התפרץ לנאום השר: אל תהרגו אותנו

בנאום השר שטייניץ התפרץ אחד ממובילי המאבק להרחקת אסדת לווייתן והזיהומים הכרוכים בה מהחוף. לערוץ 7 הוא מספר מה הוביל אותו למעשה.

שמעון כהן , י"ב באדר תשע"ח

להרחיק מהחוף
להרחיק מהחוף
צילום: פלאש 90

להרחיק. ברק

בתל אביב מתקיימת היום הוועידה הלאומית לאנרגיה. במהלך נאומו של שר האנרגיה, יובל שטייניץ, התפרץ משה ברק, ממובילי המאבק להרחקת אסדת הגז לווייתן מהחוף לנאום. ביומן ערוץ 7 שוחחנו אתו.

את דבריו פותח ברק בדברי התנצלות בפני עורך האירוע על ההתפרצות, אך מיד מבהיר כי "המצב הוא מצב חירום. אני לא אדם חרדתי אבל המצב הוא מצב חירום ונדרש צעד חירום".

"הדברים חייבים להיות ברורים. כשהשר שטייניץ דיבר התמוגגתי בתחילת דבריו. אני מרצה בפני אנשים מדי ערב על סכנת זיהום האוויר", אומר ברק המציין כי כמי שלחם במלחמת יום כיפור המלחמה בה נהרגו 2700 לוחמים הוא זוכר כי מזיהום אוויר מתים 2200 איש מדי שנה ללא טקסי אזכרה והנצחה.

על דברי השר שטייניץ מציין ברק כי במהלך נאומו הוצגה בפניו האפשרות היעילה שהדלק יהיה חציו מגז וחציו מפוסילים, "אבל הוא אמר שדו"ח של OECD קובע שזיהום האוויר הורג והוא מחויב להפחתת הזיהום. ביקשתי רק שיעשה את מה שהוא אומר, כי אסדת תמר הקרובה לחוף 23 קילומטר מזהמת פי 20 או 40 מבזן, כך לפי דו"ח המשרד להגנת הסביבה. זה המפעל המזהם ביותר בישראל, ואסדת לווייתן קרובה פי שתיים יותר ומאבדת פי שתיים כמות חומר, מי יתקע לידינו שהיא לא תזהם יותר?".

דבריו של ברק גדושי נתונים שנשמעים כל אחד מטריד יותר מחברו. הוא מזכיר את האפשרות לתקלת שפך כמו זו שארעה במפרץ מקסיקו, "אם תהיה תקלה כזו תוך 12 שעות זה יגיע לחוף וזה לצמיתות. בדקתי עם מומחים והם קובעים שאי אפשר לנקות את זה. זה נכנס למי התהום. מתקני ההתפלה לא יהיו רלוונטיים עוד".

לדבריו מתבקש כל כך להשתמש בפתרון שחברת נובל אנרג'י הציעה בעבר והוא "אסדה צפה שבה גם אם יש תקלה יש זמן להכיל את האסון כי הזיהום יגיע בתוך 12 ימים. ניתן יהיה להכיל את האסון סמוך לבאר ולא סמוך לחוף".

בדבריו מציין ברק את מחירה של תקלה שכזו, מחיר שכולל בין השאר תמותת דגה כוללת, זיהום אוויר, זיהום שיירד עם הגשמים לשדות ויהרוס את החקלאות ועוד. לדבריו הפתרון של אסדה צפה הוא הפתרון המוביל בעולם ולמעלה מתשעים אחוזים מהמקומות ברחבי העולם משתמשים בחלופה זו, כולל מדינות שאינן אמונות על דאגה רבה לאיכות הסביבה.

משה ברק מתפרץ לנאום השר שטייניץ

ברק מדגיש כי כמהנדס סביבתי הוא אינו מתכחש לחשיבות הגז ורואה בו משאב אנרגטי אדיר, אבל כזה שדורש טיפול נכון. "לא מזמן התפרסמו ידיעות על מכירת גז למצרים וצינור לאירופה. כלומר אנחנו נייצא לעולם אבל את הזיהום נספוג אנחנו כשננקה את הגז עבור כולם. נהיה המאפרה של מדינות זרות. כלומר מדובר ברעל של 300 מיליון תושבי אירופה ולא רק ברעל של תושבי ישראל".

