אושרה כיכר הלוחם הדרוזי בירושלים

ללא מתנגדים אישרה מועצת עיריית ירושלים קריאתה של כיכר בקרית הלאום על שמם של הלוחמים הדרוזים שלחמו להגנתה של העיר.

שמעון כהן , ט' באדר תשע"ח

קרא וענתבי בסיור איתור הכיכר
קרא וענתבי בסיור איתור הכיכר
צילום: ירושלים אחת

במועצת עיריית ירושלים אושרה קריאת כיכר בקרית הלאום שבבירה על שם הלוחמים הדרוזים שנלחמו על הגנת ירושלים.

כזכור, בחירת הכיכר בוצעה לפני כשלושה שבועות על ידי צוות מיוחד בראשות יו"ר ועדת השמות בעירייה, סגנית ראש עיריית ירושלים, יעל ענתבי, ולו התלווה שר התקשורת איוב קרא.

בהצבעה שהתקיימה במועצת העיר אושרה קריאת הכיכר על שם הלוחם הדרוזי ללא מתנגדים. ענתבי סיכמה את המהלך ואמרה: "אני גאה שהצלחנו לקרוא שם כיכר על שם הלוחם הדרוזי ואף איתרנו מקום מאוד משמעותי בירושלים ליד שדרת המוזאונים פינת רחוב בלפור, דבר שמעיד על הוקרת העיר את הלוחמים הדרוזים ואת העדה הדרוזית בכלל".

בדבריה הודתה ענתבי לראשי פורום 'ישראל אחת', יאיר דן ואביעד גוטמן, על "שהתחילו את המהלך", כלשונה.

דברים בשבחה של ההחלטה נאמרו גם מהעומד בראש האופוזיציה במועצת העיר, עופר ברקוביץ': "בשנים האחרונות ירושלים למדה תקופות בטחוניות מאתגרות, בחזית ההגנה מפני הטרור עומדים כוחות הבטחון בתוכם לוחמים בני העדה הדרוזית שמשרתים באופן מעורר השראה בירושלים. די להזכיר את השוטר זידאן סייף שמנע בגופו את המשך הפגיעה במתפלל בית הכנסת בהר נוף לפני כשלוש שנים, ואת השוטרים האיל סיתאויי וכמיל שינאן שנרצחו על לא עוול בכפם כאשר מילאו את תפקידם בהר הבית ביום ה-14 ביולי".

עוד ציין ב דבריו כי "העדה הדרוזית כרתה בשנת 1956 ברית עם צה"ל וכעת ירושלים כורתת ברית חיים וזיכרון עם העדה הדרוזית. הלוחמים הדרוזים נכנסים במעשה זה לסיפור הגבורה של מגיני ירושלים לדורתיהם. כל הכבוד יעל ענתבי וניר ברקת על האישור הזה. כשצריך לפרגן נפרגן, ובמקרה הזה גם האופוזיציה מצדיעה יחד עם הקואליציה לעדה הדרוזית ולוחמיה".

על החלטת מועצת העירייה הגיבה גם רינאל סייף, אלמנתו של זידאן שנפל בפיגוע בהר נוף לפנ כ-3 שנים. "טראמפ הכיר בירושלים וירושלים מכירה בעדה הדרוזית. אני מתרגשת שעיריית ירושלים ו'ירושלים אחת' קבלו החלטה מכובדת שבה בעלי, בתוך הלוחמים הדרוזים הנוספים שנפלו על הגנת העיר ותושביה, מונצח בכיכר מרכזית. הכיכר, לפי מה שהבנתי תהיה בסמוך לאוניברסיטה העברית והכנסת. זה חשוב ואני מאוד שמחה על כך כי באוניברסיטה מייצרים תודעה וזה ייצור הבנה ואחווה נוספת בין העדה והעם היהודי לטווח הארוך הבלתי תלוי באירועים קשים אני מקווה, וזה בזכות בעלי וחבריו הנוספים בני העדה. זהו זכרון ראוי ותודה על כך מכל אלמנות העדה הדרוזית".