נתיב האבות: נערכים לפורים. לא אורזים

עשרה ימים טרם המועד שנקבע להרס בנתיב האבות והתושבים לא יודעים אם תתקבל דחייה לביצוע ההרס ולאן יעברו. "הבטחות יש, מעשים אין".

שמעון כהן , ו' באדר תשע"ח

סימני שאלה בנתיב האבות
סימני שאלה בנתיב האבות
גרשון אלינסון, פלאש 90טוען....

הקבינט המדיני מתכנס היום לדיון אודות עתיד שכונת 'נתיב האבות' ימים אחדים לפני המועד שנקבע על ידי בג"ץ לביצוע ההרס בשכונה.

אתמול הגישה המדינה בקשה מבית המשפט לדחות את מועד הביצוע על מנת לאפשר מציאת פתרון לתושבים. מנגד התושבים פנו ישירות לשרים בדרישה להסדיר את נתיב האבות כבר היום.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם תושבת המקום, רחל בולוויק, המתארת את המציאות האבסורדית בה על אף אינספור הבטחות והצהרות של פוליטיקאים עד לרגע זה טרם נראות באופק אלטרנטיבות הדיור עבור התושבים.

"אנחנו שנה וחצי במאבק. כמעט כל השרים וחברי הכנסת היו אצלנו בבית והבינו את העוולה האבסורד וחוסר ההגיון. הגענו לשלב העשייה. אנחנו בשלב שבו אנחנו צריכים אותם עושים ולא רק מדברים. שתוסדר שכונת נתיב האבות. הבתים שלנו לצערי לא יינצלו, הם יהרסו בעוד שבוע וחצי או שלושה חודשים, אבל לפחות שהבתים שלנו יהיו האחרונים ויוסדר מעמד השכונה".

לדברים הללו מוסיפה בולביק "בקשה קטנה נוספת הגיונית והומניטארית שלא יתכן שלא תתקבל, שהילדים שלנו לא יפונו לאכסניה או בית הארחה. שיתנו לילדים להיות בבית שלהם עד ההרס ומיד לאחר מכן שיעברו לבית יציב אחר, זמני והומניטארי. לפחות את זה אנחנו מבקשים שיעזרו לנו לקדם".

על מצבן של המשפחות כעת היא מבהירה כי על אף פרק הזמן המועט שנותר עד למועד ההרס המתוכנן איש לא החל במלאכת האריזות, בין השאר משום תחושת הבלבול וההבטחות הסותרות. "לא החלנו להזיז ארגז, אין לנו ולו מכולה אחת מחוץ לבית. אלו בתים גדולים וממוסדים של אנשים שמתארגנים לפורים, לסעודת פורים, למשלוחי מנות ולתחפושות וכו'. אנחנו ממש לא במקום של אריזות מאחר ואין לנו מושג אם יש דחייה או לא. את זה נדע רק בתענית אסתר. הילדים יבואו עם תחפושות ורק אז נגלה אם אנחנו נשארים עוד כמה חודשים או לא. מאחר ואנחנו לא יודעים אם תהיה דחייה או לא, לא התחלנו לארוז".

"כבר הבנו שבית קבע לא יהיה לילדים. הבנו שהתהליכים הבירוקרטיים במדינת ישראל לוקחים יותר זמן, הבנו שהמדינה הצליחה לקדם את שטח 91, אבל בסופו של דבר יהיו שם קראווילות עד שיהיו בתי קבע, אבל שיאפשרו לנו לעבור לשם ולא לצימר או בית הארחה, שהילדים לא ייזרקו לחדרי אוכל כי אין לנו מטבח. זה נראה לי המינימום שצריך לאפשר לילדים, ואם בשביל זה צריך לחכות שלושה חודשים אז שיחכו שלושה חודשים".

עוד מוסיפה בולוויק ומדגישה כי מעבר להסדרת המגורים הפרטניים לכל משפחה שביתה ייהרס קיים העניין הגדוטל יותר והוא הסדרת השכונה, החלטה שלטעמה צריכה להתקבל עוד היום.

הבקשות הללו נותרות באוויר בעוד בפועל לא ניתן לראות היערכות של המדינה ליישום הדברים. "אנחנו רואים הרבה מילים. הרבה אמפתיה. הרבה מעשים אנחנו לא רואים. הכשרת השטח שאותה רואים היא הכשרת השטח של כבישי ההרס. זה כבר כמעט מוכן, סלול ועם מצעים. קצב העבודה כשהוא מגיע להריסה הוא מהיר. אני מאחלת שאותו קצב יהיה גם בבנייה וקידום ישובים".

בדבריה מבהירה בולוויק כי בהנהגה דווקא לא היה מי שניסה לסמא את עיניהם ולתלות הבטחות שווא מרגיעות. "הנציגים שלנו ישבו עם נתניהו בחודש יולי, ונאמר לנו שנתניהו הבין שהמשפחות נאלצות לעבור לבתי קבע. הוא הבהיר שיהיה הרס אבל גם שנעבור לבתי קבע חדשים. איכשהו אנחנו כבר עשרה ימים לפני ההרס, לא נמצאים גם בתים ארעיים. שום דבר מההבטחות לא התקיים עדיין. אנחנו מאמינים שבממשלה ימנית עם קואליציה חזקה שכזו יהיה הכי קל לקדם פתרונות לתושבים במרכז גוש עציון בקרקע שאינה פרטית".