משרד הרווחה ביטל את תקציב קמחא דפסחא

"בשנה שעברה המדינה הקציבה 20 מיליון שקל לקמחא דפסחא, הפעם אפילו זה לא אושר עדיין", האשים אייכלר

חיים לב , י"ב באדר תשע"ח

קמחא דפסחא
קמחא דפסחא
צילום: מכינת אלישע

יו"ר הוועדה לפניות הציבור ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) האשים במליאת הכנסת את שר הרווחה חיים כץ ואמר כי הוא ביטל את תקציב 'קמחא דפסחא' בן 18 מיליון שקל.

"אנחנו עומדים כעת שלושים יום קודם חג הפסח, ומדי שנה יש מנהג לתת לעניים קמחא דפסחא. בעוד שבועיים נראה את התורים הארוכים בחלוקה אצל העמותות השונות לקראת חג הפסח. לצערנו, אלפי ורבבות יהודים, אין להם מהיכן לעשות את הפסח. אנו נראה אותם מתדפקים על דלתות כל הארגונים, והמדינה תעמוד מנגד באטימות".

אייכלר חשף בפני חברי הכנסת את המספרים: "בשנה שעברה, לאחר מאבק ממושך המדינה הקציבה 20 מיליון שקל לקמחא דפסחא, שזה בערך 8 שקלים לחבילה - שהיא עומדת על מינימום 150 שקל מצד העמותה. הפעם אפילו זה לא אושר עדיין.

"המדינה מקציבה כסף לתרבות, לספורט ולפלילים, וכשמגיע קמחא דפסחא - אין כסף. בתר עניא אזלא עניותא - אחרי העניים הולכת העניות. בשנה שעברה עשה השר חיים כץ מאמץ, נאבק מול האוצר, וביחד הם הביאו 20 מיליון ש"ח. סכום שהוא ממש טיפה מן הים. לפני כמה שנים זה עמד על 40 מיליון.

"גם השנה נערכנו בזמן וקיימנו דיון בנושא בוועדה לפניות הציבור. נציג משרד הרווחה הבטיח שגם השנה יועברו 18 מיליון שקלים עבור הנזקקים למרות שזה טרם תוקצב. זה לא הרבה כסף, זה בסך הכול כמה שקלים לכל סל, אבל גם זה משהו. בפועל מה שקרה שהשנה השר לא הוסיף את הסעיף הריק הזה של קמחא דפסחא. הפקידים שעוסקים בזה אומרים מפורשות: השנה לא יהיה קמחא דפסחא".