"קונסרבטיבים לקחו בשבי את ארגון צהר"

בכירים ברבנות הראשית: החיבור של ארגון רבני צהר ו'השגחה פרטית' חושף את הפנים האמיתיות של 'יוזמת הכשרות' כמאבק מטעם הקונסרבטיבים.

חזקי ברוך , י"ב באדר תשע"ח

הרבנים הראשיים הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו
הרבנים הראשיים הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו
פלאש 90

גורמים בכירים ברבנות הראשית מותחים היום (שלישי) ביקורת חריפה על גוף הכשרות החדש של ארגון רבני צהר, לאחר שנחשף כי מדובר בגוף הכשרות של ארגון ''השגחה פרטית'' שלמעשה עובר לידיו של ארגון צהר.

"ארגון רבני צהר התקרב בצעדי ענק לעבר תנועה הקונסרבטיבית וטוב שהציבור ידע שהמאבק על מערך הכשרות הוא לא בין הרבנות לצהר אלא בין הרבנות לתנועה הקונסרבטיבית שלקחה בשבי את ארגון צהר", אמרו הבכירים ברבנות.

לטענת הגורמים הבכירים, "ארגון השגחה פרטית הינו ארגון שחלק מראשיו וחברי ההנהלה שלו הינם קונסרבטיבים מוצהרים וכמו כן הארגון ממומן באופן מסיבי בידי קרנות כמו קרן שוסטרמן וקרן לישטאג שממנות באופן רציף ארגונים קונסרבטיבים ולהט"בים.

"חשוב גם לזכור כי בעבר ארגון השגחה פרטית כונה ארגון לקידום היהדות הפלורליסטית בישראל ושם זה הוסר משם הארגון לאחר שהובן כי הוא גרם נזק תדמיתי לכיסוי של הארגון כארגון כשרותי", טוענים הבכירים ברבנות הראשית.

הבוקר פרסמנו בערוץ 7 אגרת ששלח הרב רפי פוירשטיין, מראשי ארגון צהר, לכלל רבני הארגון, ובה התייחס למערך הכשרות החדש, הסביר את המניעים למהלך והדגיש כי הכל ייעשה על פי ההלכה היהודית.

הרב פוירשטיין הסביר מדוע הוחלט להקים את מערך הכשרות החדש, ''בלב כבד, ולאחר התלבטויות רבות מאד, החלטנו לצאת לדרך. אבהיר ואחזור ואשנה, איננו יוצאים למלחמה ברבנות, אנו בשר מבשרה וכתלמידיו של הרב זצ"ל אנו חפצים בכבודה ובפארה.

''אך איננו יכולים להחריש אל מול חילול ה' הקיים באופן שבו הציבור תופס את הכשרות. לכן, החלטנו בעצה אחת עם מועצת רבני צהר, שרובה המוחלט תמך במהלך שעניינו הקמת חברת בת לצהר שלא על מנת רווח, שתיתן פיקוח הלכתי, בכפוף ובמסגרת החלטת הבג"צ בעניין''.

הרב פוירשטיין הסביר כי המטרה אינה להתנגח או להכפיש את הכשרות הממלכתית. ''מטרתנו היא לקדש שם שמים ולהאהיב את יהדותנו בכל קצוות העם. אנו חפצים שהרבנות הראשית תהיה הרגולטור שמכוון את דרכם של נותני הכשרות השונים.

''מטרתנו המרכזית, היא להוסיף למעגל הכשרות מסעדות ובתי עסק שאינם כשרים היום, ולהרבות כשרות בישראל", הסביר.

הרב פוירשטיין פירט חלק מעקרונות היסוד של מערך הפיקוח ההלכתי החדש: ''יעשה שימוש במשגיחים ומשגיחות שעברו קורס הסמכה מיוחד, מעקב קפדני בענייני תרומות ומעשרות, הדרכה מעשית של צוותי העבודה בגופים המפוקחים, התעודה תינתן רק לאחר תקופת הרצה, בקרה קפדנית אחר המשגיחים (תוך שימוש באמצעים טכנולוגיים)''.

בנוסף, כל הרווחים, אם יהיו, יחזרו לבתי-העסק. ''אין מטרת המיזם להרוויח לקופתה של צהר", סיפר הרב פוירשטיין, ''וכמובן, ניתוק יחסי עובד-מעביד בין משגיח למושגח. דהיינו המושגחים ישלמו ל'צהר כהלכה' והמשגיחים יקבלו את משכורתם מ'צהר כהלכה'.

"אך מעל כל זה אנו ננהג בעזרת ה' בשקיפות מליאה, ונחשוף את עצמינו לביקורת עניינית על מנת לשפר ככל הניתן את רמת הכשרות והשירות. ראש מערך הכשרות המיועד יהיה הרב אורן דובדבני שמאחוריו שנים רבות של השגחה בארץ ובחו"ל''.

בסוף דבריו הדגיש הרב פוירשטיין, ''פנינו להוסיף אור ולהוסיף קדושה. פנינו לא למלחמות ולביקורת. אנו מאמינים כי כשם שמיזם הנישואין הוביל לשיפור משמעותי ברישום הנישואין במועצות הדתיות, גם מיזם הכשרות יגרום לשינוי המיוחל. ולוואי ויקרב היום בו נוכל לבטל את המערך, לכשיחול השינוי המיוחל, אם ירצה ה'.

''כשם שזכינו בסיעתא דשמיא בפרוייקט החתונות לכך שדרכנו מאומצת כיום בפועל על ידי מועצות דתיות רבות וברישום ברבנות, אנו מייחלים לכך, בעזרת ה', שדבר דומה יתחולל בכשרות, והנורמה המשותפת לכל הגורמים העוסקים בכשרות תהיה כזו''.