ריח של טיוח

הסיום המהיר של בדיקת הנציב וההחלטה לא להעביר את חקירת מערכת היחסים בין החוקר לשופטת לחקירה פלילית מעוררים תהיות קשות. דעה

שלמה פיוטרקובסקי , י"ב באדר תשע"ח

אליעזר ריבלין
אליעזר ריבלין
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

1. אי אפשר שלא להשתאות לנוכח קריאת חוות דעתו של נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט אליעזר ריבלין, בפרשיית קשרי השופט והחוקרת שנחשפה אך לפני פחות משתי יממות בחדשות 10.

חוות הדעת חושפת קשרים כמעט חבריים בין השופטת, רונית פוזננסקי כץ, ובין נציג של יחידה חוקרת שמנהל מולה הליכים שעניינם, חשוב להדגיש, שלילת חירותם של חשודים בפלילים.

רוצים דוגמה? קבלו אחת: השופטת כותבת באחד המסרונים המצוטטים בחוות הדעת לחוקר הרשות לניירות ערך "אנא בקש ממנה (מנציגת המשטרה בדיון - ש"פ) שתגיע בעשר וחצי כי בית המשפט עדיין לא חזר מרכיבה על אופניים". נציג היחידה משיב לה "בסדר. שבית המשפט ישמור על עצמו ולא יפול".

לכל מי שעיניו בראשו ברור שמערכת יחסים שכזו פוגעת לעומק בזכויותיו של הצד שכנגד בסיפור הזה, ובכלל לא משנה מה ההקשר הספציפי של התכתבות כזו או התכתבות אחרת.

2. למרות זאת, לאחר שהנציב קיבל את עמדתה של השופטת שלפיה ההתכתבות הספציפית שנחשפה לפני יומיים בחדשות 10 לא פגעה בזכויות החשודים (כפי שאכן מתברר מקריאת ההתכתבות המלאה באותו יום), החליט הנציב לקבוע שאין חשד לפלילים בקשר בין השניים.

ההחלטה הזו, בכל הכבוד, היא החלטה תמוהה, במיוחד כאשר היא נסמכת על בדיקה שנמשכה, יש לציין, פחות מ-48 שעות ברוטו. פרשיות הרבה פחות סבוכות, רגישות ונפיצות נחקרות על ידי רשויות החקירה והתביעה בישראל במשך תקופות זמן ארוכות יותר.

בנוסף צריך לזכור שהנציב הוא שופט, לא חוקר. אין לו את האמצעים, הידע והאוריינטציה הספציפית של עולם החקירות הפליליות. לא פעם גם דברים שבראייה ראשונה נראים תמימים מתבררים אחר כך כפליליים, הדבר נכון שבעתיים כשמדובר בקשר כזה שפסלותו היא ברורה ללא כל ספק.

למה צריך לקבוע כבר עכשיו, מהר כל כך, שלא מדובר כאן בעבירה פלילית? למה לא להעביר את הנושא לחקירת משטרה ולתת למשטרה לבדוק את קשריה של השופטת עם כל עורכי הדין ונציגי היחידות החוקרות שהופיעו בפניה בשנים האחרונות? למה ישר להעביר את הכל למישור המשמעתי?

3. ומעבר לכל זה חסרה בחוות הדעת של הנציב קביעה אחת, שזועקת מכל שורה ושורה בחוות הדעת, אך משום מה לא מופיעה בה במפורש בשום מקום.

שופטת או שופט, שנוהגים כפי שנהגה השופטת פוזננסקי כץ, לא ראויים להיות שופטים במדינת ישראל. פשוט לא. בלי בערך ובלי אולי, קביעה ברורה ונחרצת, שמחזירה את ההיגיון והשפיות למערכת.

לא יתכן שחוות דעת שכזו מסתיימת בהמלצה חסרת כל מיקוד ברור על העמדה לדין משמעתי. ההמלצה הזו מעלה באפו של הציבור ריח חריף של טיוח, ופוגעת פגיעה עצומה באמון הציבור במערכת המשפט.

עוד לא מאוחר. שרת המשפטים ונשיאת בית המשפט העליון יכולות לשגר מסר ברור ולפעול להדחה מהירה של השופטת בוועדה לבחירת שופטים. הרוב להחלטה כזו מובטח. אם לא חקירה פלילית לפחות מסר ברור ומיידי, כל צעד אחר יהיה שגיאה קשה.