מפגש מרגש בבית הנשיא

נשיא המדינה אירח היום את ״צוות איתמר״, תלמידיו של הרב איתמר בן-גל ז"ל שנרצח בפיגוע הדקירה בצומת אריאל

עוזי ברוך , ו' באדר תשע"ח

ריבלין עם התלמידים
ריבלין עם התלמידים
צילום: מארק ניימן/לע"מ

תלמידי הרב איתמר בן גל הי"ד בפגישה עם הנשיא

נשיא המדינה ראובן ריבלין אירח היום (רביעי) בביתו את תלמידיו של הרב איתמר בן גל הי"ד, תושב הר ברכה, שנרצח בצומת אריאל.

הנשיא שצפה בדמעותיהם של תלמידיו קורעות שערי שמים, ביקש להזמינם לסיור במשכן ולשיחה איתו.

במפגש השתתפו ראש עיריית גבעת שמואל יוסי ברודני, ראש ישיבת גבעת שמואל הרב שרגא פרוכטר והרב ספי וויל. הזמר אלישע בירנבאום ליווה את המפגש בנגינה.

"אתם באים לבית הנשיא בנסיבות לא פשוטות ופגישתנו כאן חשובה לי על מנת להעלות את זכרו ואת פועלו של הרב איתמר הי״ד. כשבאתי לנחם את משפחתו ושמעתי על פועלו עבור ארץ ישראל ומדינת ישראל, כששמעתי איך כמעט כל בוקר נסע מהר ברכה לגבעת שמואל על מנת לפגוש אתכם, להסתופף יחד איתכם בעולמה של תורה, בעולמכם, ביקשתי להשתתף איתכם באובדן הגדול שפקד אתכם כמו את משפחתו ואת כל העם בישראל.

אני יודע עד כמה השפיע הרב על דרך המחשבה וגיבוש האמונה שלכם, שהרביץ בכם תורה גם במישורים הלאומיים וגם במישור העקרונות הכלליים. אני יודע כמה אהב לשיר איתכם. אלה הדברים המאחדים והמשותפים לכולנו. ביקשתי לראות אתכם גם כדי לעודד אתכם וגם כדי להתעודד מכם וגם כדי לומר - אנחנו נפגענו מפעולת טרור קשה אבל היא לא תשבור אותנו. עם ישראל חי", אמר הנשיא.

ראש ישיבת בני עקיבא גבעת שמואל הרב שרגא פרוכטר הודה לנשיא, "ראשית כל, אנחנו רוצים להביע את תודתנו שהזמנת אותנו, זה כבוד גדול לנו, לישיבה, לתלמידים וזה דבר שאנחנו לא לוקחים אותו כמובן מאליו. באמת הרב איתמר היה עצום, לא רואים כאלה מחנכים. אני קיבלתי אותו לעבודה בחופש הגדול ושאלתי אותו: 'הרב איתמר, אתה ר"מ בישיבת הסדר, מה אתה צריך להיות ר"מ בכתה ח'?' הוא אמר לי: 'זה הגיל שבו אני מאוד מאוד מתחבר ואני רוצה לחנך דווקא אותם'.

אמרתי לו: 'הרב איתמר, מהר ברכה לגבעת שמואל? סיפור של שעה?', אמר לי הרב: 'כדי לעבוד בישיבה בגבעת שמואל, אני מוכן לנסוע הלוך חזור 4 שעות. שעתיים ועוד שעתיים. תקבל אותי לעבודה ואתה תראה בדיוק מה אני עושה'. מיד ראיתי את האור שעל פניו, ראיתי את העיניים, את השמחה הגדולה, כמובן שקיבלנו אותו לעבודה ובאמת כמו שהוא שר עם התלמידים מידי בוקר 'יש לך כנפי רוח', הוא באמת הגיע עם הרבה כנפיים, כיוון כל הזמן כלפי מעלה, מוטיבציה אדירה, עשה דברים שלא רואים אצל אנשי חינוך. על כל הערה שהוא כתב לבנים, הוא לא היה קורא להם תלמידים והיה אוסר עליי לקרוא להם תלמידים – הוא אמר אלה הבנים שלי. כשאתה מדבר על התלמידים שלי – תקרא להם הבנים שלי. אלה הבנים שלי. אבל אנחנו מסתכלים רק על העתיד ואנחנו צומחים למעלה".

תלמידיו של הרב איתמר ז״ל סיפרו לנשיא על דמותו. יונתן ויס סיפר, "הרב חיפש איך אפשר ללמוד מכל דבר ולהתקדם בחיים, גם השירים, זה לא רק כדי לשמוע ושיהיה כיף, אלא כי באמת דרכם הוא העביר לנו מסרים. הוא תמיד שאף שאנחנו נהיה הכי גבוה שאפשר. הוא אמר לנו: ' אם אתם מצליחים במשהו, ספרו לי, זה הדבר שהכי ישמח אותי, זה יעשה לי את היום'. ובאמת כל הצלחה הרגשנו שזה לא רק בשבילנו אלא גם בשבילו".

דביר תלמידו שיתף את הנשיא כיצד למד מהרב מהי אמונה וירין סיפר על שיעורי תורה לשמה. ״הוא היה מראה לנו מצגות שהכין בשתיים בלילה. ראינו את זה על הג'ימייל שלו שהיה כתוב 11 בלילה, 12 בלילה, שעות מאוחרות והבן אדם קם ב-5:30 בבוקר, נוסע בטרמפים שעתיים כדי להגיע לחנך אותנו.״

הנשיא הקשיב בהתרגשות וסיפר לתלמידים שאהבת הארץ של איתמר ז״ל היא אותה האהבה שמקיימת את עם ישראל בארצו כל השנים, "הייתי נער בן 10, קצת פחות מגילכם, כשקמה מדינת ישראל", סיפר הנשיא. "חייתי עשר שנים כשלא הייתה מדינה. חייתי עשר שנים כשהנפת דגל המדינה לראש התורן לא היה דבר מובן מאליו. עשר שנים שבהם במוצאי יום כיפור הייתי הולך עם אבי מבית הכנסת ישורון לכותל המערבי לשמוע את הרב סגל תוקע בשופר, כאשר הוא מחרף נפשו משום שהבריטיים אסרו עלינו לתקוע בשופר, וכל אותם דברים נעשו כי ידענו שזאת ארצנו ומולדתנו, כי זאת הארץ היחידה שלנו".

התלמידים סיפרו לנשיא כיצד חלם איתמר על הפיכתה של הר ברכה לעיר ועל יישוב הארץ כולה והנשיא הוסיף, "הר ברכה תהיה עיר לפי הקריטריונים של כל עיר ועיר. באנו להיבנות מחדש בארצנו כי זאת ארצנו. לא בגלל שאנחנו רוצים לגזול אותה ממישהו או להתנקם ממישהו. זאת התמצית של הציונות הדתית והציונות בכלל, אנחנו מאמינים באמונה שלמה שאין מקום אחר אלא בארצנו ומולדתנו".טוען....