הממשלה תאשר תב"ע ל'נתיב האבות'

הממשלה תאשר תב"ע ל'נתיב האבות'. ראש המועצה: מחכים לתשובת בג"צ שתאפשר לדחות את ההרס. סיכוי גדול שבעתיד נוכל לבנות את אותם בתים.

שמעון כהן , י' באדר תשע"ח

נאמן בנתיב האבות
נאמן בנתיב האבות
צילום: חזקי ברוך

בישיבתה צפויה הממשלה לאשר היום את קידום התב״ע של שכונת 'נתיב האבות', ובכך להסדיר את כל בתי השכונה כפתרון קבע ולאפשר בנייה של 350 יחידות דיור חדשות כפי שבקשו המועצה והתושבים.

בנוסף הממשלה תאשר תקצוב באופן מיידי של בניית שכונה חדשה בחלקה 91 כפתרון זמני לתושבים שבתיהם יהרסו ומתן פיצויים למשפחות.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, המברך על ההחלטה, אם כי גם הוא רואה בה המעט שנותר היה להשיג לנוכח המציאות המשפטית. "זה מעט מהאור, כפי התבטא חנן פורת ז"ל. זו החלטה חשובה וצודקת שלמצערינו לא מונעת את ההריסה בזמן הקרוב, אבל זה מאפשר לנו לקלוט בכבוד את הושבים שבתיהם עומדים ליהרס וגם להתחיל בתכנון 'נתיב האבות' לטובת התב"ע החדשה של 350 יחידות דיור".

באשר למשפחות שבתיהן ייהרסו בעוד ימים אחדים, אומר נאמן כי אם לא יהיה מענה אחר מצד בית המשפט הרי ש"הם יעברו לדירות נופש בבית ספר שדה כפר עציון. זה דבר מאוד קשה עבור משפחות ברוכות ילדים", אך עם זאת הוא שב ומזכיר כי "אנחנו מקווים שבג"ץ יפסוק אחרת. יש בקשה תלויה של המדינה לדחות את ההריסה עד להשלמת בנית השכונה הזמנית בין אלון שבות לאלעזר. דרושים לנו שלושה חודשים לבניית 15 קראווילות של תנאים יחסית סבירים למשך כמה שנים עד השלמת הבנייה וההסדרה של השכונה".

על החשש שמא בג"ץ יטען, כפי שטען במקומות אחרים, שלא ניתן לקבל את הבקשה לדחיית ההרס כיוון שהיא מגיעה ברגע האחרון בעוד תאריך ההרס היה ידוע זה מכבר ונכון היה לדאוג לכך מבעוד מועד, אומר נאמן כי הדברים מעט שונים שכן "דאגנו, אבל למדינה לוקח זמן להתארגן. אנשים צריכים לדעת שכדי לבנות שכונה במדינת ישראל זה לוקח שנים של עבודה, ועדות ותהליכי בניה ותכנון. גם פרק הזמן של שנה שבג"ץ נתן למדינה והיא הצליחה לעשות את מה שנעשה זה בגדר נס. אנחנו מודים על כך כי כל המדינה התגייסה להשגת הקראווילות הללו, אבל עם זאת לא הצליחה לעמוד בכל הכללים שהם פרי משפטיזציה שאינה נתפסת".

"אנחנו מאוד לא רוצים שהמשפחות יגיעו לדירות נופש, מה שנקרא מלון. אנחנו מכירים את זה מעקורי גוש קטיף שעברו למלון ועקורי עמונה במדרשה. זה פתרון מקומם עקרונית וקשה מבחינה מעשית. קשה לילדים, אי אפשר לנהל משק בית. זה דבר קשה ביותר".

על תגובתם של התושבים שבתיהם צפויים להיהרס נשאל ראש המועצה אם תחושתם היא שהם מקריבים את בתיהם למען משהו גדול יותר והדבר מפיס את דעתם. נאמן משיב ומבהיר כי הדבר אינו מניח את הדעת "אבל התושבים רואים שיש התייחסות אליהם כבני אדם שזקוקים לפתרון הזה. זה דבר שהם רואים אותו באופן חיובי. אלו אנשים שנמצאים במצב שבו בעוד פחות מעשרה ימים הבתים שלהם ייהרסו והם רחוקים מלהיות שמחים ושבעי רצון".

עם זאת שב נאמן ומודה לממשלה ולעומד בראשה על המאמצים שהובילו לפתרון הנוכחי, "זה מענה שעושה מעט צדק עם התושבים והוא מתבקש". נאמן מספר על הקשרים עם אנשי הממשלה לקראת ההחלט: "מדובר בקשר יומיומי בשבועות האחרונים עם יואב הורביץ ראש הסגל במשרד ראש הממשלה ועם רונן פרץ במשרד ראש הממשלה, והשרים השונים, השר דרעי שגייס את משרד הפנים לביצוע העברות כספיות, השרה שקד שפעלה בעולם המשפט, השר בנט והשפעתו בממשלה, השר אלקין שפעל מול כל השרים וגם ראש הממשלה שהתגייס אישית ונתן הוראות ברורות ללכת לקראת ההחלטה הזו. אנחנו מרגישים שכולם מגויסים לעניין ואחרי ניהול דיונים ארוכים כמעט עד כניסת שבת, גם במוצאי שבת וגם הבוקר מוקדם עד הרגעים האחרונים, ההצעה מובאת להחלטה".

עוד נשאל נאמן אודות גורלם של הבתים ההרוסים, ומדבריו עולה הפתעה –יתכן ובעתיד ניתן יהיה לבנות את אותם בתים כמעט על אותה אדמה. מסתבר שזה חלק מהאבסורד המשפטי של מדינת ישראל. "הבתים ייהרסו והחורבות יפונו. השטח ייושר. אחרי הסדרת הקרקע רוב הסיכויים הם שהבתים יוכלו להיבנות מחדש כי רצועות הקרקע שעליהן לא ניתן לבנות, מה שאנחנו מכנים 'התולעים', הן מאוד דקות ובגדול ניתן יהיה לבנות את הבתים ביניהן, כמעט באותו מקום ולפעמים ממש באותו מקום עם תיקון של 40 סנטימטרים".