הרב רפי פוירשטיין:
לא נלחמים ברבנות; נרבה כשרות בישראל

באגרת לרבני צהר התייחס הרב פוירשטיין למערך הכשרות החדש, "אנו חפצים שהרבנות הראשית תהיה הרגולטור שמכוון את דרכם של נותני הכשרות"

עדו בן פורת , י"ב באדר תשע"ח

הרב רפי פוירשטיין
הרב רפי פוירשטיין
צילום: קובי ריכטר/TPS

הרב רפי פוירשטיין, מראשי ארגון רבני צהר, שלח איגרת לכלל רבני ארגון שבה התייחס למערך הכשרות החדש, הסביר את המניעים למהלך והדגיש כי הכל ייעשה על פי ההלכה היהודית.

''כמי שחרטה על דגלה את שינוי תחושת הזהות היהודית של תושבי מדינת ישראל בעשרים שנה האחרונות, באמצעות שינוי המפגש שבין עולם הרבנות לאזרח הישראלי החילוני/מסורתי, ברוך ה' הצלחנו בנושא החתונות מעל ומעבר לציפיותינו", כתב הרב פוירשטיין.

לדבריו, מעמדה של הכשרות בישראל נמצא בנסיגה חמורה. ''כתבות שליליות בכלי התקשורת הפכו לדבר שבשיגרה. ורק לאחרונה יצא דוח מבקר המדינה בביטויים קשים כנגד מערך הכשרות. ובינתיים המושג 'כשר' הולך ונעשה מזולזל, ושם נרדף לשחיתות, חוסר שקיפות וכיוצא בזה.

"במקום להיות אחד מהסמלים המפוארים של העם היהודי, שגם אם אינך שומר עליו אתה גאה בו, הפך המונח 'כשר' לבירוקרטי ונגוע בחולים תדמיתיים רבים".

הרב פוירשטיין הדגיש כי רבני צהר אינם מבקרים את הרבנויות המקומיות, ''ויש שעושות מלאכתן באמונה ובמסירות נפש. ולכן, איננו מבקרים את הקיים, אלא מודאגים מהדימוי הציבורי של הכשרות''.

בשלב זה הסביר הרב פוירשטיין מדוע הוחלט להקים את מערך הכשרות החדש, ''בלב כבד, ולאחר התלבטויות רבות מאד, החלטנו לצאת לדרך. אבהיר ואחזור ואשנה, איננו יוצאים למלחמה ברבנות, אנו בשר מבשרה וכתלמידיו של הרב זצ"ל אנו חפצים בכבודה ובפארה.

''אך איננו יכולים להחריש אל מול חילול ה' הקיים באופן שבו הציבור תופס את הכשרות. לכן, החלטנו בעצה אחת עם מועצת רבני צהר, שרובה המוחלט תמך במהלך שעניינו הקמת חברת בת לצהר שלא על מנת רווח, שתיתן פיקוח הלכתי, בכפוף ובמסגרת החלטת הבג"צ בעניין''.

הרב פוירשטיין הסביר כי המטרה אינה להתנגח או להכפיש את הכשרות הממלכתית. ''מטרתנו היא לקדש שם שמים ולהאהיב את יהדותנו בכל קצוות העם. אנו חפצים שהרבנות הראשית תהיה הרגולטור שמכוון את דרכם של נותני הכשרות השונים.

''מטרתנו המרכזית, היא להוסיף למעגל הכשרות מסעדות ובתי עסק שאינם כשרים היום, ולהרבות כשרות בישראל", הסביר.

הרב פוירשטיין פירט חלק מעקרונות היסוד של מערך הפיקוח ההלכתי החדש: ''יעשה שימוש במשגיחים ומשגיחות שעברו קורס הסמכה מיוחד, מעקב קפדני בענייני תרומות ומעשרות, הדרכה מעשית של צוותי העבודה בגופים המפוקחים, התעודה תינתן רק לאחר תקופת הרצה, בקרה קפדנית אחר המשגיחים (תוך שימוש באמצעים טכנולוגיים)''.

בנוסף, כל הרווחים, אם יהיו, יחזרו לבתי-העסק. ''אין מטרת המיזם להרוויח לקופתה של צהר", סיפר הרב פוירשטיין, ''וכמובן, ניתוק יחסי עובד-מעביד בין משגיח למושגח. דהיינו המושגחים ישלמו ל'צהר כהלכה' והמשגיחים יקבלו את משכורתם מ'צהר כהלכה'.

"אך מעל כל זה אנו ננהג בעזרת ה' בשקיפות מליאה, ונחשוף את עצמינו לביקורת עניינית על מנת לשפר ככל הניתן את רמת הכשרות והשירות. ראש מערך הכשרות המיועד יהיה הרב אורן דובדבני שמאחוריו שנים רבות של השגחה בארץ ובחו"ל''.

בסוף דבריו הדגיש הרב פוירשטיין, ''פנינו להוסיף אור ולהוסיף קדושה. פנינו לא למלחמות ולביקורת. אנו מאמינים כי כשם שמיזם הנישואין הוביל לשיפור משמעותי ברישום הנישואין במועצות הדתיות, גם מיזם הכשרות יגרום לשינוי המיוחל. ולוואי ויקרב היום בו נוכל לבטל את המערך, לכשיחול השינוי המיוחל, אם ירצה ה'.

''כשם שזכינו בסיעתא דשמיא בפרוייקט החתונות לכך שדרכנו מאומצת כיום בפועל על ידי מועצות דתיות רבות וברישום ברבנות, אנו מייחלים לכך, בעזרת ה', שדבר דומה יתחולל בכשרות, והנורמה המשותפת לכל הגורמים העוסקים בכשרות תהיה כזו''.