לדבריו המועצה הלאומית לתכנון ובנייה ביטלה את הצעת הפתרון של נובל אנרג'י בטענה משפטית לפיה לא ניתן להחיל את חוקי התכנון במרחק כזה מהחוף. לדבריו אין בכך כדי להעניק לשרים ולממשלה את הכוח לסכן את חיי האזרחים בפתרון מזהם ומסוכן שכזה.

"זה ישפיע על מי התפלה, על מי תהום, זה ישפיע על כולם ללא יוצא מהכלל. האינטרס העליון של ישראל הוא אסדה רחוקה שמביאה גז נקי והקונסנסט שיש בו חומרים מסרטנים וחומרים שפוגעים בכליות, בכבד ובמערכת החיסונית יישאר על האנייה שתפליג לרחבי העולם עם התוצר, והמים עם המתכות הכבדות שהם פי כמה מאות ממה שיש בים יישארו שם. כל זה מביא לבקשה אחת - דונו בזה שוב. הייתה טעות וזה אפשרי, אבל ניתן לתקן. אנחנו רוצים את הגז, אבל בטיפול נכון. קבלו אותנו לדיון. יש לנו מומחים בתחומים שונים, דברו איתנו".

בדבריו מוסיף ברק וקורא "אל תהרגו אותנו", וקובע כי המתווה המתוכנן כעת "בוודאות יגרום לעליה איטית של עלית ריכוזי המזהמים במחלות ריאות, כבד, סרטן ועוד. כעבור 10-15 שנים הדבר יעלה בשיעורי המחלות מעכו ועד לנתניה ומזרחה, מעבר להרס החופים שיפגע בכולם".

כשנשאל מדוע למרות כל הנתונים שהוא מציג, מקבלי ההחלטות אינם מקיימים את הדיון המשותף שאותו הוא מבקש מזה תקופה ארוכה? האם יתכן והמחאה שהוא מנהל מנומסת מדי? "אני לא רוצה לחשוב כך למרות שכבר ראיתי דברים. אני רוצה להאמין שהאנשים ליד ההגה, במשרד האנרגיה, במשרד הגנת הסביבה, משרד הבריאות ומשרד ראש הממשלה הם ראויים והגונים. אין לי ספק שאנשי המקצוע הם הגונים וראויים. אני בטוח שאף אחד לא רוצה שבמשמרת שלו יסתבר שהוא גרם לאסון. כשיש תקלות אין עליהן שליטה והשאלה היא לא האם אלא מתי".

על היתכנות התקלות הוא מציין כי "בדנוור קולורדו היו לנובל אנרג'י 70 תקלות בשנה. לא מדובר בתקלה אחת פעם בכמה שניםפ אלא כמעט בתקלה בכל חמישה ימים. הם קיבלו קנסות של מעל שבעים מיליון דולר על דליפות חוזרות ונשנות מהשסתומים. שם בקולורדו אין ריכוזי אוכלוסייה צפופים. כאן זה קרוב ליישובי ואדי מילק, יוקנעם עילית, רמת השופט, משמר העמק וכו'. אם חלילה יהיה שם אסון של טיל חיזבאללה ויהיה שם חומר נפיץ פי עשרים מבנזין...".

"במרחק של 70 ק"מ אפשר להכיל תקלה", הוא אומר ומזכיר את אסון השריפה בכרמל ואת פרק הזמן שבו המתינה ישראל למטוסי כיבוי מרחבי העולם. כך, לטעמו, תוכל ישראל להמתין לאמצעי ניקוי ותיקון שאינם ברשותה במשך פרק זמן ראוי אם רק יהיה מוקד התקלה במרחק גדול מהחוף ולא בצמידות לחוף.

לדבריו "בכירים במשרד להגנת הסביבה הודו בפניי לפני זמן לא רב שפתרון על פי האסדה הוא הפתרון הרבה יותר טוב כי הוא רחוק יותר ולכן הרבה יותר בטוח ופחות מזהם".