"להקים מוזיאון לשואת הפולנים"

סגן שר פולני קרא להקים מוזיאון שינציח את הקורבנות הלא יהודיים של השואה. "אחרי היהודים, המטרה של היטלר היתה בעיקר פולנים".

ניסן צור , ו' באדר תשע"ח

מבנה ישיבת לובלין בפולין
מבנה ישיבת לובלין בפולין
יוני קמפינסקי

סגן שר התרבות הפולני, ירוסלב סלין, קרא לפתוח מוזיאון שואה חדש שיוקדש רק לסיפורם של הקורבות הלא יהודיים של השואה.

בראיון לרדיו הפולני אמר ירוסלב סלין "אני חושב שראוי לספר כיצד נראה גורלם של הפולנים במלחמת העולם השנייה ולהראות זאת במוזיאון. זה מספיק לקרוא מסמכים גרמניים רשמיים מאותם הימים, או את ספרו של היטלר, כדי להבין שאחרי היהודים, אותם הוא רצה למחוק לחלוטין מאירופה, המטרה הבאה שלו היתה אזרחים סלביים, בעיקר פולנים".

הוא הוסיף עוד כי "בהשוואה לעמים אחרים, בייחוד בהיסטוריה המודרנית, אין לנו במה להתבייש. התנהגנו בדיוק כפי שהיינו צריכים".

ההצעה של סגן שר התרבות הגיעה לאחר קריאות בוורשה לפתוח מוזיאון לזכר הפולנים שנרצחו בשואה, בעקבות הביקורת בישראל על "חוק השואה" החדש שעבר בפולין.

מארק קוחן, בעל טור פופולרי בתקשורת הפולנית, הציע לפתוח את מוזיאון "Polocaust" על גורלם של הפולנים בשואה, בתגובה לביקורת מישראל.

"לכל מדינה יש את הזכות למדיניות ההיסטורית שלה. לישראל יש כזו, לפולין יש כזו. מדינת ישראל הצליחה להציג נרטיב שצימצם את קורבנות המלחמה לקורבנות השואה בלבד. עדיין, שום מוות הנובע מכוונות פליליות הוא טוב יותר או פחות מאשר כל סוג אחר של מוות. גם לקורבנות הפולניים יש זכות להיזכר ולהיות מונצחים" כתב קוחן בטור בעיתון "רצ'ספוספוליטה".