניית תכנית אב למים, אנחנו צריכים תכניות לשנים הקרובות ולקיץ הקרוב, וכן סטאטוס אכיפה נגד גניבות המים''.

ח''כ יוגב הזהיר כי ''גניבות המים באזור ברדלה מייבשות את הבקעה. רשות המים הבטיחה קו עוקף, אך ככל הידוע לי ההבטחה לא מתקיימת. כך, חקלאי הבקעה סובלים פעמיים. פעם אחת כשחמישים אחוז מהמים נגנבים, ופעם שניה כאשר חמישים אחוזים של המים הנגנבים הולכים לטובת טרור חקלאי שמשתלט על אדמות מדינה בכל האזורים, ובמיוחד באזור בקעת הירדן''.

סגן ראש המנהל האזרחי אל"מ אורי מנדס עדכן את חברי הוועדה כי "בנושא האכיפה – אושרו כבר שני קווים עוקפים. עוקף מגדלים בשלב תכנון מתקדם, עם הערכה של שנה לביצוע. כמו כן עשינו פעילות אכיפה מסיבית באזור קוסרא מגדלים כדי שלא נצטרך להשתמש במכליות בשנה הקרובה".

לדברי סגן ראש המנהל, "בברדלה בבקעת הירדן נגנבו כ-2 מיליון קוב ואנו מבצעים אכיפה. עשינו למעלה מ-1500 ניתוקים של גניבות מים, ויחידות הפיקוח עשו עוד עשרות ניתוקים של גניבות מים".

"בעיית המים בבקעה היא רחבה, בעיקר למטעי התמרים. התכנית שמובילה רשות המים היא מענה באמצעות מים מליחים מאזור בית שאן שיביאו 40 מיליון קוב מים נוספים לחקלאות", הוסיף אל''מ מנדס.

נציג משטרת מחוז ש"י הודה בדיון כי "הוגשו מעט מאד כתבי אישום בשנים האחרונות, ומנגד קיימת עלייה באירועים בשנים האחרונות. בברדלה נפתחו שני תיקים בלבד, ללא חשודים שנתפסו''.

לדברים הללו הגיב יו"ר הועדה יוגב, כי "מדובר בפשיטת רגל. אין כתבי אישום, אין חשודים, אין כלום. מעולם זה לא היה קורה לו זה היה הפוך, אילו יהודים היו מנתקים קווי מים לערבים. פושעים יוצאים כאן נשכרים, ושומרי החוק ללא הגנה. יש כאן ואקום שלטוני, גניבות לאור היום ללא טיפול.

''לא מפתיע שאין הרבה תלונות, כי האזרחים כבר התייאשו והם לא מתלוננים'', הדגיש ח''כ יוגב. "מדובר במכת מדינה של גניבות מים, ואנחנו צריכים הרבה יותר אכיפה".