ספרו של הרב קוק הושק בבית הנשיא

הוצאת הספר "מציאות קטן", פנקס הביכורים של הרב קוק שהודפס לראשונה 130 שנה אחרי כתיבתו, צוינה במפגש חגיגי בבית הנשיא בירושלים.

חזקי ברוך , ז' באדר תשע"ח

בפגישה חגיגית שנערכה היום (חמישי) במשכן הנשיא, הוענק לנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין עותק של הספר "מציאות קטן", ספרו הראשון של הרב אברהם יצחק הכהן קוק.

הספר יצא לאור לאחרונה, 130 שנה לאחר שחובר ו-82 שנה לאחר פטירת מחברו, הראי"ה קוק זצ"ל.

בפגישה נכחו גם מנכ"ל בית הנשיא הראל טובי, ח"כ לשעבר יעקב (כצל'ה) כ"ץ מנכ"ל מוסדות קרית הישיבה בית אל, הרב חנוך הכהן פיוטרקובסקי מנהל הישיבה, הראל כהן מנהל הוצאת "מאבני המקום" וראש צוות העריכה של הספר, יהושע מילר מנכ"ל הוצאת "מגיד" שהיוותה את האכסניה להוצאה לאור את הספר, חיה פרידמן ואוריה אלנקווה מהוצאת "מגיד"; ואברהם אליצור חבר במערכת הספר.

העבודה על הספר שהוצג לנשיא ארכה כארבע שנים, והשתתפו בה כ-15 עורכים מישיבת בית אל שבראשה עומד הרב זלמן ברוך מלמד.

העורך הראשי, הראל כהן, הסביר בדברים שנשא במפגש כי "'מציאות קטן' מכיל כארבע מאות וחמישים פרקי הגות יהודית בכל התחומים – הלכה, אגדה, מדרש ואף קבלה, ממנו לומדים כי כבר בראשית דרכו היה הרב קוק בקיא עצום בכל חדרי התורה. כבר בספרו הראשון מתגלים ניצני משנתו-נשמתו של הרב קוק, שעתיד להיות רועה דור התחיה והגאולה, אשר השפעתו הרבה ניכרת עד היום על תורת בתי המדרש הארץ-ישראליים, ומהווה יסוד למבט ההשקפתי על שלוש אהבותיו הגדולות של הקב"ה: עם ישראל, תורת ישראל וארץ ישראל".

צילום: מארק ניימן, לע"מ

"הספר נכתב בשנים בהן כיהן הרב – בדחיפת גדול הדור, ה"חפץ חיים" זצ"ל – כרבה של העיירה זיימל שבליטא, בהיותו בן 23. בשנים שאחרי הגעתו של הרב, ניכרת פעילות משמעותית של יהודי העיירה למען יישוב ארץ ישראל, בה באותה עת התגוררו רק 2500 יהודים", סיפר כהן, "השפעתו של הרב קוק בעיירה למען ישוב הארץ היתה מיידית: אמו ובנו של ראש הקהילה בעיירה עלו בעצמם ארצה, ובין השאר אף ייסדו את 'בית כנסת הנשיא' בירושלים. תרומות למען המפעל הציוני, שבעת כהונתו של הרב קוק כרב העיירה ושנים הבאות אחריה, רשומות בספרי ההיסטוריה כגבוהות במידה חסרת פרופורציות לגודל העיירה".

הנשיא התעניין במיוחד בהקשר ההיסטורי סביב העליה לציון אותה הזכיר עורך הספר הראל כהן:

באותן שנים משפחת ריבלין, משפחתו של הנשיא עצמו, כבר היתה מבוססת למדי בארץ – למעשה, במהלך כתיבת הספר נולד בירושלים אביו של הנשיא, פרופ' יואל ריבלין ז"ל, ובאותה שנה (תרמ"ט-1889) אף נפטרה סבתו של הנשיא, איטה-רבקה ריבלין לבית שפירא מעט אחרי לידת בנה.

הנשיא ריבלין אף התפעל מכך שפעילותו הנמרצת של הרב קוק למען חידוש היישוב היהודי בארץ ישראל הקדימה במספר שנים את הקונגרס הציוני הראשון.

יהושע מילר, מנכ"ל ההוצאה, הדגיש כי "זוהי זכות גדולה להוצאת קורן-מגיד לקחת חלק בהוצאת ספרו של הרב קוק, וזכות גדולה לא פחות להגיש את המוצר המוגמר לנשיא מדינת ישראל".

יעקב כ"ץ (כצל'ה) הודה לנשיא על אירוח המעמד: "זו לא הפעם הראשונה שאנחנו מוצאים במשכן הנשיא אכסניה מחממת לב, שותפות והזדהות עם מפעלותיהם של מוסדות קרית השיבה בית אל וענפיה השונים". כצל'ה אף הדגיש כי לצד השמחה שבהוצאת הספר וההודאה לצוות העריכה ולהוצאת מגיד-קורן, יש להודות לנדיבים שאפשרו את הוצאתו של הספר לאור: ידידיה הקרובים של ישיבת בית אל בניו-יורק, סם וציפורה גולדשטיין ובנם הנדיב בנג'י גולדשטיין.

הנשיא התרגש לקבל את הספר שלא יצא לאור עד היום. לאחר ששמע שהספר כבר הספיק להימכר באלפי עותקים, חלקם לספריות אך חלקם הגדול לידי אנשים פרטיים, הצהיר ריבלין שהוא יזכה למקום של כבוד בספריית בית הנשיא, ושהוא כבר מתכוון לגשת ולקרוא את המבוא הגדול לספר הסוקר את תקופת רבנות הרב בזיימל שבליטא בסוף המאה ה-19.