"זה משבר מוחלט, לא משברון"

על רקע משבר חוק הגיוס הבהיר יו"ר וועדת הכספים ח"כ גפני כי לא יקיים דיון ביום ראשון הקרוב על תקציב המדינה. "משבר מוחלט"

מיכל לוי , י"ב באדר תשע"ח

משבר. גפני
משבר. גפני
צילום: הלל מאיר/TPS

על רקע משבר חוק הגיוס הבהיר היום (שלישי) יו"ר וועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) כי לא יקיים דיון ביום ראשון הקרוב על תקציב המדינה.

"אני מבטל את הישיבות ביום ראשון, יכול להיות שבמקומן אעשה ישיבה שבה נסכם את כל הדברים השנויים במחלוקת בדיונים הקודמים ונחליט מה עושים איתם – כמו נקודות זיכוי ורשות שדות התעופה", אמר גפני בהציגו את הסיבה הרשמית לביטול כחוסר הסכמה עקרונית עם האוצר בנושאים הנידונים.

גפני הוסיף להאשים את האוצר. "שחברי הוועדה ידעו - נהגו איתי בחוסר בהגינות. שר האוצר כתב לי לקיים דיונים על העלאת גיל הפרישה לנשים, קיימתי דיונים – אחרי עבודה מאומצת כל חברי הוועדה הסכימו להעלאה בתנאים מסוימים בכיוון שאליו התכוון השר, עשינו חוק וכל חברי הוועדה חתמו עליו".

"ביקשתי שהחוק יגיע לקריאה טרומית. באו אלי אגף תקציבים אמרו לי שזה הרבה כסף וזה לא נכון, אמרתי תעבירו טרומית וזה יבוא לכאן לוועדה, אם נגיע למסקנה שאפשר לשנות בדרך בו אגף תקציבים מעוניין – נלך על זה".

גפני רמז כי אם האוצר ימשיך להתעקש הוא יוביל לדחיית ההצבעה הסופית על התקציב - למושב הקיץ. "מאז החוק הובא פעמיים לוועדת שרים ופעמים דחו את זה, נראה כמה כסף זה עולה למדינת ישראל. אגף התקציבים רוצה ללכת בדרך הזאת, בסדר. המציאות הזו היא שאגף תקציבים טועה, אם היה בא לפה בדיון היינו פועלים לטובת כולם ומגיעים להסכמות, כנראה שהמצב שונה, אם זה ככה אולי נעשה אותו דבר בנוגע לתקציב, ונדחה אותו לקיץ".

למרות הוויכוח הנתפס כענייני סביב התקציב, ההערכה היא כי גפני דוחה את דיוני וועדת הכספים על התקציב כחלק מהלחץ שהוא מפעיל על שר האוצר וראש הממשלה לקידום חוקי הגיוס שהוא מבקש להעביר עוד במהלך מושב החורף הנוכחי, לפחות בקריאה טרומית.

במערכת הפוליטית מעריכים כי במידה וחוקי הגיוס יועלו מחר במליאת הכנסת - הם יופלו על ידי חלקים הקואליציה.

המוצא הפוליטי היחיד בעבור החרדים הוא לדחות את ההצבעה על התקציב לתחילת המושב הבא ובכך לאפשר גם את דחיית חוקי הגיוס למושב הקיץ.

מוקדם יותר תקף גפני ברשת ב' את שר האוצר משה כחלון. "כחלון וישראל ביתנו פתאום חוברים יחד, סיכמו איתנו משהו ועשו בדיוק הפוך. לא דיברתי עם חברי הסיעה שלי או עם דרעי לפני ההכרזה שלא אצביע יותר על החוקים ההזויים שלהם. מקווה שהם יצטרפו"

"זה משבר מוחלט, לא משברון", הוסיף גפני. "אני אפיל את הקואליציה על החוק הזה. מי שיצר את המשבר הוא בג"ץ שלא מבין את הערך של לימוד התורה".