"ביזוי החוק והחלשת הכשרות הממלכתית"

הרבנות הראשית לישראל מגיבה למהלך צירוף רבני צהר למערך הכשרות האלטרנטיבי ומגנה אותו בחריפות. "הכל באצטלא של דאגה לכשרות ולציבור"

חזקי ברוך , י"א באדר תשע"ח

הרבנים הראשיים לישראל
הרבנים הראשיים לישראל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ברבנות הראשית לישראל מגיבים אחר הצהריים (שני) להקמת מערך כשרות אלטרנטיבי של ארגון רבני צהר.

"הרבנות הראשית לישראל פועלת ותמשיך לפעול לספק כשרות לעם ישראל ומתמקדת בימים אלו ביישום רפורמת הכשרות המקיפה במערך הכשרות הארצי, תוך הטמעת עקרונות של שקיפות ואחידות", אומרים ברבנות.

עוד מוסיפים כי "חבל שבמקום להירתם למלאכת שיפור פניו של מערך הכשרות הממלכתי, אצה הדרך לארגון צהר לנקוט בצעד שעלול להחליש את הכשרות הממלכתית, והכל באצטלא של דאגה לכשרות ולציבור".

ברבנות תמהים על כך שרבני צהר לא המתינו לסיום הרפורמות הנערכות בימים אלה. "אכן, מערך הכשרות הממלכתי ספג לא אחת ביקורת, על אופן התנהלותו. הרבנות הראשית אינה מתעלמת מביקורת זו, אולם הדרך להתמודד עמה, הינה שיפור וייעול המערכת הממלכתית. רק מערך כשרות ממלכתי המצויד בכלים מתאימים לרבות כלי אכיפה משמעותיים לצורך התמודדות עם הונאות כשרות, יכול להגן כיאות על ציבור שומרי הכשרות ולהבטיח לו מערכת כשרות אמינה".

בהודעת הרבנות מוטחת ביקורת קשה ברבני צהר. "אין אלא להביע תמיהה על כך שגוף המציג עצמו כמי שערך הממלכתיות והתורה נר לרגליו, בוחר להקים אלטרנטיבה למערכת הכשרות הממלכתית, תוך ביזוי החוק. בכך, חובר הארגון, לאלו המבקשים לקעקע את דמותה היהודית של מדינת ישראל".

"גופי כשרות פרטיים כדוגמת צהר ובד"צים למיניהם, קיימים במדינות רבות בעולם, אולם מערך כשרות ממלכתי יש רק אחד, כשם שיש לנו מדינה יהודית אחת, ורבנות ראשית אחת. הניסיון להחליף או להחליש גוף ממלכתי מוסדר והקמת אלטרנטיבה לשירותיו מהווה פגיעה במבנה השלטון ובתקינותו", אמרו ברבנות.

נזכיר כי הבוקר הודיע ארגון רבני צהר על הקמת מערך כשרות חדש שיהווה חלופה למונופול הרבנות הראשית לישראל בתחום.

במסיבת עיתונאים שהתקיימה בתל אביב הציגו בארגון את הרבנים ובעלי התפקידים השונים שיפעלו במערך הכשרות החדש.

ההודעה של הארגון מגיעה בצל פסיקה של בג"ץ שהתקבלה לאחרונה לפיה בתי עסק יוכלו להציג ללקוחותיהם כתב השגחה שאינו מטעם הרבנות הראשית לישראל, כל עוד הם אינם משתמשים בשורש המילה "כשר", על כל הטיותיה.

בארגון רבני צהר יספקו לבתי העסק בשלב הראשוני תעודה בה נכתב כי המקום עבר אישור של פיקוח מזון, אך כאמור ללא שימוש במילה כשר.

בתקופה האחרונה הכשירו בארגון משגיחים וכן משגיחות, שהיוו את מרבית המשתתפות בקורס שהעביר מנהל מערך הכשרות ברבנות גבעתיים לשעבר, הרב אורן דובדבני.

הרב רפי פוירשטיין, מראשי ארגון צהר, התייחס לשאלת ערוץ 7 האם הקמת הכשרות לא תפתח פתח להקמת גופי כשרות בעייתיים. "צהר הוא לא הארגון שפרץ את הכשרות בישראל. כשאתה עומד בסופר ובוחר שימורים אתה רואה רבנות ובד''צ, לאן תשלח את היד שלך? חלק גדול מהציבור הציוני דתי ישלח את היד שלו לרבנות עם בד''צ.

''לא צהר פרצה את תחום הכשרות, צהר נכנסת לואוקום גדול ורחב אבל היא לא הראשונה. אנחנו הראשונים בניסיון לייצר משהו רחב שקוף ובהיר'', הסביר.

הרב דובדבני, אשר יעמוד בראש מערך הכשרות מבחינה הלכתית, אמר הבוקר "כשרות זו זהות. זה חלק מהזהות שלנו כאנשים פרטיים וכחברה. בשביל זה צוהר יצא למשימה הזאת. לארגון הכשרות של צוהר יש שליחות כפולה, שליחות של הציבור ושליחות של התורה.

''לא זזים כהוא זה מההלכה המקובלת דורי דורות. אנחנו נמצאים בשבילכם, הציבור, בתוך המסעדות. ואנחנו כאן בשביל בעלי המסעדות. בניסיון שלי ראיתי כמה דרוש לשפר ולעבוד מתוך תחושה של עבודת צוות ועבודה משותפת", הסביר הרב.

שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות בישראל, אמר "היום הזה הוא יום חשוב לחברה הישראלית, כי אנחנו בעד קירוב לבבות. הוא צעד חשוב לכלכלה הישראלית, כי אנחנו יודעים שמונופול זה לא טוב.

''תחום הכשרות יהנה עכשיו משקיפות, אחידות וגם הוזלת מחירי הכשרות. מסעדנים יוכלו לקבל את הדרישות מראש. המסר למסעדנים: תם עידן שאנחנו פוחדים מגוף אחד שמטיל עלינו את מרותו. התקופה שאנחנו סובלים מאיזשהו טרור הסתיים", אמר.